moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Poznańskie tygrysy łączą siły

Piloci z „tygrysiej eskadry” z Krzesin zostali patronami Gogha i Kana, tygrysów, które w 2019 roku zostały ocalone z rąk przemytników. Zwierzęta trafiły do poznańskiego zoo, gdzie właśnie otworzono dla nich zalesiony wybieg o powierzchni 5 tys. mkw. – Fajnie było spojrzeć w oczy takim fighterom – mówi płk Łukasz Gradziński, dowódca 6 „Tygrysiej” Eskadry Lotniczej.

Dwa lata temu Polskę zbulwersowała historia 10 tygrysów, które przemytnicy usiłowali przewieźć przez polsko-białoruską granicę. Jedno zwierzę padło, pozostałe były skrajnie wykończone złymi warunkami, w jakich były transportowane. Dwoma uratowanymi z rąk przemytników dzikimi kotami zaopiekowali się pracownicy poznańskiego zoo. Ale nie tylko oni. Od października 2019 roku w akcję pomocy dla zwierząt zaangażowali się piloci F-16. – Nie wyobrażam sobie, że moglibyśmy nie zareagować, w końcu w oznace naszej eskadry mamy tygrysa, to zobowiązuje – mówi płk Łukasz Gradziński, dowódca 6 „Tygrysiej” Eskadry Lotniczej.

Piloci postanowili przekazać na licytację unikatowe gadżety. Uzyskane w ten sposób pieniądze zasilały ogólnopolską zbiórkę, którą zorganizowało poznańskie zoo. Małgorzata Chodyła, rzeczniczka prasowa Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu, przyznaje, że wsparcie pilotów z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego było nie do przecenienia. – W sumie zebraliśmy ponad 2 mln zł, które przeznaczyliśmy m.in. na rehabilitację zwierząt oraz na zbudowanie wybiegu, który właśnie został otwarty – mówi Małgorzata Chodyła. Do tej pory Gogh i Kan mieszkali w tzw. azylu, miejscu niedostępnym dla zwiedzających. Tam tygrysy przechodziły rehabilitację i leczenie. Dzięki temu powoli wracały do zdrowia. – Ale to zwierzęta po naprawdę ciężkich i traumatycznych przejściach, ich stan wciąż pozostawia wiele do życzenia – dodaje rzeczniczka ogrodu zoologicznego.

Wybieg Gogha i Kana liczy 5 tys. mkw. Na tej powierzchni tygrysy będą miały dla siebie las, a nawet dwa baseny. – Tygrysy to zwierzęta, które kochają wodę. Dlatego Gogh od razu wskoczył do basenu. Podejrzewamy, że była to jego pierwsza w życiu kąpiel – mówi Małgorzata Chodyła. Wybieg był przygotowywany przez kilka miesięcy, ale równie dużym wyzwaniem jak jego budowa było przeniesienie tam tygrysów. Potrzebowały one miesiąca, by oswoić się z klatką transportową na tyle, by w końcu do niej wejść. Jako pierwszy łapy na nowym terenie postawił Kan. Gdy poczuł się pewnie, dołączył do niego Gogh. Pracownicy zoo nie chcieli – ze względu na stan zdrowia tygrysów – podawać im środków uspokajających. To utrudniło przenosiny. Na szczęście wszystko poszło zgodnie z planem i w pierwszy weekend lipca można było pokazać Gogha i Kana gościom zoo. – Wybieg znajduje się za specjalną, tłumiącą dźwięki ścianą, by zapewnić tygrysom jak najwięcej spokoju – podkreśla rzeczniczka ogrodu zoologicznego.

W otwarciu wybiegu brali udział żołnierze z 6 eskadry lotniczej 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach i zespołu F-16 Tiger Demo Team. – Było świetnie, ale mieliśmy okazję być tu kilka dni wcześniej. Przyznam, że spotkanie oko w oko z tak wspaniałymi zwierzętami, którzy w swoim życiu tyle przeszły, bardzo nas wzruszyło – mówi kpt. Robert Filipczuk, rzecznik prasowy 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego. Ze współpracy z wojskowymi zadowolone jest również zoo. – My tu wszyscy bardzo lubimy pilotów z Krzesin. Żartujemy, że kiedy nagrywamy filmy ze zwierzętami, w tle słychać albo ptaki albo F-16. Naprawdę bardzo nam miło, że wsparli nas w walce o tygrysy – zaznacza Małgorzata Chodyła.

Ogród Zoologiczny w Poznaniu opiekuje się także innymi zwierzętami w tarapatach. – Wprawdzie nie jesteśmy instytucją, która ma ratować zwierzęta nielegalnie hodowane w Polsce, ale jeśli my się nimi nie zajmiemy, to kto? – zauważa Chodyła. Zbiórki będą więc dalej organizowane, a piloci z Krzesin obiecują, że przekażą na kolejne licytacje atrakcyjne gadżety. – Będziemy nadal włączać się w pomoc dla tygrysów i poznańskiego zoo – zapewnia płk Łukasz Gradziński. – Planujemy też pomagać w pracach porządkowych w zoo – dodaje dowódca. O tym, gdzie i co można wylicytować, lotnicy będą informować na swoim fanpage’u na Facebooku.

Ewa Korsak

autor zdjęć: 6 Eskadra Lotnicza

dodaj komentarz

komentarze


Medic on the Battlefield
 
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Na trasie legendarnego biegu
Pod okiem rangersów
Kolejne czołgi K2 i haubice K9 dla Wojska Polskiego
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
Startuje „Jaskółka”
Celne oko strzelców CWZS-u
Air Policing piątej generacji
Wspólne zakupy amunicji
Będziemy produkować więcej amunicji
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Garnizon US Army na stałe
Karą mogła być tylko śmierć
NATO patrzy na wschód
To dobra ustawa dla wojska
NATO podsumowało 2022 rok
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Śladem profesjonalistów
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
Mord na przywódcach podziemia niepodległościowego
Na ratunek „Rudemu”
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Wojna w świecie popkultury
VIS na misję
Judoczka z CWZS-u druga w Pucharze Świata
Międzyrządowe konsultacje w Rumunii
Biały Dom o polskich MiG-ach
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
Młot na dyktatora
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Kormorany, czyli praca zespołowa
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Polscy marynarze za kołem podbiegunowym
F-35 w powietrzu
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
O pomocy dla Ukrainy
GROM szuka odważnych
Sukces polskiej judoczki w Gruzji
Podejmij studia na nowym kierunku WAT
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowatorskie manewry Marszałka
Czworonożni komandosi na pokładzie C-295M
Podoficerowie 6 BPD na pionierskim kursie
Perun. Polska rakieta z szansą na lot w kosmos
„Miron” Łucki patronem Zespołu Bojowego JWK
Polski wkład w „Wisłę”
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
Nad Bałtykiem uderzy „Anakonda”
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
Cegiełka na morzu
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
Great Game on the Sea
Słowo czekisty
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
Sportowcy-żołnierze uhonorowani za wyniki z 2021 i 2022 roku
„Nie działałem na rzecz obcego mocarstwa”
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO