moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szpica NATO może już zareagować

Szpica NATO oficjalnie osiągnie gotowość do działania pod dowództwem szczecińskiego korpusu przed przyszłorocznym szczytem Sojuszu w Warszawie. – Ale gdyby coś wydarzyło się jutro, to też będziemy gotowi odpowiedzieć na agresję – zapewnił generał Hans-Lothar Domroese podczas spotkania szefów Jednostek Integracyjnych Sił NATO w Szczecinie.


W kwaterze głównej Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego spotkali się dziś dowódcy czterech NFIU, czyli NATO  Force Integration Units, powołanych do życia zaledwie dwa tygodnie temu w Rydze. Jednostki te są usytuowane w Polsce (Bydgoszcz), na Litwie, Łotwie i Estonii, a więc w krajach Sojuszu położonych najbliżej ukraińskiego konfliktu. Mają się stać centrami logistycznymi, które odpowiadać będą za koordynowanie ćwiczeń NATO i przyjęcie tzw. Szpicy, czyli pięciotysięcznych Połączonych Sił Zadaniowych Bardzo Wysokiej Gotowości (Very High Readiness Joint Task Force – VJTF). Także za przyjęcie regularnych sił NATO w razie kryzysu militarnego.

Wielonarodowe NFIU są w trakcie budowy – na około 40 etatów w każdej z nich, póki co jest około połowy oficerów. NATO powoła w sumie osiem Jednostek Integracyjnych, z czego wspomniane cztery, których dowódcy spotkali się w poniedziałek, podlegać będą korpusowi Sojuszu w Szczecinie. Dwie, w Bułgarii i Rumunii, tej jurysdykcji nie podlegają, ale pod szczecińskim dowództwem znajdą się jeszcze dwie NFIU, które mają powstać na Węgrzech i Słowacji już po szczycie NATO w Warszawie.

Pełne stany i gotowość działania jednostki mają osiągnąć do rozpoczęcia szczytu, czyli w przyszłym roku. Do tego czasu również Korpus w Szczecinie ma być w stanie dowodzić Szpicą NATO, której zadaniem jest szybkie reagowanie – nawet w 48 godzin – w razie potencjalnego zagrożenia. VJTF pełną gotowość ma osiągnąć na początku 2016 roku.

– Zapewniam jednak, że gdyby coś wydarzyło się jutro, to może nie tak szybko, ale także zareagujemy. Będziemy gotowi – zapowiedział dziś w Szczecinie gen. Domroese, dowódca NATO w Brunssum. Szpicę wysłać można tylko na rozkaz Komitetu Politycznego NATO. Ile zatem potrwa reakcja Sojuszu? – Nie mogę zdradzać, ile czasu dokładnie nam to zajmie, ale w ciągu tygodnia nasze wojska będą gotowe do działania – dodał generał.

W tym roku wojsko do Szpicy wydzielają Niemcy. W przyszłym będą to Hiszpanie. I teoretycznie to tymi właśnie wojskami już mogliby dowodzić oficerowie Wielonarodowego Korpusu ze Szczecina. – Proszę zwrócić uwagę, że zawsze szybko działamy. Zaledwie dwa tygodnie temu powołano NFIU, a już dziś spotykamy się tu, w Szczecinie, by wyznaczać sobie cele i pracujemy nad wspólną obroną. Jesteśmy gotowi, świetnie się rozumiemy i intensywnie pracujemy. W ciągu roku od szczytu NATO w Walii udało się nam wiele osiągnąć – podkreślił generał Domroese.

Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni (Multinational Corps North-East) jest najważniejszą jednostką NATO w Polsce. Do niedawna liczył około 200 żołnierzy, obecnie – 280, a docelowo, do końca tego roku, będzie tu stacjonowało 400 oficerów z 18 krajów członkowskich NATO. Dowodzenie tą jednostką jest rotacyjne, na przemian przez generałów państw – założycieli jednostki: Niemiec, Polski i Danii. Mniej więcej do połowy sierpnia dowódcą szczecińskiego korpusu był Polak, generał Bogusław Samol. Obecnie jest nim niemiecki generał Manfred Hofmann.

Marcin Górka

autor zdjęć: Cpl Benjamin Senkel

dodaj komentarz

komentarze

~jarecki
1442518200
co mozna powiedziec znowu liczymy na inych niczego zesmy sie nienauczyli z roku 1939 ktos powie ze to krytyka ale niestety przykre ale prawdziwe polska jest krajem gdzie sie nierozumie tego ze mosimy miec wlasno bron wlasno produkcje samoltów rakiety bron atomowo ktos powie ze to czyste szalenstwo leniestety 1 nacoliczymy w tym nato ze kto nas bedzie bronil amerkanie niemcy francuzi amoze anglicy ktozy przepisywali zaslugi sobie i naszego wywiadu tak prawie 30 lat wolnosci i nic nierobienia wtym kierunku zebysmy mieli sprzent rodzimy kupojemy ale nic nie produkujemy chwalimysie aleczym ze 6 amerknow przylecialo 6 samolotami przyleco i odleco jaktomowio a my dalej jestesmy nie dozbrojeni dlaczego poprzez opieszalosc
B6-D6-1F-AA

Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
 
Wojna w świętym mieście, epilog
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Cień atomowej zagłady
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Układ nerwowy Mieczników
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
They Will Check The Training Results in Combat
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Krwawa noc pośród puszczy
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Polska wiktoria na Monte Cassino
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
By Polska była bezpieczna
Nowe zadania szefa SKW
Mobilne dowodzenie
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
„Pierwsza Drużyna” na start
Flota Bayraktarów w komplecie
Zawsze gotowi do pomocy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Bohater odtrącony
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Wszystkie misje AWACS-a
Śladami ojca
Nie szpital, a instytut
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Abramsy w pętli
„Ryś” z laserem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Piedimonte – samobójcza misja
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Na straży nieba
Wioślarze i triatlonistka na podium
NATO on Northern Track
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Grand Quadriga ‘24”
Pływacy i maratończycy na medal
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Broń Hitlera w rękach AK
Po śladach polskich bohaterów
Ostatnia droga Pileckiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO