moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szpica – ważne są procedury

Połowa 2016 roku to wystarczający czas, by szpica osiągnęła pełną gotowość. Bo przecież szpica już funkcjonuje. Potrzeba jedynie procedur, które pozwolą właściwie nią kierować i planować operacje bojowe – uważa gen. broni Henryk Tacik, pierwszy dowódca Dowództwa Operacyjnego. 


Jeśli szpica ma być gotowa do działania w ciągu zaledwie kilku dni, procedury dotyczące kierowania nią, muszą być niezwykle precyzyjne. Ważne jest też ustalenie, kto będzie dowodził żołnierzami, oraz kto będzie decydował o użyciu szpicy. Domyślam się, że nie będą to wojskowi, raczej rada Sojuszu Północnoatlantyckiego, a więc politycy.  Trzeba pamiętać, że nie są to łatwe decyzje, bo dla każdego kraju ważne jest co innego. Dla nas bezpieczeństwo wschodniej granicy, ale Włosi czy Stany Zjednoczone mogą mieć inne priorytety.

Czas, który został do połowy 2016 roku trzeba więc wykorzystać do opracowania pewnych reguł, bez jakich działanie szpicy nie będzie możliwe. Trzeba też przeprowadzić ćwiczenia, które zgrają wojska nie tylko z różnych krajów, ale też różnych formacji: wojska lądowe, siły powietrzne, morskie i specjalne.

Deklaracja wicepremiera Tomasza Siemoniaka podczas wczorajszego szczytu w Brukseli była właściwa. A osiągnięcie przez szpicę pełnej gotowości w roku 2016 nie jest niemożliwe. Co więcej, jest najzupełniej prawdopodobne. 

Korzyści dotyczące naszego uczestnictwa w tym projekcie są duże.  Właściwie już dzisiaj możemy o nich mówić. Nasi żołnierze od roku ze zwiększoną intensywnością szkolą się z żołnierzami z krajów całego sojuszu. Dla nich to doświadczenie niezbędne, muszą umieć współpracować z sojusznikami i wspólnie z nimi wykonywać operacje. Poza tym w Bydgoszczy powstaje jednostka integracyjna, która będzie odpowiedzialna za wsparcie przerzutu i działania nowo tworzonych sił bardzo szybkiego reagowania NATO (VJTF) na terenie Polski. Wzrośnie również ranga Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie. Jeśli zaś chodzi o deklarację wicepremiera Siemoniaka dotyczącą roli Polski jako państwa ramowego szpicy, jestem przekonany, że nie są to zadania wykraczające poza możliwości naszej armii.  

gen. broni Henryk Tacik
pierwszy dowódca Dowództwa Operacyjnego

dodaj komentarz

komentarze


Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Biało-czerwona na Monte Cassino
Równanie z „Iksem”
SAFE: jest kolejna umowa – na dostawę amunicji
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Siły powietrzne na pomoc Polce w potrzebie
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Blizny, których nie widzimy
Tatuaże pod mundurem
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Ogniowy debiut polskich AH-64D
Tu nie ma miejsca na błędy
Syndrom Karbali
SAFE dla Tarczy Wschód
Lotnisko w zanadrzu
Specjalsi: mała, wielka siła
Czerwieńsze będą…
Pracownik zbrojeniówki podejrzany o szpiegostwo
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Wspólny trening polskich i portugalskich marynarzy
Ślady, których nie widać
Roboty saperskie bez tajemnic
Strzelcy wyborowi muszą się lubić
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
„Oczy i uszy” Bursztynowej Dywizji
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Historyczny dzień z SAFE w Stalowej Woli
Początek wielkiej historii
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski
Kontrakty z SAFE: pojazdy, drony, satelity
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Groźny incydent w Libanie
Miłość od pierwszego wejrzenia
Kraków zaprosił weteranów
Przed misją w Rumunii
Marsz prawdę ci powie
Polska SAFE, czyli inwestycje w bezpieczeństwo
Kluczowe stanowisko w armii dla gen. Nowaka
Podziemny szpital na trudne czasy
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Strzały na granicy. Żołnierz uniewinniony
Leopardy 2PL na podium
Bez zmian w emeryturach
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Wsparcie ma znaczenie
Ślady, których nie widać
NATO i USA o Iranie
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Bez patosu o misjach
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Szef MON-u o obecności wojsk USA: reorganizacja, nie redukcja
WOT pomaga gasić ogromny pożar na Mazowszu
Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
Polsko-estońska współpraca
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Spędź wakacje z wojskiem! Z pancerniakami, marynarzami…
Generał z cienia
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Polsko-kanadyjska współpraca
Od indeksu do munduru
Rosomaki zamówione. To ostatnie krajowe umowy z SAFE

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO