Największy sukces to wicemistrzostwo świata w zapasach wywalczone przez st. szer. Iwonę Matkowską. Rewelacyjnie spisywali się także wioślarze i lekkoatleci. Portal polska zbrojna pl. przedstawia ranking dziesięciu największych sukcesów sportowych odniesionych przez żołnierzy w minionym roku.
1. St. szer. Iwona Matkowska – zapaśniczka z poznańskiego Wojskowego Zespołu Sportowego i Wojskowego Klubu Sportowego Grunwald Poznań. W tym roku odniosła swój największy sukces w karierze – wywalczyła w Taszkiencie tytuł wicemistrzyni świata w kategorii do 48 kg. Wcześniej tylko raz stała na podium światowego czempionatu – w 2006 roku zdobyła brązowy medal. Tym razem w drodze do srebra pokonała kolejno Niemkę Jaqueline Schellin, Rumunkę Emilię Vuc, Meksykankę Mariannę Munoz i Marię Stadnik z Azerbejdżanu. Ta ostatnia na londyńskich igrzyskach wywalczyła srebro, a w tym roku do walki z Polką była niepokonana (m.in. była najlepsza w Mistrzostwach Europy i wygrała cztery prestiżowe turnieje). Matkowska wygrała ze Stadnik 5:3 i zrewanżowała się Azerce za porażkę na IO w Londynie. W finale Polka musiała uznać wyższość Japonki Eri Tosaki, ale zdobywając srebro wywalczyła trzynasty medal MŚ w historii polskich żeńskich zapasów.
Pierwsza zawodniczka w naszym rankingu jest jedynym żołnierzem na liście zawodników nominowanych do grona 10 Najlepszych Sportowców Polski w 80. Plebiscycie „Przeglądu Sportowego” i Telewizji Polskiej.
Od lewej stoją: st. szer. Piotr Juszczak, st. szer. Daniel Trojanowski, st. szer. Krystian Aranowski i st. szer. Michał Szpakowski.
2. St. szer. Krystian Aranowski, st. szer. Piotr Juszczak, st. szer. Michał Szpakowski i st. szer. Daniel Trojanowski – wioślarze z Cywilno-Wojskowego Związku Sportowego Zawisza – Stowarzyszenie Wioślarskie i bydgoskiego WZS. Na mistrzostwach świata w Amsterdamie wywalczyli brązowy medal w ósemce ze sternikiem. Na przyznanie im drugiego miejsca w naszym rankingu wpłynęła też czwarta lokata wioślarzy na Mistrzostwach Starego Kontynentu – do brązowego medalu zabrakło im tylko siedmiu setnych sekundy.
3. St. szer. Paweł Wojciechowski – lekkoatleta z Cywilno-Wojskowego Związku Sportowego Zawisza i bydgoskiego WZS. Na XXII Mistrzostwach Europy w Zurychu wywalczył srebrny medal w finale skoku o tyczce. Nasz tyczkarz – powracający po licznych kontuzjach do formy z 2011 roku, kiedy to został mistrzem świata – przegrał tylko z halowym rekordzistą świata Francuzem Renaudem Lavillenie.
4. Kpr. Damian Janikowski – zapaśnik z wrocławskiego WZS i Wojskowego Klubu Sportowego Śląsk Wrocław. W fińskim Vantaa wywalczył brązowy medal mistrzostw Europy w stylu klasycznym. W pojedynku o trzecie miejsce w kategorii 85 kg pokonał 3:0 Niemca Jana Fischera.
Szeregowi na medal: Łukasz Krawczuk (z lewej) i Jakub Krzewina.
5. St. mar. Kacper Kozłowski (WZS Gdynia i KS AZS Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie), szer. Łukasz Krawczuk i szer. Jakub Krzewina (obaj WZS Wrocław i WKS Śląsk) – lekkoatleci ze sztafety 4x400 m. Na XXII Mistrzostwach Europy w Zurychu wraz z Rafałem Omelką pobiegli po brązowy medal. Świetnie w finale biegu na 400 m spisał się też lider sztafety szer. Jakub Krzewina – finiszował na czwartej pozycji.
6. St. szer. Oktawia Nowacka – pięcioboistka z zegrzyńskiego WZS i Stowarzyszenia Pięciobój Polski CWKS Legia Warszawa. Ten sezon miała bardzo udany. Wygrała klasyfikację generalną Pucharu Świata oraz zdobyła dwa brązowe medale na mistrzostwach świata i Europy w sztafecie mieszanej. W 54. Mistrzostwach Świata w Pięcioboju Nowoczesnym, które odbyły się w Warszawie, stanęła na podium z Szymonem Staśkiewiczem z ZKS Drzonków. Natomiast w mistrzostwach Europy, rozgrywanych w węgierskim mieście Székesfehérvár, wywalczyła brąz z szer. Łukaszem Klekotem z 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa.
7. St. kpr. Piotr Małachowski – dyskobol z WZS Wrocław i WKS Śląsk. Na mistrzostwach Europy w Zurychu zajął czwarte miejsce – brąz z Polakiem Robertem Urbankiem przegrał o 13 cm. Za to w tym roku nie pozwolił sierżantowi Bundeswehry Robertowi Hartingowi odebrać sobie diamentów za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Diamentowej Ligi. „Machałek” po raz drugi w karierze (pierwszy w 2010 roku) wygrał prestiżowy cykl zawodów. Zwycięstwo zapewniły mu pierwsze lokaty na mityngach w Dausze, Lozannie i Monaco oraz drugie w Rzymie, Nowym Jorku, Birmingham i Brukseli.
Kpr. Sylwia Bogacka.
8. Kpr. Sylwia Bogacka (WZS Zegrze), st. szer. Karolina Kowalczyk (WZS Wrocław) i szer. Paula Wrońska (WZS Zegrze). Polki wywalczyły w Granadzie tytuł drużynowych mistrzyń świata w konkurencji strzelania z karabinu (3x20, 300 m). Nasze reprezentantki z wynikiem 1717 punktów ustanowiły rekord świata. Niestety, mimo wywalczenia złota, nie mogły zająć wyższego miejsca w rankingu, gdyż strzelanie z trzech postaw z odległości 300 m nie jest konkurencją olimpijską. Poza tym nasze panie wypadły w Granadzie poniżej oczekiwań w rywalizacji indywidualnej.
9. St. szer. Mateusz Polaczyk – kajakarz z Cywilno-Wojskowego Związku Sportowego Zawisza i bydgoskiego WZS. Na mistrzostwach Europy kajakarzy górskich w Wiedniu wywalczył brązowy medal w wyścigu drużynowym K1x3. Wraz z nim stanęli na podium jego młodszy brat Rafał i Dariusz Popiela.
10. Kpt. Monika Sadowy-Naumienia – spadochroniarka z poznańskiego Ośrodka Szkolenia Wysokościowo-Ratowniczego i Spadochronowego oraz z WKS Skrzydło Poznań. Zajęła trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata (przed rokiem była pierwsza). Warto też przypomnieć, że w tegorocznym cyklu bardzo udane dla Polaków były trzecie zawody w niemieckiej miejscowości Peiting, gdzie po raz pierwszy w historii startów biało-czerwonych w PŚ nasi reprezentanci odnieśli podwójny sukces. W rywalizacji seniorek triumfowała kpt. Monika Sadowy-Naumienia, a wśród seniorów sierż. Rafał Zgierski z 6 Brygady Powietrznodesantowej.
W odróżnieniu od listy dziesięciu najlepszych sportowców ogłaszanej na Gali Sportu organizowanej przez Sztab Generalny Wojska Polskiego w naszym rankingu nie preferowaliśmy sukcesów odniesionych przez sportowców w mundurach na wojskowych mistrzostwach świata. Nie oznacza to, że nie doceniamy zdobywców 27 medali: 9 złotych, 5 srebrnych i 13 brązowych. Doceniamy, ale tym razem wzięliśmy pod uwagę wyłącznie medale zdobyte na najważniejszych cywilnych imprezach. A były nimi XXII Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi (żołnierze wrócili bez medalu), mistrzostwa świata (1 złoty, 1 srebrny, 2 brązowe), mistrzostwa Europy (1 srebrny, 4 brązowe) i cykl zawodów o Puchar Świata lub imprezy o podobnym charakterze – w przypadku lekkiej atletyki Diamentowa Liga. Jeśli chodzi o MŚ i ME, braliśmy też pod uwagę podział na konkurencje olimpijskie i „nieolimpijskie”. Rzecz jasna wyżej premiowane w rankingu były medale wywalczone w konkurencjach, które są rozgrywane na igrzyskach.
autor zdjęć: Polski Związek Zapaśniczy / Wikimedia, Piotr Sawicki, arch. Jacka Szustakowskiego, Martin Gabor / FILA, arch. st. szer. Oktawii Nowackiej, arch. CSŁiI, arch. kpt. Moniki Sadowy-Naumienia
komentarze