moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Druga zmiana gotowa do misji w Afganistanie

Będą doradzać afgańskiemu wojsku, policji, a także pracownikom instytucji podlegających tamtejszym resortom obrony i spraw wewnętrznych. Dziś w Świętoszowie odbyło się uroczyste pożegnanie drugiej zmiany polskiego kontyngentu, który wyrusza do Afganistanu na misję „Resolute Support”.


– Kontyngent jest gotowy do realizacji niełatwych zadań, a trud, poświęcenie i determinacja żołnierzy sprowadza się do budowy autorytetu Rzeczpospolitej Polskiej – mówił na dzisiejszej uroczystości gen. dyw. Jarosław Mika, dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. W pożegnaniu żołnierzy wzięli udział przedstawiciele władz wojskowych i samorządowych, wojskowi z Dowództwa Generalnego i Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych, jak również Żandarmerii Wojskowej i Straży Pożarnej oraz bliscy i przyjaciele wyjeżdżających na misję żołnierzy.

Trzon polskiego kontyngentu będą stanowić żołnierze 10 Brygady Kawalerii Pancernej. – Do misji przygotowywali się od kilku miesięcy – mówi mjr Artur Pinkowski, rzecznik 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, której podlega świętoszowska Brygada. Wojskowi poznawali zasady użycia siły podczas misji, sposoby reakcji na sytuacje kryzysowe, a także obowiązujące w Afganistanie prawo i kulturowe uwarunkowania. – Szkolenie zakończyła certyfikacja przeprowadzona na poligonie w Świętoszowie – wyjaśnia mjr Pinkowski.Do Afganistanu wyjedzie ponad stu żołnierzy. – Wyruszą wkrótce po uroczystym pożegnaniu. Dokładnej daty jednak nie podajemy – zaznacza mjr Pinkowski. Druga zmiana PKW potrwa pół roku. Będzie nią dowodził płk Adam Luzyńczyk.

Wojskowi ze Świętoszowa zastąpią żołnierzy, którzy obecnie służą w Afganistanie – to przede wszystkim wojskowi z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. – Do Afganistanu pojechali pod koniec ubiegłego roku, ale formalnie służbę na misji rozpoczęli w styczniu. Dowodzi nimi płk Wojciech Marchwica – tłumaczy ppłk Piotr Walatek, rzecznik Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Polacy stacjonują w trzech miejscach: Kabulu, Bagram oraz Gamberi. – Nie biorą udziału w działaniach bojowych, nie walczą z rebeliantami. Misja „Resolute Support” ma charakter wyłącznie doradczo-szkoleniowy – przypomina ppłk Walatek.


Żołnierze pomagają afgańskim dowództwom oraz instytucjom resortów obrony i spraw wewnętrznych w profesjonalnym zarządzaniu i kierowaniu siłami, które im podlegają. Doradzają 203 Korpusowi Afgańskiej Armii Narodowej, Narodowym Siłom Policji Afgańskiej, a także Regionalnemu Centrum Operacyjnemu. Do obowiązków wojskowych służących na misji należy także ochrona doradców, kiedy wykonują swoje zadania, oraz dbanie o bezpieczeństwo konwojów logistycznych.

Zachodnie wojska są w Afganistanie od kilkunastu lat. W 2001 roku na podstawie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ rozpoczęła działalność misja ISAF. Zgodnie z założeniem miała ona doprowadzić do stabilizacji w rozdartym wojną kraju. Polska początkowo wysłała do Afganistanu trzystu żołnierzy. W szczytowym okresie nasza armia odpowiadała za bezpieczeństwo w trzech prowincjach.

Ostatecznie misja ISAF zakończyła się 31 grudnia ubiegłego roku. Kilka tygodni przed tą datą do Afganistanu polecieli specjaliści z 10 Opolskiej Brygady Logistycznej, którzy mieli pomóc w wycofaniu ostatnich polskich żołnierzy, rozliczyć misję, a także rozpocząć przygotowania do kolejnej, tym razem doradczo-szkoleniowej – „Resolute Support”.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: chor. Rafał Mniedło, NATO

dodaj komentarz

komentarze

~quad
1433572920
to nie nazywa się woja tylko misja,działania kinetyczne, ok! ale czy te działania wygraliśmy czy przegraliśmy, gdzie są lupy branki zdobyczne proporce, a jeśli przegraliśmy gdzie są winni?
6B-75-9B-99
~Oj
1432188600
Jak wierzyć głowie państwa która zarzekała się że już nasze wojsko nie wyjedzie na żadną nie naszą wojenkę.? Do dziś nie można doliczyć się strat ( rosomaków ) które straciliśmy w Afganistanie nie mówiąc o innym sprzęcie i pamiętając o ofiarach....
70-F8-A9-35

Pływacy i maratończycy na medal
 
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
NATO on Northern Track
Więcej hełmów dla żołnierzy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Bohater odtrącony
Pytania o europejską tarczę
Broń Hitlera w rękach AK
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Układ nerwowy Mieczników
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Serwis K9 w Polsce
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Na straży nieba
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Premier odwiedził WZZ Podlasie
They Will Check The Training Results in Combat
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Nowe zadania szefa SKW
Polki pobiegły po srebro!
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Wojna w świętym mieście, epilog
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Zmiany w dodatkach stażowych
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Abramsy w pętli
„Ta ziemia do Polski należy…”
Po przeprawie ruszyli do walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
„Grand Quadriga ‘24”
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
W obronie wschodniej flanki NATO
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Flota Bayraktarów w komplecie
Krwawa noc pośród puszczy
Orzeł dla bohaterów
Zawsze gotowi do pomocy
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
„Pierwsza Drużyna” na start
Wioślarze i triatlonistka na podium
Śladami ojca
Armia Andersa w operacji „Honker”
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Gry wojenne w szkoleniu
Pierwsi na oceanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO