moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Więcej punktów Test&Go

Podczas epidemii żołnierze pobrali już prawie 23 tysiące wymazów od osób, które mogą być nosicielami koronawirusa, z tego niemal 700 w mobilnych punktach Test&Go. W tym tygodniu funkcjonowały one w czterech województwach, wkrótce ruszą kolejne. – Kierujemy nasze siły tam, gdzie odnotowano największą liczbę zakażonych – mówi płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT.

Test&Go to utworzone przez żołnierzy wojsk obrony terytorialnej mobilne punkty badań. Pobierane są w nich wymazy od osób, które mogą być zakażone koronawirusem. Podczas badania pacjent przez cały czas pozostaje w swoim samochodzie, a cała procedura trwa mniej więcej piętnaście minut.

Pierwszy taki punkt uruchomiono w poniedziałek w Krotoszynie. Za jego budowę i funkcjonowanie odpowiadała 12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej. Żołnierze pobierali próbki przez trzy dni. – Osoby, które badano w Krotoszynie, były do nas kierowane przez Sanepid. Każda została umówiona na konkretną godzinę, tak aby uniknąć korków. Dzięki temu wszystko szło sprawnie, udało nam się pobrać wymazy od prawie 300 osób – mówi kpt. Marcin Misiak, oficer prasowy 12 BOT.

Dzień później punkt Test&Go uruchomili wojskowi z 9 Łódzkiej Brygady OT. Powstał on w Ostrowie. – Każdego dnia zgłaszało się do nas kilkadziesiąt osób, głównie tych, które ze względu na wykonywaną pracę były narażone na kontakt z zakażonymi – wyjaśnia mjr Arkadiusz Rubajczyk z 9 BOT.

Mnóstwo pracy mają także żołnierze w punkcie utworzonym w Gliwicach przez 13 Śląską Brygadę OT. Są do niego kierowani przede wszystkim górnicy. – Wśród tej grupy zawodowej odnotowano bardzo wiele zakażeń koronawirusem. Szacujemy, że tylko w tym punkcie przebadamy tysiąc osób – mówi płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT. Dziś podobne działania rozpoczęła 14 Zachodniopomorska Brygada OT. Test&Go ruszył przy Parku Wodnym przy ul. Rolnej w Koszalinie. Kierowane są do niego osoby, które mają za sobą dwunastodniową kwarantannę. Tylko na dziś zaplanowano badanie 50 pacjentów.

Do tej pory, w punktach Test&GO, wojsko pobrało prawie 700 wymazów od potencjalnych nosicieli wirusa. Jednak to nie wszystko. Kolejne takie punkty do testowania mają powstać już wkrótce. – Powołujemy je na wniosek wojewodów. Kierujemy nasze siły przede wszystkim tam, gdzie odnotowano dużą liczbę osób zakażonych koronawirusem – mówi płk Pietrzak. Dodaje także, że żołnierze szykują się już do uruchomienia Test&GO m.in. w województwach: mazowieckim, pomorskim i kujawsko-pomorskim i wielkopolskim.

W każdym utworzonym przez WOT punkcie, w zależności od jego wielkości i liczby skierowanych pacjentów, pracują zespoły liczące od kilku do kilkudziesięciu żołnierzy, zarówno z wojsk operacyjnych, jak i obrony terytorialnej. Wszyscy ukończyli wcześniej specjalistyczne kursy w stacjach sanitarno-epidemiologicznych oraz wojskowych ośrodkach medycyny prewencyjnej. Aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno pacjentom, jak i pobierającym wymazy żołnierzom, w każdym punkcie znajdują się wyznaczone strefy – oczekiwania, ewidencji, badania, odpoczynku i odkażania. Pobrane przez żołnierzy wymazy trafiają do laboratoriów, gdzie są badane. W przypadku stwierdzenia zakażenia koronawirusem, osoba badana jest informowana o tym fakcie telefonicznie. Wynik badania można też sprawdzić na stronach internetowych lokalnych stacji sanitarno-epidemiologicznych.

Mobilne punkty to nie jedyne miejsca, w których żołnierze pobierają próbki na obecność koronawirusa. Wojskowi regularnie odwiedzają także osoby przebywające w kwarantannie i podopiecznych domów opieki społecznej. Do tej pory, wojsko pobrało od potencjalnych nosicieli wirusa 22 tysiące 698 osiem wymazów. Wczoraj rekordowo dużo, bo aż 2327 – 287 w punktach Test&Go, 1285 w domach opieki społecznej i hospicjach, a pozostałe w domach osób przebywających w kwarantannie.

Płk Marek Pietrzak podkreśla, że pobieranie próbek do badań to w tej chwili główny element operacji „Odporna wiosna”, którą terytorialsi rozpoczęli po wybuchu epidemii. Żołnierze WOT w ramach akcji opiekują się kombatantami, pomagają podopiecznym domów opieki społecznej, dystrybuują środki ochrony do szpitali i przychodni, wspierają personel medyczny. Uruchomili także infolinię, dzięki której psychologowie z formacji udzielają wsparcia osobom, które nie radzą sobie z izolacją. Żołnierze działają ramię w ramię z podchorążymi z wojskowych uczelni. W całym kraju w operację „Odporna wiosna” jest zaangażowanych prawie 5,5 tysiąca osób.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
 
Ostre strzelanie w Świętoszowie
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
Laureaci cyberkonkursu MON
32 krążki pływaków-żołnierzy
Śmiertelny wypadek żołnierza
Polski dzień strzelania w Rumunii
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Kolejne zakupy dla wojska
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
W WIM-ie otwarto nowoczesną klinikę urologii
Abramsy jadą na ukraiński front
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Futsal na zakończenie rywalizacji
Out of the Shadow
Ekspresowa pomoc
Nowe AWACS-y dla NATO
Witkacy – piąty wieszcz?
Wojsko wraca do Babimostu
Orka po koreańsku
Pierwszy polski Homar
„Sokół” wylądował
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
Wojsko pomoże Słoweńcom
Wojsko w gotowości do ewakuacji Polaków ze Strefy Gazy
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Najdłuższa noc
Podchorążowie świętują
Armia Polska w drodze do Europy
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Koniec misji niemieckich przeciwlotników
Zielony talizman Polaków
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Unijna pomoc dla Ukrainy
„Pług” idzie na śmierć
Narodziny polskich sił morskich
Spotkanie szefa MON-u i sekretarza obrony USA
Zanim wyruszą do Bagdadu
Ferie z WOT? Zapisy już trwają
Fiński debiut w Sojuszu
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Kolejna dostawa FA-50 dla wojska
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Realia, a nie teoria
Polsko-koreańskie rozmowy
Uwolnić zakładników
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
PKW Orlik już w Estonii
Szef MON-u o planach obrony kraju
PKW Orlik gotowy na misję
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
O 200 OPW więcej na nowy rok szkolny
Zwycięstwo bez zwycięstwa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO