Na terenie obiektów poligonowych 10 Brygady Kawalerii Pancernej odbyły się zawody użyteczno-bojowe drużyn rozpoznawczych. W szranki stanęły pododdziały z kompanii rozpoznawczej oraz 1 i 2 Batalionu Czołgów.
Prawdziwie wiosenna pogoda powitała zawodników na strzelnicy bojowej piechoty w czwartek, 13 marca. Czyste niebo, słońce i rześkie, poranne powietrze stanowiły idealne wręcz warunki do rozpoczęcia rywalizacji.
Drużyny powitał kapitan Zbigniew Rymarz, przewodniczący komisji sędziowskiej. Przedstawił on żołnierzom zasady konkurencji i życzył wszystkim powodzenia. Następnie porucznik Marek Ostrykiewicz zapoznał zawodników z regulaminem zawodów, po czym pododdziały przemieściły się w miejsce startu. Przewidzianymi w tym dniu konkurencjami były: kierowanie ogniem pododdziału oraz prowadzenie obserwacji i wskazywanie celów.
Pierwsza z nich polegała na wykonaniu biegu w pełnym oporządzeniu na dystansie 3000 metrów oraz wykryciu i zniszczeniu ukazujących się celów. Wszystko w czasie nie dłuższym niż 20 minut. Jest to bardzo wyczerpująca konkurencja, wymagająca od zawodników dużej wytrzymałości fizycznej i samozaparcia. Żołnierze, pokonując dystans leśnymi ścieżkami, muszą przenieść, oprócz własnego wyposażenia w postaci hełmu, broni i maski przeciwgazowej, także karabin maszynowy PK oraz skrzynkę na amunicję.
Prowadzenie obserwacji i wskazywanie celów zrealizowano na dość płaskim terenie pasa ćwiczeń taktycznych. Piaszczysty teren okolony lasem stał się dobrym miejscem do ukrycia ponad 300 różnego rodzaju obiektów, w odległości od 400 do 2000 metrów od miejsca obserwacji. Zadaniem zwiadowców było nie tylko odnaleźć jak najwięcej celów, ale także zmierzyć odległość do nich oraz sporządzić szkic i wykaz współrzędnych w czasie nie dłuższym niż 60 minut. Po pierwszym dniu zawodów prowadziła drużyna z kompanii rozpoznawczej. Zaraz za nią uplasowały się pododdziały z 1 oraz 2 Batalionu Czołgów.
W poniedziałek, 17 marca, zrealizowano dwie pozostałe konkurencje. Było to strzelanie na celność oraz identyfikacja sylwetek sprzętu. Ostatnia konkurencja polegała na rozpoznaniu jak największej liczby sylwetek sprzętowych oraz części uzbrojenia, ukazujących się na slajdach co 10 sekund. Zwiadowcy wykazali się bystrością i zmysłem obserwacji, a utrudnienia w postaci złej jakości zdjęcia lub niekompletnego sprzętu nie nastręczyły im większych trudności.
Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwała komisja w składzie: przewodniczący komisji sędziowskiej – kapitan Zbigniew Rymarz, zastępca przewodniczącego – kapitan Grzegorz Sularz, sekretarz podporucznik Marta Miś oraz porucznik Marek Ostrykiewicz, podporucznik Łukasz Dzięcielski i podporucznik Łukasz Herbet.
Najlepszą w zawodach użyteczno-bojowych drużyn rozpoznawczych 10 BKPanc okazała się drużyna z kompanii rozpoznawczej dowodzona przez podporucznika Jana Wańczyka. Na 2. miejscu uplasowała się druga drużyna z kompanii rozpoznawczej pod dowództwem podporucznika Adriana Karolczuka. Za nią znalazły się drużyny podporucznika Piotra Kuriaty z 2 Batalionu Czołgów oraz drużyna podporucznika Łukasza Jędrzejczaka z 1 Batalionu Czołgów.
Tekst: Katarzyna Przepióra
autor zdjęć: Katarzyna Przepióra
komentarze