moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polscy specjalsi szkolą antyterrorystów w Afganistanie

Polska na prośbę NATO wysłała w ramach misji „Resolute Support” żołnierzy wojsk specjalnych do Afganistanu. – Wydzielony zespół stacjonuje w prowincji Kandahar, gdzie szkoli oraz doradza jednostce antyterrorystycznej policji ATF-444 – powiedział w wywiadzie dla „Polski Zbrojnej” gen. Sean Swindell, szef NATO-wskiego Dowództwa Operacji Specjalnych w Afganistanie. To pierwsze oficjalne potwierdzenie informacji o obecności polskich komandosów w operacji „Resolute Support”.

Szkolenie jednostki taktycznej afgańskiej policji w prowincji Ghazni przez żołnierzy Jednostki Wojskowej Komandosów z TF-50 w roku 2011.Po zakończeniu NATO-wskiej misji ISAF w grudniu 2014 roku Sojusz rozpoczął w Afganistanie operację „Resolute Support”. Ma ona charakter szkoleniowo-doradczy. Żołnierze wojsk koalicji nie uczestniczą w działaniach bojowych, a jedynie wspierają lokalne siły bezpieczeństwa: wojsko i policję.

ATF-444 – dziecko brytyjskiego SAS

Polscy żołnierze od początku biorą udział w misji „Resolute Support”. Pierwsza zmiana polskiego kontyngentu wojskowego liczyła do 120 żołnierzy. Byli to doradcy wojskowi, pluton ochrony, łącznościowcy i logistycy. W połowie roku do Afganistanu wyjechała II zmiana PKW. Jednocześnie trwały rozmowy na temat wysłania na misję zespołu wojsk specjalnych. Na początku roku zwrócił się w tej sprawie do polskich władz gen. dyw. Edward Reeder, poprzedni dowódca NATO-wskiego Dowództwa Wojsk Specjalnych w Afganistanie (NSOCC-A – NATO Special Operations Component Command – Afghanistan). Wcześniej, jeszcze podczas misji ISAF, polskie jednostki specjalne GROM, JWK i Formoza wykazały się profesjonalizmem w szkoleniu afgańskich sił bezpieczeństwa. Przykładem sukcesów szkoleniowych polskich komandosów z Lublińca jest policyjna jednostka antyterrorystyczna z Ghazni tzw. Afgańskie Tygrysy. Nie dziwi więc, że to właśnie oni w ramach „Resolute Support” zajmują się szkoleniem afgańskiej jednostki antyterrorystycznej ATF–444, stacjonującej w bazie Kandahar. Jednostka ta została zbudowana przez słynny brytyjski SAS. Następnie była szkolona przez litewskich i amerykańskich żołnierzy.

– Ponieważ rząd Litwy zdecydował o wycofaniu kontyngentu sił specjalnych z operacji „Resolute Support”, strona amerykańska rozpoczęła poszukiwania wiarygodnego i sprawdzonego partnera do objęcia roli „mentora” dla jednostki ATF–444 – mówi gen. Piotr Patalong, inspektor wojsk specjalnych DGRSZ. Generał dodaje, że wybór od razu padł na Polskę. – W NATO jesteśmy wiarygodnym partnerem, a nasze wojska specjalne cieszą się doskonałą opinią – podkreśla gen. Patalong.

Dumna historia polskich wojsk specjalnych

Potwierdza to gen. Sean Swindell. – Polskie jednostki specjalne mogą poszczycić się dumną historią i mają wspaniałą reputację wśród partnerów z NATO. Wiemy, że uczestniczyły w wielu skomplikowanych operacjach między innymi na Bałkanach, w Iraku oraz przez wiele lat w Afganistanie – podkreślał gen. Sean Swindell w wywiadzie dla „Polski Zbrojnej”.

W myśl porozumień żołnierze z Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca stacjonują w bazie Kandahar na południu Afganistanu. Ich zadaniem jest wsparcie jednostki ATF–444. – To jedna z najbardziej elitarnych i najlepiej wyszkolonych formacji w Afganistanie. ATF–444 jest jednostką szczebla strategicznego, przeznaczoną do prowadzenia operacji o największym stopniu skomplikowania – mówi płk Maciej Klisz, szef sztabu NSOCC-A, oficer Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca.

Szkolenie jednostki taktycznej afgańskiej policji w prowincji Ghazni przez żołnierzy Jednostki Wojskowej Komandosów z TF-50 w roku 2011.

Na czym polega służba polskich komandosów w Afganistanie? – Zadaniem operatorów JWK jest doprowadzenie ATF-444 do samodzielnego planowania, zabezpieczania i prowadzenia policyjnych operacji przeciwterrorystycznych zgodnie z polityką i strategią rządu Afganistanu. Dziś ATF-444 jeszcze takich zdolności nie ma. Dlatego potrzebna im nasza pomoc – mówi żołnierz z Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych z Krakowa. Dodaje, że renoma oraz bogate doświadczenia żołnierzy z Lublińca we współpracy z sojuszniczymi jednostkami specjalnymi spowodowały, że nie było problemów z wdrożeniem ich do codziennej działalności dowództwa sił specjalnych w Afganistanie. Wydzielony z polskich wojsk specjalnych zespół – SOAT-50 (Special Operations Advisory Team) jest podporządkowany bezpośrednio dowódcy sojuszniczych wojsk specjalnych w Afganistanie gen. Swindellowi.

Polska flaga w NATO powiewa wysoko

– Polskie wojska specjalne, które pomogły stworzyć i wyszkolić „Afgańskie Tygrysy”, wykonały wspaniałą pracę. Ich zaangażowanie przyniosło widoczne efekty. Obywatele Afganistanu oraz rząd afgański wiedzą, że dzięki ciężkiej pracy i poświęceniu operatorów TF 50 mogą teraz polegać na „Afgańskich Tygrysach”– mówi gen. Sean Swindell.

Sytuacja w Afganistanie nadal pozostaje trudna. Talibowie nie składają broni, a dodatkowo komplikuje ją obecność bojowników z tzw. Państwa Islamskiego. Prezydent USA Barack Obama zdecydował w październiku o pozostawieniu amerykańskiego wojska w Afganistanie w 2016 roku. Podobną decyzję podjął niedawno również rząd brytyjski.

– Wysyłanie małych i niezwykle efektywnych pododdziałów sił specjalnych realizujących cele strategiczne misji wydaje się być doskonałym sposobem na to, by polska flaga w NATO wciąż była wysoko, a koszty takich działań są relatywnie niewielkie w porównaniu z dużymi kontyngentami konwencjonalnymi – ocenia gen. Roman Polko.

Edyta Żemła

autor zdjęć: kmdr Janusz Walczak

dodaj komentarz

komentarze

~Robert
1446641760
Polacy są świetnymi wojskowymi, najlepsze jednostki specjalne. Sam chciałbym dołączyć do jakiejś jednostki specjalnej, jak na razie szkolę się w SCAT na kursie przygotowawczym do wojsk specjalnych.
C2-FF-41-17

Terenowe motocykle II RP
 
Abramsy jadą do Ukrainy!
Orlik w natowskiej misji
Gen. Pszczoła: Czuję się spełniony
Sobota z żołnierzami
Bieg pod dyktando niebieskich beretów
Bohaterowie spod Węgrowa
Niemieckie wyrzutnie Patriot w drodze do Polski
Łączność dla czołgów
Sojusznicza rotacja
Jakie zmiany w edukacji dla bezpieczeństwa?
Ukraina czeka na czołgi
Styczniowy poligon terytorialsów
Wzmacnianie przeciwpancernych zdolności
Wojskowi lotnicy na pomoc cywilom
Nagroda „Wprost” dla szefa MON-u
Armia Czerwona niesie śmierć
„Trenuj z wojskiem” – jak się przygotować
Śladem profesjonalistów
Triumf snowboardzisty w Pucharze Świata
Air Policing piątej generacji
Nowi dowódcy DGRSZ i WOT
Sokół (niemal) gotowy do drogi
Proces na pokaz
Leopardy pojadą do Ukrainy!
Odry dostarczone
Przetarcie przed manewrami
Cekaemy i trumny
4% PKB na Wojsko Polskie
Żołnierz wśród najlepszych sportowców Polski
Weź udział w konkursie katyńskim
Armia przetestuje Piraty
Rozmowy (nie)kontrolowane
Wicepremier z wizytą w Kijowie
The Fall of the Superpower Myth
Desant w Forcie Bragg
Aby wzmocnić wschodnią flankę NATO
Nominacje w Pałacu Prezydenckim
Zwiad na bieszczadzkich szlakach
Zmiany na czele Dowództwa Generalnego
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Bożeny wspierają saperów
Dodatek już nie za klasę
Tarnawatka ’39 Depozyt honoru legionistów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jakie są zasady nauki żołnierzy?
Więcej szans na oficerskie gwiazdki
Sposób na drony
Leopardy 2 dla Ukrainy?
Libańscy żołnierze trenują pod okiem Polaków
Sonda dla cywilów!
Mistrz strzelania dynamicznego z AWL
Za nami jest tylko śmierć
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Strzelcy na podium Pucharu Świata i zawodów Grand Prix
Zachód o wsparciu dla Kijowa
Terytorialsi szkolą się pod okiem byłych specjalsów
Cztery medale żołnierzy w Pucharze Świata
System Patriot na warszawskim Bemowie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO