moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Odporna wiosna” terytorialsów

Żołnierze wojsk oborny terytorialnej nie zwalniają tempa – cały czas prężnie działają i wspierają lokalne społeczności, by zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Pod swoje skrzydła wzięli między innymi osoby starsze i samotne, którym dostarczają leki lub żywność. Tę działania określają mianem operacji „Odporna wiosna”.

Operacja „Odporna wiosna” to odpowiedź wojsk obrony terytorialnej na zagrożenia związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Z tego powodu, żołnierze objęli opieką osoby, którym Covid-19 zagraża najbardziej. Wśród nich są rodziny personelu medycznego, kombatanci i weterani, osoby starsze, niepełnosprawne i samotnie wychowujące dzieci, a także objęte kwarantanną. – Credo terytorialsa mówi, że żołnierze mają być pomocnym ramieniem i tarczą dla swojej społeczności. Dlatego robimy wszystko, aby wspierać tych, którzy najbardziej tego potrzebują – mówi ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT.

Aby skuteczna pomoc była możliwa, w każdej z brygad WOT została wyznaczona jedna osoba, która koordynuje działania wojsk. To właśnie ona jest w stałym kontakcie z okolicznymi ośrodkami pomocy społecznej czy oddziałami Caritasu. Dzięki temu każdy z podopiecznych tych instytucji może liczyć na pomoc jakiej potrzebuje – otrzymać paczkę żywnościową czy leki. Ich dostarczaniem zajmują się właśnie terytorialsi.

REKLAMA

Jako jedni z pierwszych do operacji „Odporna wiosna” włączyli się żołnierze z 14 Batalionu Lekkiej Piechoty z 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wojskowi nawiązali współpracę z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Hajnówce. – Raz w miesiącu osoby, którymi się opiekujemy otrzymują w naszym ośrodku paczki żywnościowe. Jednak z uwagi na obecną sytuację, zależało nam na tym, aby nasi podopieczni nie odbierali ich osobiście – wśród nich znajduje się wiele osób starszych, dla których mogłoby być to po prostu niebezpieczne. Dlatego zwróciliśmy się o pomoc do żołnierzy wojsk obrony terytorialnej, którzy bardzo szybko odpowiedzieli na nasz apel – wyjaśnia Mariusz Iwaniuk, dyrektor MOPS w Hajnówce.

Już od kilku dni terytorialsi odbierają z ośrodka paczki z żywnością, a następnie dostarczają je pod wskazane przez MOPS adresy. Oczywiście, tego typu działania odbywają się z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. – Osoby, do których do tej pory dostarczaliśmy paczki, nie były podejrzane o to, że są nosicielami wirusa, mimo to staraliśmy się ograniczyć kontakt z nimi do minimum. Żołnierze są wyposażeni w środki ochronne, przy wybieraniu numeru na domofonie czy otwierania drzwi używają rękawiczek. Musimy dbać o siebie, bo kolejne ośrodki zgłaszają prośby o nasze wsparcie, a tylko zdrowi, będziemy w stanie im pomóc – zaznacza por. Łukasz Wilczewski, oficer prasowy 1 PBOT.

W sumie w akcję „Odporna wiosna” jest zaangażowanych ponad tysiąc żołnierzy WOT. Kolejne 1400 zostało skierowanych do innych działań związanych z profilaktyką rozprzestrzeniania się koronawirusa. Terytorialsi wspierają między innymi działania Urzędu Lotnictwa Cywilnego, a także pograniczników przy kontrolowaniu przejść granicznych. Żołnierze cały czas opiekują się też kombatantami z Armii Krajowej, których tradycje dziedziczą. Od kilku dni funkcjonuje też uruchomiona przez WOT infolinia, dzięki której psychologowie z szeregów tej formacji udzielają wsparcia osobom, które nie radzą sobie ze stresem związanym z pandemią Covid-19.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Szer. Hojnisz mistrzynią Europy w biatlonie
 
Ukraiński kurs na Zachód
IBCS dla Polski
Serca Legionu dla krwiodawców z WAT
Saperzy zimą otworzą ogień
Otworzyli bramy Auschwitz
Krok po kroku do cyberwojska
155 mm dla US Army
Symulator Orlika w Dęblinie
Kwalifikacja odbędzie się …
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Kolejny dzień walki z koronawirusem
Trudny rok na misjach
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Nurkowie w głębinach
Powstali przeciw carskiej potędze
Test gotowości obrony kraju
Laserowa artyleria US Army
MMA w 23 Bazie Lotnictwa Taktycznego
Hartowanie spadochroniarzy
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Na straży niebieskiej linii
Obrady ministrów obrony NATO
Jakość jest dla mnie priorytetem
Armia Fight Night znów w akcji
Żołnierz po raz dziewiąty mistrzem Polski „błotniaków”
Szpital tymczasowy na Okęciu jest już gotowy
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Jakie zmiany w mundurówce?
Kandydaci na nurków szkolą się w Gdyni
Komisje sejmowe o umowie z USA
Komandosi znad Garigliano
Jest Warszawa
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Bohaterowie z 5 Pułku Artylerii
Kosmiczne inwestycje w Warszawie
Kuźnie oficerskich kadr
Taktyka w Górach Izerskich
„Tarzan” wróci do domu
Wojsko walczy z COVID-19
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
WBH upublicznia swoje archiwa
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Pustynna burza wokół Husajna
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Trudny egzamin przed misją
„Wisła” łączy na rzecz Patriotów
Najlepsi wśród „górali”
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Kutno w sieci LogHubs
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Jak 8 Dywizja Piechoty czyniła się elitarną
Amerykanie odmładzają F-16
Meta podsumowała komandoskie biegi
Remont ORP „Lublin” z poślizgiem. Są kary

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO