Strzelanie, skoki spadochronowe, 25-kilometrowy marsz górskimi szlakami Beskidów i pokonanie jeziora pontonem – takie zadania wykonywali żołnierze podczas Międzynarodowych Zawodów im. gen. Zdrzałki. Rywalizowały drużyny z Czech, Kanady, Niemiec i Polski. Zwyciężyła drużyna spadochroniarzy 6 Brygady Powietrznodesantowej – jednostka dziś obchodzi swoje święto.
Międzynarodowe Zawody Wojsk Powietrznodesantowych im. gen. Mariana Zdrzałki odbywają się po raz ósmy. – Organizując zawody, chcemy upamiętnić generała, który od 1974 roku przez dekadę dowodził 6 Pomorską Dywizją Powietrznodesantową. Był surowym, wymagającym, ale i bardzo sprawiedliwym dowódcą. Szybko przylgnął do niego przydomek „Tata” – mówi kpt. Marcin Gil, rzecznik prasowy 6 Brygady Powietrznodesantowej. – Zawody to także doskonała okazja do sportowej rywalizacji naszych żołnierzy. Zgodnie z tradycją rozgrywane konkurencje poprzedzają święto naszej formacji – podkreśla.
Podczas dwudniowych zmagań o tytuł najlepszego zespołu rywalizowało 50 osób. Byli to żołnierze ze wszystkich batalionów 6 Brygady, reprezentacje jednostek powietrznodesantowych z Czech, Kanady i Niemiec oraz dwa zespoły podchorążych z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu.
Międzynarodowa rywalizacja
Zawody rozpoczęły się w środę, a zakończyły w czwartek po południu. – Żołnierze rywalizowali w konkurencjach sprawdzających umiejętności niezbędne w działaniach bojowych prowadzonych przez żołnierzy wojsk powietrznodesantowych – mówi kpt. Gil. – Ocenialiśmy ich podczas konkurencji rozgrywanych w Gliwicach, Krakowie i okolicach Bielska-Białej – dodaje.
Na początku spadochroniarze spotkali się na strzelnicy w Gliwicach. Żołnierze sprawdzali swoją celność, mierząc z karabinka Beryl do celów ukazujących się w odległościach 100, 150 i 200 metrów od nich. Rzucali także granatem ćwiczebnym na celność i odległość. – Strzelanie było trudną konkurencją, zwłaszcza dla drużyn zagranicznych, które nie są przyzwyczajone do używanej przez nas broni. Dlatego na tym etapie najlepsi okazali się żołnierze 16 Batalionu Powietrznodesantowego oraz podchorążowie z Wrocławia – opowiada mjr Piotr Rachoń, szef sekcji wychowania fizycznego 6 Brygady.
Kolejne punkty zawodnicy mogli zdobyć podczas desantowania. Skoki spadochronowe wykonywali na podkrakowskim lotnisku w Pobiedniku Wielkim. Zawodnicy desantowali się drużynowo z pokładu samolotu M-28 B/PT Glass Cockpit należącym do 8 Bazy Lotnictwa Transportowego. – Wszyscy wykonywali skok z wysokości około 400 metrów na spadochronach AD-95. Chodziło o to, by w jak najkrótszym czasie cała drużyna, już po desantowaniu, znalazła się w wyznaczonym miejscu zbiórki – wyjaśnia rzecznik prasowy 6 Brygady.
Górskie zmagania
W drugim dniu zawodów żołnierze pojechali w Beskidy. Musieli na czas pokonać trasę o długości 25 kilometrów. – W ubiegłym roku dystans był nieco dłuższy, ale za to tegoroczna ścieżka jest trudniejsza – mówi mjr Rachoń. – Ponieważ zawody odbywają się cyklicznie, staramy się urozmaicać i modyfikować program. Chodzi o to, by zaskakiwać uczestników i tak ułożyć plan rozgrywek, by zweryfikować kondycję fizyczną i psychiczną żołnierzy – zaznacza.
Po kilkugodzinnym marszu zawodnicy zameldowali się nad Jeziorem Międzybrodzkim. Każda drużyna musiała na czas przepłynąć pontonem trzy kilometry. – Byliśmy zaskoczeni, bo konkurencja nie była taka prosta, jak sądziliśmy. Żeby szybko przepłynąć wskazany odcinek, trzeba było równo wiosłować. Niestety, okazało się, że musimy jeszcze popracować nad synchronizacją i techniką wiosłowania – przyznaje st. szer. Grzegorz Filo z Batalionu Logistycznego 6 Brygady.
To jeszcze nie wszystko. Podczas kolejnych konkurencji żołnierze musieli wykazać się podstawowymi umiejętnościami wspinaczkowymi. Sędziowie oceniali także ich orientację w terenie i spostrzegawczość.
Zakończenie wieloboju desantowego i wręczenie pucharów odbędzie się dzisiaj podczas głównych uroczystości związanych ze świętem 6 Brygady Powietrznodesantowej. Pierwsze miejsce podczas zawodów wywalczył zespół z 16 Batalionu Powietrznodesantowego. Drugie i trzecie miejsce zdobyli kolejno reprezentanci 18 Batalionu Powietrznodesantowego i Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych.
„Szósta” świętuje
Z okazji jubileuszu 6 Brygady odbyła się już msza w kościele garnizonowym oraz apel pamięci poświęcony spadochroniarzom, którzy zginęli w czasie służby. Główne uroczystości zaplanowano na piątkowe popołudnie. O godzinie 12 na terenie 6 Batalionu Dowodzenia odbędzie się zbiórka pododdziałów brygady. Żołnierze zapraszają także na piknik, podczas którego będzie można zobaczyć ich sprzęt i uzbrojenie, obejrzeć pokaz wyszkolenia spadochroniarzy, a także skoki, jeśli pogoda dopisze.
6 Brygada Powietrznodesantowa to jedyna w polskiej armii całkowicie spadochronowa formacja. Żołnierze „Szóstej” są przygotowani do wykonywania działań desantowych lub desantowo-szturmowych. Przemieszczają się drogą powietrzną w dowolne miejsce na świecie, a do ich zadań bojowych należy zdobycie kluczowych punktów na terenie przeciwnika i utrzymanie ich do czasu nadejścia sił głównych.
Obecnie w szeregach 6 Brygady służy około trzech tysięcy żołnierzy. Są oni rozlokowani w batalionach w Krakowie, Gliwicach i Bielsku-Białej. Dowodzi nimi gen. bryg. Adam Joks.
Spadochroniarze wykonują kilkanaście tysięcy skoków rocznie. Intensywnie szkolą się na poligonach w Polsce i za granicą. Niedawno wrócili z manewrów „Swift Response”, które były największą operacją powietrznodesantową NATO organizowaną w Europie od czasu zakończenia zimnej wojny. Spadochroniarze z 6 BPD są pionierami misji zagranicznych. W 1973 roku żołnierze tej formacji wyjechali do Egiptu. Służyli także w operacjach NATO i ONZ w Bośni i Hercegowinie, Kosowie, Syrii, Libanie, Kambodży, Iraku, Afganistanie i Republice Środkowoafrykańskiej.
6 Brygada dziedziczy tradycje wszystkich polskich formacji powietrznodesantowych od czasów II wojny światowej. Dzisiejsza jednostka wywodzi się z 6 Pomorskiej Dywizji, która powstała w 1957 roku. Krakowska brygada przejęła zaś wzorce od 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej im. gen. Stanisława Sosabowskiego.
autor zdjęć: st. szer. Mariusz Bieniek, Sebastian Brzezina, arch. 6 BPD
komentarze