moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojownicy z 16 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi w oktagonie

Już po raz piąty w hali sportowej Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu odbyły się Mistrzostwa Wojska Polskiego w Walce w Bliskim Kontakcie. 72 żołnierzy rywalizowało o Puchar Ministra Obrony Narodowej. W klasyfikacji zespołowej triumfowali reprezentanci 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, którzy wygrali cztery finałowe walki.

Wojownicy z 16 Dywizji zdobyli łącznie 258 punktów i o 10 oczek wyprzedzili reprezentację Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych 1 – 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Trzecie miejsce wywalczyli reprezentanci gospodarzy mistrzostw. Podchorążowie z wrocławskiej AWL zdobyli 125 pkt. Reprezentacja 16 DZ już po raz trzeci odniosła triumf w klasyfikacji generalnej czempionatu – wygrała też w 2016 i 2018 roku. – Zwycięstwo cieszy tym bardziej, gdyż z powodu kontuzji nie mogli wystartować czterej nasi czołowi zawodnicy. Co ważne, przed rokiem żołnierze z 16 Dywizji Zmechanizowanej walczyli w każdym z 11 finałów i zdobyli cztery złote krążki, a teraz tyle samo, choć startowali w ośmiu z 10 finałów – mówi mjr Wojciech Turowski, kierownik reprezentacji 16 DZ.

Mjr Turowski żałował, że w tym roku jego podopieczni nie mogli stoczyć bojów z kolegami z 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, z którymi przegrali w „generalce” podczas pierwszych i trzecich mistrzostw. – Szkoda, że nie przyjechali do Wrocławia. Z pewnością rywalizacja z ich udziałem byłaby jeszcze bardziej emocjonująca – podkreśla major. Brak żołnierzy z 12 DZ zauważył również m.in. ppłk dr Dariusz Lenart, kierownik Zakładu Wychowania Fizycznego i Sportu AWL we Wrocławiu. Cieszył się natomiast z udanego debiutu terytorialsów. – Wojska obrony terytorialnej udanie rozpoczęły rywalizację o medale w walce w bliskim kontakcie. W debiucie ich reprezentant wywalczył mistrzowski pas w kategorii 70 kg – przyznaje oficer.


Film: Jacek Szustakowski / portal polska-zbrojna.pl

W pięciu finałach w kategorii mężczyzn, w dwóch w najlżejszych wagach i w trzech w najcięższych kategoriach wagowych, na najwyższym stopniu podium stanęli ci sami zawodnicy co podczas ubiegłorocznych mistrzostw. Tytuły mistrzowskie obronili: st. szer. pchor. Dawid Klonowski z Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu (w kategorii 60 kg), st. szer. Robert Rogalewicz z Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu (65 kg), szer. Artur Skrzypiec z reprezentacji 16 DZ (90 kg), szer. Seweryn Kirschhiebel z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych (95 kg) i st. szer. Kamil Minda z Żandarmerii Wojskowej (95+ kg). Pozostałe złote medale zdobyli: szer. Hubert Sulewski z wojsk obrony terytorialnej (70 kg), kpr. Karol Zyra z 16 DZ (75 kg), szer. Sylwester Angowski z 16 DZ (80 kg), st. szer. pchor. Dawid Ryk z wrocławskiej AWL (85 kg), szer. Katarzyna Borowska z 16 DZ (59 kg) i szer. Żaneta Bac z reprezentacji 11 LDKPanc (59+ kg; tytuł zdobyła bez walki, gdyż poza nią do rywalizacji w tej kategorii wagowej nie zgłosiła się żadna zawodniczka).

Galę finałową uatrakcyjniły pokazy, w których wzięli udział przedstawiciele różnych sportów walki oraz Beata Julia Przyborska, czołowa w kraju zawodniczka w gimnastycznej odmianie fitness. Imprezę uświetnili również plut. Tomasz Rożniatowski, weteran poszkodowany w misji w Afganistanie, który jest twarzą „Projektu Wojownik” i Dominik Grabowski, znany jako „Doniu”, raper z Poznania (członek zespołu Ascetoholix). Obaj zaśpiewali piosenkę, która promuje projekt – akcję sportową integrującą środowisko weteranów misji.

Wyniki

Mężczyźni, kat. 60 kg

1. st. szer. pchor. Dawid Klonowski (Akademia Wojsk Lądowych Wrocław)

2. szer. Daniel Aptacy (Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych 3 – 16 Dywizja Zmechanizowana)

3. szer. Adrian Hajduk (DGRSZ 1 – 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej)

 

Mężczyźni, kat. 65 kg

1. st. szer. Robert Rogalewicz (DGRSZ 1 – 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej)

2. szer. Konrad Gajdowski (DGRSZ 3 – 16 Dywizja Zmechanizowana)

3. zawodnik z reprezentacji DGRSZ 5 – marynarka wojenna

 

Mężczyźni, kat. 70 kg

1. szer. Hubert Sulewski (Wojska obrony terytorialnej)

2. st. szer. pchor. Hubert Lipiński (Akademia Wojsk Lądowych Wrocław)

3. szer. Sylwester Miller (DGRSZ 3 – 16 Dywizja Zmechanizowana)

Mężczyźni, kat. 75 kg

1. kpr. Karol Zyra (DGRSZ 3 – 16 Dywizja Zmechanizowana)

2. sierż. Daniel Chrzanowski (DGRSZ 6 – Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych)

3. Bartosz Engler (DGRSZ 6 – Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych)

 

Mężczyźni, kat. 80 kg

1. szer. Sylwester Angowski (DGRSZ 3 – 16 Dywizja Zmechanizowana)

2. zawodnik z reprezentacji DGRSZ 5 – marynarka wojenna

3. szer. Krzysztof Stawiarski (DGRSZ 1 – 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej)

 

Mężczyźni, kat. 85 kg

1. st. szer. pchor. Dawid Ryk (Akademia Wojsk Lądowych Wrocław)

2. szer. Sebastian Pigiel (DGRSZ 3 – 16 Dywizja Zmechanizowana)

3. szer. Piotr Pesta (DGRSZ 3 – 16 Dywizja Zmechanizowana)

 

Mężczyźni, kat. 90 kg

1. szer. Artur Skrzypiec (DGRSZ 3 – 16 Dywizja Zmechanizowana)

2. zawodnik z reprezentacji DGRSZ 5 – marynarka wojenna

3. Emil Trela (DGRSZ 5 – marynarka wojenna)

 

Mężczyźni, kat. 95 kg

1. szer. Seweryn Kirschhiebel (DGRSZ 6 – Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych)

2. szer. Paweł Kalinowski (DGRSZ 3 – 16 Dywizja Zmechanizowana)

3. st. szer. Grzegorz Kordek (Żandarmeria Wojskowa)

 

Mężczyźni, kat. 95+ kg

1. st. szer. Kamil Minda (Żandarmeria Wojskowa)

2. ppor. Stanisław Ślusakowicz (wojska obrony terytorialnej)

3. szer. Adrian Rosiński (DGRSZ 3 – 16 Dywizja Zmechanizowana)

 

Kobiety, kat. 59 kg

1. szer. Katarzyna Borowska (DGRSZ 3 – 16 Dywizja Zmechanizowana)

2. ppor. Dajana Korzeń (DGRSZ 4 – siły powietrzne)

3. szer. Joanna Maj (DGRSZ 1 – 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej)

 

Kobiety, kat. 59+ kg

1. szer. Żaneta Bac (DGRSZ 1 – 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej)

SZUS

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Kolejna prowokacja nad Bałtykiem
Kolejny rosyjski samolot przechwycony nad Bałtykiem
Czworo medalistów mistrzostw Europy w żołnierskich mundurach
PKW Irak zostaje w Jordanii
Legion Medyczny na poligonie
Gorący lipiec PKW Łotwa
Co zobaczymy na defiladzie w Święto Wojska Polskiego?
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Jak obronić się przed dronami?
Model 44. Batalion przyszłości już na poligonie
MON informuje o formowaniu 8 DPAK
Generał w niewoli
Nocna próba na Wisłostradzie
Od arkusza blachy do gotowego Miecznika
Morska parada 15 sierpnia
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Walka, entuzjazm i nadzieja
Powietrzna defilada
Wieńce dla pomordowanych na warszawskiej Woli
Szachownica na Wisłostradzie
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Zapraszamy na defiladę
Trudne początki polskich bombowców
Odnaleziono „Roja”
18 Stołeczna BOT z własnym sztandarem
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Abordaż z polskim wsparciem
Medale żołnierzy w kajakarstwie i spadochroniarstwie
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Azjatycka szansa
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
PGZ o koalicji antybalistycznej
Paliwowy krwiobieg NATO
„Wicher" wkrótce na wodzie
Fallschirmjäger przeciwko Polsce
Nowe wyrzutnie dla polskiego wojska
Z ORP „Błyskawica” na trasę Tour de Pologne
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
„Albatros” dozbrojony
Z prądem i pod prąd
MON i MSZ o szczycie NATO
Skok w przyszłość, powrót do przeszłości
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Coraz więcej Alpha Scramble
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Wsparcie ma znaczenie
Laserowa broń na drony powstaje na WAT
Śmigłowiec przyszłości dla NATO
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szer. Karbownik mistrzynią świata juniorów
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Lubawa wyposaży saperów
Godzina „W” – sierpniowa rapsodia
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Produkcja Husarzy nie zwalnia tempa
Młodzi medycy na poligonie
Olimpijska pływaczka trenowała jak wojskowy pilot

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO