moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wspierają i oceniają ćwiczące wojska

Na poligonach wschodniej Polski trwają ćwiczenia „Dragon ‘ 21”. Działania żołnierzy przez 24 godziny na dobę obserwują i koordynują oficerowie – specjaliści z kierownictwa ćwiczeń. Każdy ruch wojsk, każda decyzja dowódców jest przez nich analizowana i oceniana. Na wnioski przyjdzie czas po zakończeniu manewrów.

– Według scenariusza ćwiczeń „Dragon ’21” jesteśmy w przededniu wybuchu konfliktu, a naszym zadaniem jest utrzymanie ładu i bezpieczeństwa w rejonach najważniejszych elementów struktury państwa – mówi gen. bryg. Andrzej Dąbrowski, szef zespołu HICON (Higher Control) pełniącego rolę stanowiska dowodzenia dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych. – Musimy dostarczyć siły i środki do prowadzenia operacji lądowych – wyjaśnia gen. Dąbrowski. – Jeśli tu, w kierownictwie ćwiczeń, zostaną popełnione błędy, będzie to miało skutek na polu walki. Póki co, wszystko odbywa się bez zakłóceń.

 

REKLAMA

W realu i w cyberprzestrzeni

Kierownictwo ćwiczeń „Dragon ’21” składa się z kilkunastu zespołów, które zapewniają ćwiczącym wojskom wsparcie, a także obserwują ich działania i je korygują. Jednym z nich jest zespół monitorowania wojsk własnych i strony przeciwnej, którego szefem jest płk Marek Kociemba. – Wśród zadań mojego zespołu jest prowokowanie pewnych sytuacji przez użycie wojsk specjalnych i pułków rozpoznawczych jako pozorujących działania przeciwnika, następnie sprawdzenie reakcji naszych wojsk – tłumaczy płk Kociemba. Jednostka Wojskowa Agat i Jednostka Wojskowa Komandosów prowadzą obserwację i rozpoznanie najważniejszych dowódców, natomiast pułki rozpoznawcze obserwują teren ćwiczeń. – Muszą zauważyć każdy szczegół, bo może być on kluczowy dla dalszych działań naszych wojsk – mówi szef zespołu monitorowania wojsk własnych i strony przeciwnej. Zespół sprawdza, jak na działania przeciwnika reagują nasze wojska. – Jeżeli za sprawą jego wojsk doszłoby do rozszczelnienia pojemników z toksynami, to czy zostałyby podjęte odpowiednie decyzje i wysłano by w to miejsce wojskowych chemików? I dalej, czy zostaliby wysłani sami, czy z obstawą? Czy zabezpieczą teren zdarzenia? – opisuje płk Kociemba. Każda decyzja ćwiczących w polu wojsk jest poddawana ocenie, a ta zależy również od żołnierzy wirtualnych. – Budujemy sytuację operacyjną przez „wypełnienie” scenariusza ćwiczeń wojskami, które w rzeczywistości nie ćwiczą, choć w razie „W” znalazłyby się na polu walki – zauważa płk Krzysztof Kuba, szef zespołu grup operacyjnych. Stanowiska dowodzenia muszą mieć pełen obraz sytuacji na polu walki. – Efekt jest taki, że dowódca dywizji widzi całą „wojnę”. Zarówno oddziały znajdujące się na poligonie, jak i te, które wprowadzimy do systemu jako byty wirtualne, a więc na przykład lotnictwo czy wojska specjalne oraz wojska obrony terytorialnej – mówi płk Kuba. – Te wirtualne wojska dają ćwiczącym dowódcom realny obraz tego, czym dysponują w razie „W” – dodaje pułkownik.

Podczas ćwiczeń „Dragon ’21” są sprawdzane również procedury dotyczące współpracy wojska z instytucjami pozamilitarnymi. Szefem zespołu podgrywającego jednostki i instytucje spoza łańcucha dowodzenia jest płk Grzegorz Wtykło. – Współpracujemy z policją, strażą pożarną, a także Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwem Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Urzędem do spraw Cudzoziemców. Przećwiczyliśmy ewakuację szpitala w Łapach, w którym wystąpiła awaria systemu zasilania. To zadanie wykonywaliśmy wyłącznie planistycznie, nie przenosiliśmy pacjentów do innych placówek. Sprawdziliśmy, czy działają wszystkie procedury, zarówno te przyjęte przez szpital, jak i wojskowe – mówi płk Wtykło. – Zajmowaliśmy się również ewakuacją dzieł sztuki z Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej i z Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu. Akurat to zadanie: wyniesienie, zabezpieczenie i przewiezienie eksponatów wykonały organizacje proobronne – dodaje pułkownik.

Dbają o żołnierzy

W kierownictwie ćwiczeń działają również oficerowie odpowiedzialni za przemieszczanie wojsk oraz wsparcie logistyczne żołnierzy. Płk Jacek Węcławek, szef połączonego centrum operacyjnego Dowództwa Generalnego, wyjaśnia, co należy do zadań podległych mu oficerów. – Największym dla nas wyzwaniem był przerzut wojsk w rejon operacji. To jest naprawdę duże wyzwanie logistyczne, bo wszystko musi ze sobą grać, a przejazdy i przeloty nie powinny być uciążliwe dla ruchu cywilnego – wyjaśnia płk Węcławek. – Tak samo musimy zadbać o wojska sojusznicze. Zabezpieczamy ich wejście na teren kraju w taki sposób, by jak najdłużej ukrywać to przed przeciwnikiem – dodaje pułkownik.

To również żołnierze płk. Węcławka decydują o wysłaniu broni i amunicji w rejony walki. Dostarczają ją żołnierze grupy operacyjnej, którą dowodzi płk Dariusz Szczerba. – Na czas ćwiczeń „Dragon ’21” podlegamy Dowództwu Generalnemu RSZ i zabezpieczamy manewry. Koordynujemy przemarsze i przejazdy; dostarczamy żywność i paliwo – wymienia płk Szczerba. Jego zastępca ppłk Andrzej Adamczewski dodaje: – Jak działamy? Przede wszystkim musimy się orientować w aktualnej sytuacji bojowej, tzn. wiedzieć, kiedy, komu i jak dostarczyć określone rzeczy. Zajmujemy się również dostosowaniem sprzętu przejętego przez wojsko od cywilów, tak by mógł on służyć żołnierzom – dodaje ppłk Adamczewski.

Kierownictwo ćwiczeń „Dragon ’21” jeszcze przez kilka dni będzie nadzorowało w Białobrzegach ćwiczących w polu żołnierzy. Później oficerowie przeniosą się na teren Akademii Sztuki Wojennej, gdzie odbędzie się druga część ćwiczeń: dowódczo-sztabowa, podczas której żołnierze będą korzystać z systemów symulacji pola walki.

KE

autor zdjęć: 18 DZ

dodaj komentarz

komentarze


„Albatros” wyszedł na morze
 
Dragon ’21, czyli zwiadowcy w nietypowej roli
Moździerze dla WOT-u
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Siła braterstwa
Polscy żołnierze polecą na Islandię
„Dragon ’21” – ostatnia bariera
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
Szybka wspinaczka w Salt Lake City
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
„Dragon” wskazał cel
Co ze sprawdzianem z WF?
Działania w czasie „W” – mobilizacja w sztabach
Grupy niszczycieli czołgów
Gorzka parada zwycięstwa
Kurs na dyplomację
Wojsko kupiło symulatory pola walki
Nowe książeczki wojskowe
A Multi-Front Operation
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Borsuk bezwzględnie potrzebny
Nagroda nie tylko od dowódcy
CBW świętuje
Żandarmeria świętuje
Misje kształtują charakter
Żołnierz, który stał się symbolem walki o Polskę
Polacy obronili tytuł mistrzów Europy w lekkiej atletyce
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Szczyt NATO już w poniedziałek
Krwiodawcy w mundurach
Zdjęcie z Hitlerem ratowało życie
W drodze do Ameryki
Marynarz na „Korfantym”
Tygrysy grasowały także nocą!
Specjaliści od wsparcia
„Justice Sword” na rumuńskim poligonie
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Partyzancka bitwa pod Zwoleniem
Course on Diplomacy
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Podoficer, czyli lider
Afganistan. Czas wracać do domu
Jacht i menażki od wojska
Żołnierze z kompletem medali w czempionacie orientalistów
„Baltops” – F-16 bronią okrętów
Medale mistrzostw Europy dla żołnierzy
Borsuk pokazał swoje możliwości
Pierwszy dzień do zwycięstwa
25 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w szermierce
Specjals z Agatu wygrał zawody w Bawarii
Myśliwce z Mińska Mazowieckiego przebazowane do Malborka
Kask Weterana do zdobycia!
Myśliwce z dywizjonu 303 w Mińsku
Kieł tygrysa, czyli akrobacje F-16
Żołnierz uratował ofiarę wypadku
UE o wspólnym bezpieczeństwie
PKW Turcja już działa
„Baltic Fortress”: MJR działa na Litwie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO