moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Odporna wiosna” terytorialsów

Żołnierze wojsk oborny terytorialnej nie zwalniają tempa – cały czas prężnie działają i wspierają lokalne społeczności, by zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Pod swoje skrzydła wzięli między innymi osoby starsze i samotne, którym dostarczają leki lub żywność. Tę działania określają mianem operacji „Odporna wiosna”.

Operacja „Odporna wiosna” to odpowiedź wojsk obrony terytorialnej na zagrożenia związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Z tego powodu, żołnierze objęli opieką osoby, którym Covid-19 zagraża najbardziej. Wśród nich są rodziny personelu medycznego, kombatanci i weterani, osoby starsze, niepełnosprawne i samotnie wychowujące dzieci, a także objęte kwarantanną. – Credo terytorialsa mówi, że żołnierze mają być pomocnym ramieniem i tarczą dla swojej społeczności. Dlatego robimy wszystko, aby wspierać tych, którzy najbardziej tego potrzebują – mówi ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT.

Aby skuteczna pomoc była możliwa, w każdej z brygad WOT została wyznaczona jedna osoba, która koordynuje działania wojsk. To właśnie ona jest w stałym kontakcie z okolicznymi ośrodkami pomocy społecznej czy oddziałami Caritasu. Dzięki temu każdy z podopiecznych tych instytucji może liczyć na pomoc jakiej potrzebuje – otrzymać paczkę żywnościową czy leki. Ich dostarczaniem zajmują się właśnie terytorialsi.

Jako jedni z pierwszych do operacji „Odporna wiosna” włączyli się żołnierze z 14 Batalionu Lekkiej Piechoty z 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wojskowi nawiązali współpracę z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Hajnówce. – Raz w miesiącu osoby, którymi się opiekujemy otrzymują w naszym ośrodku paczki żywnościowe. Jednak z uwagi na obecną sytuację, zależało nam na tym, aby nasi podopieczni nie odbierali ich osobiście – wśród nich znajduje się wiele osób starszych, dla których mogłoby być to po prostu niebezpieczne. Dlatego zwróciliśmy się o pomoc do żołnierzy wojsk obrony terytorialnej, którzy bardzo szybko odpowiedzieli na nasz apel – wyjaśnia Mariusz Iwaniuk, dyrektor MOPS w Hajnówce.

Już od kilku dni terytorialsi odbierają z ośrodka paczki z żywnością, a następnie dostarczają je pod wskazane przez MOPS adresy. Oczywiście, tego typu działania odbywają się z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. – Osoby, do których do tej pory dostarczaliśmy paczki, nie były podejrzane o to, że są nosicielami wirusa, mimo to staraliśmy się ograniczyć kontakt z nimi do minimum. Żołnierze są wyposażeni w środki ochronne, przy wybieraniu numeru na domofonie czy otwierania drzwi używają rękawiczek. Musimy dbać o siebie, bo kolejne ośrodki zgłaszają prośby o nasze wsparcie, a tylko zdrowi, będziemy w stanie im pomóc – zaznacza por. Łukasz Wilczewski, oficer prasowy 1 PBOT.

W sumie w akcję „Odporna wiosna” jest zaangażowanych ponad tysiąc żołnierzy WOT. Kolejne 1400 zostało skierowanych do innych działań związanych z profilaktyką rozprzestrzeniania się koronawirusa. Terytorialsi wspierają między innymi działania Urzędu Lotnictwa Cywilnego, a także pograniczników przy kontrolowaniu przejść granicznych. Żołnierze cały czas opiekują się też kombatantami z Armii Krajowej, których tradycje dziedziczą. Od kilku dni funkcjonuje też uruchomiona przez WOT infolinia, dzięki której psychologowie z szeregów tej formacji udzielają wsparcia osobom, które nie radzą sobie ze stresem związanym z pandemią Covid-19.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
 
Współpraca i wspólna pamięć
Żołnierze bez testów z WF-u
Wybierz się na wojskowe studia
Szef MON-u w Forcie Sill
Polityka nie znosi próżni
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Kraby dla podhalańczyków
Duch Invictus jest, czas na formę
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
Ogień na alpejskich szczytach
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
W jedynym słusznym kierunku
KFOR: wyższy stopień gotowości
Na granicy stratosfery
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Emerytura wypłacana w … karmie
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Advantages of Efficient Organization
Time for Miecznik
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
JWK to test siły i motywacji
Przeprawa przez Narew
Wilk na poligonie
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Afganistan. Czas wracać do domu
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Ostatnie dni kampanii 1939
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Dron z LAW-u
Polsko-tureckie obrady
Test mobilności 12 Dywizji
Ciemne strony Facebooka
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Legia Akademicka po raz piąty
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Ilu rezerwistów dostanie powołania?
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Uzbrojenie dla „Kormoranów”
Course on Diplomacy
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Szef MON odwiedził USA

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO