moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Awanse dla medalistów

Reprezentujecie Polskę, nosząc biało-czerwone barwy na mundurze i na stroju sportowym – podkreślił wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, zwracając się do st. szer. Aleksandry Mirosław i st. szer. Fabiana Barańskiego. Minister obrony narodowej wręczył żołnierzom-sportowcom, którzy zdobyli medale olimpijskie na paryskich igrzyskach, akty mianowania na stopień kaprala.

– Dziękuję za promocję Wojska Polskiego i służby w wojsku poprzez sport – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony, wręczając akty mianowania na wyższe stopnie dwojgu medalistom tegorocznych Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Nominacje na stopień kaprala odebrali st. szer. Aleksandra Mirosław, wspinaczka, i st. szer. Fabian Barański, wioślarz. Oboje są reprezentantami Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego.

 

Podczas spotkania wicepremier podkreślił, że w przypadku obojga sportowców mamy do czynienia z siłą, mądrością i odpowiedzialnością, które są potrzebne zarówno w sporcie, jak i w wojsku. Dodał także, że ich sportowe osiągnięcia są formą promocji sił zbrojnych. – To działanie na rzecz bezpieczeństwa państwa i pokazywanie, że wojsko jest dla Polaków i Polski, służąc do obrony, ale także angażując się w działania pozamilitarne – wskazał minister. Szef MON-u zwrócił też uwagę, że żołnierze-sportowcy zawsze noszą biało-czerwone barwy, na mundurze i na stroju sportowym. – Jesteśmy wam za to wdzięczni, dlatego po spełnieniu wszystkich wymaganych ustawą i regulaminami zasad, po przejściu odpowiednich kursów i szkoleń, mogę z dumą wręczyć te nominacje – zaznaczył Kosiniak-Kamysz. Jak podkreślił, pozostali sportowcy w mundurach, którzy na igrzyskach zdobyli medale, też mają szansę na awans, ale najpierw muszą spełnić wymagane warunki.


Realizacja: Anna Dąbrowska, Marcin Łobaczewski / ZbrojnaTV

Wicepremier mówił również, że wojsko daje sportowcom stabilność konieczną do tego, by mogli skupić się na treningach i zawodach. Dodał, że po okresie aktywności sportowej dla obojga medalistów przyjdzie czas na przygotowywanie kolejnych pokoleń ich następców. – To dla nas olbrzymi zaszczyt i duma reprezentować Wojsko Polskie na arenach sportowych na całym świecie – powiedział kpr. Barański, dziękując za akty mianowania, a także za możliwość dwutorowego rozwoju: sportowego i wojskowego.

Kpr. Aleksandra Mirosław, specjalizująca się we wspinaczce na czas, jest złotą medalistką we wspinaczce sportowej na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu. Ponadto podczas olimpijskich eliminacji, poprawiając własny wynik, ustanowiła dwukrotnie nowy rekord świata, który wynosi obecnie 6,06 s. Na igrzyskach olimpijskich zawodniczka zadebiutowała w Tokio w 2021 roku, gdzie wspinaczka sportowa po raz pierwszy znalazła się w programie olimpijskim, i uplasowała się na czwartej pozycji. W swojej ulubionej konkurencji jest też wielokrotną mistrzynią Polski, Europy i świata.

Kpr. Fabian Barański razem z szer. Mateuszem Biskupem, szer. Dominikiem Czają i szer. Mirosławem Ziętarskim na igrzyskach w Paryżu zdobył brązowy medal w czwórce podwójnej w regatach wioślarskich. Z kolei w tegorocznych mistrzostwach Europy w rywalizacji czwórek podwójnych jego ekipa zajęła trzecie miejsce. Z kolei w 2023 roku kpr. Barański wraz z kolegami wywalczył tytuł mistrza Europy i brązowy medal na mistrzostwach świata.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Łukasz Kalinowski/ East News; st. kpr. Wojciech Król/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


NATO wzmacnia wschodnią flankę
K9, ognia!
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski
Sołtysi uczą się działań antykryzysowych
Sierż. Mateusz Sitek. Chłopak, który marzył o wojsku
Generał z cienia
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Nowa baza US Army w Polsce?
Lotnisko w zanadrzu
Groźny incydent w Libanie
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Wspólny trening polskich i portugalskich marynarzy
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
Saperzy przeprawili się, drony zapewniły wsparcie
Hegseth odznaczył polskiego generała
Czerwieńsze będą…
Marsz prawdę ci powie
Siły powietrzne na pomoc Polce w potrzebie
Polska SAFE, czyli inwestycje w bezpieczeństwo
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Biało-czerwona na Monte Cassino
Wielka gra na ukraińskim froncie
Polsko-kanadyjska współpraca
Równanie z „Iksem”
Koszykarskie widowisko
Ślady, których nie widać
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
„LibertyCity 2026”, czyli gotowi do walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śmierć w sercu Azji
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Kraków zaprosił weteranów
Chcą budować dla Amerykanów
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Kontrakty z SAFE: pojazdy, drony, satelity
Dowódca eskadry F-35 o sile Husarzy
Sojusz kontra drony
Latający dron – broń na okręty podwodne
F-35 zmienia wszystko
Wsparcie ma znaczenie
Spędź wakacje z wojskiem! Z pancerniakami, marynarzami…
Oswoić „latający komputer”
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Szef MON-u: Gloryfikacja UPA nie do przyjęcia
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
NATO rozkłada lotniczy parasol
Bałtyk, wspólna sprawa
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Bez zmian w emeryturach
Nominacje na nowe stanowiska dowódcze
Polski wkład w operację „Overlord”
Wojsko wykonało misję. Chora studentka jest już w kraju
Rosomaki zamówione. To ostatnie krajowe umowy z SAFE
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
DIANA szansą dla polskich innowacji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO