moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
O zaangażowaniu Polski w zagraniczne misje

Od 2002 roku w Afganistanie służyło 28 tysięcy polskich żołnierzy. Większość z nich na misję wyjeżdżało kilkukrotnie. Koszt trwającej od 2002 roku operacji to 6 mld zł – mówił Robert Kupiecki, wiceszef MON, podczas sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Kolejna misja afgańska ma rozpocząć się w 2015 roku i kosztować 32 mln zł. Wyjedzie na nią około 120 żołnierzy z Polski.

Posłowie wysłuchali informacji na temat funkcjonowania polskich kontyngentów wojskowych w operacjach poza granicami kraju. Dane dotyczące aktualnego zaangażowania polskich żołnierzy w międzynarodowych misjach przedstawili Robert Kupiecki, wiceminister obrony narodowej, oraz gen. bryg. Grzegorz Duda, zastępca dowódcy operacyjnego RSZ.

Afganistan – logistycy pakują sprzęt i przygotowują nową misję

Obecnie na misjach przebywa 686 żołnierzy i pracowników wojska. Służą oni w 4 kontyngentach wojskowych: w Afganistanie, Kosowie, Bośni i Hercegowinie oraz Republice Środkowoafrykańskiej. Największą zagraniczną misją w historii naszych sił zbrojnych pozostaje operacja w Afganistanie. Dziś w tym państwie jest już tylko 380 polskich żołnierzy i pracowników wojska. Ostatnią, XV zmianę PKW tworzą głównie wojskowi z 10 Opolskiej Brygady Logistycznej. Ich zadaniem jest przygotowanie i wysłanie sprzętu do kraju. – Aktualnie 77 proc. sprzętu zostało już wysłane do Polski – mówił gen. bryg. Grzegorz Duda, zastępca dowódcy operacyjnego RSZ. – Ale żołnierze ostatniej zmiany muszą także stworzyć warunki do pełnienia nowej misji – dodał gen. Duda. Nowa misja ma się rozpocząć w 2015 roku i mieć charakter szkoleniowy. Z Polski wyjedzie na nią 120 osób. – W przyszłym roku wydamy na ten cel 32 mln zł – zapowiedział gen. Duda. Zastępca dowódcy operacyjnego RSZ poinformował posłów, że przez pierwsze sześć miesięcy tego roku na misję pod Hindukuszem Polska wydała 140 mln zł.

Posłowie dopytywali jednak o całkowity koszt afgańskiej misji. – Od 2002 roku do końca tego roku wydaliśmy na tę operację około 6 mld zł – podał wiceminister Robert Kupiecki.

Polscy żołnierze w Europie i Afryce

Znacznie mniej kosztowna jest misja stabilizacyjna w Kosowie. Kontyngent tworzy 243 żołnierzy, a koszt jego funkcjonowania w 2014 roku to 31 mln zł. W przyszłym roku suma ta wzrośnie do 40 mln zł. Polscy żołnierze są obecni także w Bośni i Hercegowinie. Polski kontyngent wojskowy składa się z 39 żołnierzy. Przez pierwsze półrocze na działalność PKW poszło nieco ponad 3 mln zł. – Na rok 2015 zaplanowaliśmy wydatek rzędu 7,5 mln zł – mówił gen. Grzegorz Duda.

Do najmniej kosztownych (przynajmniej na razie) można zaliczyć unijną misję w RŚA (wcześniej Polacy wspierali misję francuską w RŚA). W rozpoczętej w maju misji EUFOR bierze udział 50 żołnierzy z Polski. Jej koszt to 215 tys. zł.

– Udział w misjach poza granicami kraju w ogromnym stopniu zmienił polską armię. To już nie to samo wojsko, które w 2003 roku jechało do Iraku. Dziś nasi żołnierze są znacznie lepiej uzbrojeni, jesteśmy też skuteczniejsi w działaniu. Dzięki zaangażowaniu w międzynarodowe operacje staliśmy się o wiele bardziej wiarygodnym partnerem – podkreślał gen. Grzegorz Duda.

Polscy żołnierze biorą udział w zagranicznych misjach od 1953 roku. Od tego czasu służyło na nich około 100 tys. wojskowych z Polski.

JT

autor zdjęć: st. chor. sztab. Adam Roik/ Combat Camera DORSZ

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1412799420
"Zastępca dowódcy operacyjnego RSZ poinformował posłów, że przez pierwsze sześć miesięcy tego roku na misję pod Hindukuszem Polska wydała 140 mln zł." Ile można byłoby zakupić granatników rewolwerowych z amunicją by wzmocnić i unowocześnić naszą armię. A za kolejne 140mln zł w następnym półroczu zbudować makietę lub lepiej prototyp polskiego śmigłowca uderzeniowego (plany były w Świdniku) byśmy byli niezależni od obcych. Może tylko kadłub trzeba było opracować nowy bo wnętrze można wykorzystać z GŁUSZCA itd, itd
4A-E0-1C-71
~Katol
1412796360
Osobiście nie awansowałbym Żołnierza wyżej Majora , który nie byłby na misji.
39-FF-C3-6D

Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
 
W rezerwie pasywnej będą oceny
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Eurofightery znowu w Polsce
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Zielone światło dla Barbary
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Skromny początek wielkiej wojny
Podwójny Półmaraton Komandosa
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Zachód przeciwko „korsarzom”
Mocny sygnał od NATO
Szef MON-u w Brukseli
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Lekcje z frontu
Śnieg może być groźną bronią
Abramsy pod dobrą opieką
Dobrowolsi – czas start!
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Cud w Trewirze
Liban uznany za strefę działań wojennych
Zimowy sprawdzian podchorążych
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Wojna o porządek świata
Bruksela przed szczytem
Rakietowy szach
Nowoczesna łączność dla armii
Roszady personalne w PGZ-ecie
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Air Show ’25 – do zobaczenia
Lista trupich główek
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Pierwszy skok
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
„Avenger” na Monte Cassino
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Którą drogą do armii?
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Nowy szef CWCR
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Spadochroniarze na Podlasiu
Ślubowanie kadetów OPW
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Rusza kwalifikacja wojskowa
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Offset dla „Wisły”
Invictus w zimowym stylu
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Zamiana po włosku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO