moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kolejne mieszkania dla żołnierzy

Prawie 40 wojskowych rodzin odebrało w tym roku klucze do służbowych mieszkań w Braniewie i Krakowie. Niebawem służbowe lokum otrzymają też wojskowi z Elbląga. W sumie w 2018 roku Agencja Mienia Wojskowego przekaże żołnierzom niemal 230 mieszkań w całej Polsce.

Od kilku dni służbowymi mieszkaniami mogą cieszyć się żołnierze z Krakowa. Agencja Mienia Wojskowego przekazała nowe lokale w blokach przy ul. Cystersów, w dzielnicy Grzegórzki. –  W Krakowie kupiliśmy w sumie 54 mieszkania, 11 z nich jest zlokalizowanych właśnie przy Cystersów. Do pozostałych, znajdujących się przy ulicach: Bociana, Kwartowej i Przewóz też niebawem będzie można się wprowadzić – mówi Małgorzata Weber, rzecznik prasowy AMW.

Przekazane kilka dni temu mieszkania są wykończone „pod klucz”. Każde z nich, ma około 87 m2 powierzchni, składa się z 4 pokoi, aneksu kuchennego, łazienki oraz toalety. W budynku znajduje się dwupoziomowy garaż podziemny, hol wejściowy i winda. Na parterze powstały lokale usługowe, a wokół budynków parkingi i plac zabaw dla dzieci. – Osiedle jest bardzo nowoczesne, poza tym jego niewątpliwym atutem jest lokalizacja. Dzielnica jest doskonale skomunikowana z pozostałymi częściami miasta. W pobliżu znajdują się sklepy, lokale usługowe – dodaje rzecznik AWM. Nieopodal są też uczelnie wyższe, szkoły, żłobek, restauracje oraz kluby fitness.

Nowe M w Braniewie i internat w Wałczu

Na początku roku klucze do służbowych mieszkań odebrali też wojskowi z Braniewa.Do nowo wybudowanego bloku przy ul. Grota Roweckiego wprowadziło się w sumie 24 żołnierzy z rodzinami. To głównie ci, którzy służą w  9 Brygadzie Kawalerii Pancernej. Każde z mieszkań ma około 60 m2, składa się z trzech pokoi i kuchni. Lokale są w pełni wykończone i wyposażone. Podłogi w przedpokoju, kuchni i łazience wyłożono terakotą, a w pokojach – panelami. W łazienkach zamontowano umywalki, wanny i toalety, a w kuchniach – zlewozmywaki i kuchenki elektryczne. Inwestorzy zadbali także o infrastrukturę osiedlową. Wokół bloków powstały miejsca parkingowe, chodniki, tereny zielone oraz plac zabaw dla dzieci.  Realizacja inwestycji trwała zaledwie rok, a jej koszt wyniósł około 5,4  mln złotych.

Do końca drugiego kwartału do mieszkań AMW wprowadzą się też żołnierze służący w utworzonej w lipcu 2017 Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód w Elblągu. – Zapewnienie kwater polskim wojskowym z Dywizji było jednym z naszych priorytetowych zadań. Aby zrealizować je jak najszybciej, w drodze konkursu ofert kupiliśmy 23 mieszkania w stanie deweloperskim. Znajdują się one przy ul. Bema – wyjaśnia Małgorzata Weber.

Agencja Mienia Wojskowego chce także podnieść standard lokali w internatach dla żołnierzy. Przykładem takiej inwestycji jest oddany do użytku 1 lutego zmodernizowany internat w Wałczuprzy ulicy Kołobrzeskiej 24. – Na potrzeby żołnierzy zaadaptowaliśmy były hotel dla pielęgniarek o powierzchni użytkowej 2677,21 m2. W efekcie powstał bardzo nowoczesny czteropiętrowy obiekt – mówi Weber. Znajduje się w nim 71 lokali z łazienkami, aneksami kuchennymi, a także w większości przypadków z garderobami. Każdy żołnierz ma telewizor, dostęp do Internetu, może korzystać z suszarni, pralni, prasowalni i pomieszczenia na rowery. We wspólnej parterowej części znalazła się m.in. jadalnia, sala klubowa ze stołem bilardowym i automatami do gier zręcznościowych. Jak zapewniają przedstawiciele AMW żołnierze będą mogli wprowadzić się do internatu najpóźniej do końca marca.

Budowane lub kupowane

W 2018 roku Agencja Mienia Wojskowego planuje przekazać wojsku w sumie około 230 mieszkań. 168 z nich powstanie w ramach inwestycji prowadzonych przez AMW. Będą one zlokalizowane w m.in.  Białymstoku, Gdyni, Koszalinie i Świnoujściu. Pozostałe lokale zostaną kupione w Chojnicach, Dziwnowie,  Grudziądzu i Tarnowskich Górach. To miejscowości, gdzie Agencja nie posiada własnych gruntów pod budowę.

AMW rozpocznie także nowe inwestycje, które zostaną ukończone w kolejnych latach. Tak będzie na przykład w Krakowie. Tu żołnierze – poza oddanymi właśnie do użytku mieszkaniami – mają szanse na kolejnych 120 lokali przy ulicy Czerwonych Maków. Budowa ma zostać ukończona w 2021.

Inwestycje mieszkaniowe finansowane są ze środków Agencji Mienia Wojskowego, które pochodzą ze sprzedaży nieruchomości zbędnych wojsku. W 2017 rokuAMW przekazała żołnierzom ponad 300 mieszkań:  126 wybudowanych (Poznań, Słupsk, Żagań i Szczecin) oraz 176 kupionych (m.in. Warszawa, Krosno Odrzańskie, Lublin).

Paulina Glińska

autor zdjęć: AMW

dodaj komentarz

komentarze


Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
 
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pierwsi na oceanie
„Pierwsza Drużyna” na start
Polska wiktoria na Monte Cassino
Na straży nieba
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Uwaga, transformacja!
W obronie wschodniej flanki NATO
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Więcej hełmów dla żołnierzy
Rajd ku czci saperów
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Serwis K9 w Polsce
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Wyszkolenie sprawdzą w boju
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
NATO on Northern Track
Pływacy i maratończycy na medal
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Gry wojenne w szkoleniu
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy w pętli
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Mobilne dowodzenie
Wojskowe Oscary przyznane!
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wojna w świętym mieście, epilog
Zapraszamy na Festiwal
Zmiany w dodatkach stażowych
Krwawa noc pośród puszczy
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Bohater odtrącony
Ameryka daje wsparcie
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wioślarze i triatlonistka na podium
Układ nerwowy Mieczników
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Po przeprawie ruszyli do walki
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
I zdobyliśmy!
Pytania o europejską tarczę
Armia Andersa w operacji „Honker”
„Ta ziemia do Polski należy…”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Flota Bayraktarów w komplecie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO