Wojsko włączyło się w przygotowania Światowych Dni Młodzieży. Zbudowało tymczasowe mosty i szykuje obozowisko namiotowe dla kilkudziesięciu tysięcy pielgrzymów.
Zaangażowanie mundurowych w przygotowania do Światowych Dni Młodzieży wynika z art. 30 ust. 1 ustawy z 18 marca 2016 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z organizacją wizyty Jego Świątobliwości Papieża Franciszka w Rzeczypospolitej Polskiej oraz Światowych Dni Młodzieży – Kraków 2016. „Zgodnie z ustawą minister obrony narodowej może udzielić organizatorom wsparcia w zapewnieniu właściwej organizacji Światowych Dni Młodzieży w takich dziedzinach, jak infrastruktura, logistyka, transport, łączność, bezpieczeństwo, porządek publiczny oraz zabezpieczenie medyczne i sanitarne”, podkreśla Bartłomiej Misiewicz, rzecznik prasowy ministra obrony narodowej. „Wojsko włącza się w organizację wizyty papieża Franciszka i spotkania młodych na prośbę komitetu organizacyjnego”, uzupełnia ppłk Wojciech Arcikiewicz z Ministerstwa Obrony Narodowej.
Stalowe giganty
W organizację Światowych Dni Młodzieży zostało zaangażowanych około 3 tys. wojskowych z różnych miejsc. Wśród nich są inżynierowie z 2 Pułku Inżynieryjnego w Inowrocławiu wraz z podległymi jednostkami. „Przygotowanie infrastruktury mostowej to najważniejsze zadanie, jakie moi podwładni dostali w ostatnich latach”, mówi płk Marek Wawrzyniak, dowódca 2 Pułku. „Jestem z nich bardzo dumny, bo poradzili sobie z tym wyzwaniem doskonale”.
Od połowy maja ponad 60 żołnierzy jednostek odbudowy sformowanych na bazie 2 Pułku Inżynieryjnego stawiało mosty w rejonie campusu Misericordiae w Brzegach koło Krakowa. Wojskowych podzielono na trzy grupy montażowe, które miały do dyspozycji ponad 40 jednostek specjalistycznego sprzętu, m.in. koparki, dźwigi, spychacze.
Cztery tymczasowe mosty typu DMS-65 o łącznej długości 336 m powstały w Krakowie oraz w miejscowościach Kokotów i Brzegi. Najdłuższy z nich ma 65 m, a najszerszy niemal 40 m, czyli tyle, że zmieściło się tam aż siedem pasów jezdni. „Mosty mają zapewnić pielgrzymom bezpieczeństwo, a przede wszystkim sprawną ewakuację”, zaznacza ppłk Piotr Pytel, który dowodził całym zgrupowaniem.
Dowództwo 2 Pułku przyznaje, że budowa przepraw była zadaniem wymagającym, choćby pod względem organizacji pracy i konieczności zastosowania innowacyjnych rozwiązań technologicznych. „Na początku należało zorganizować transport stalowych modułów. Poszczególne elementy konstrukcji do Brzegów przywieziono z Dęblina, Niska i Głogowa. Stosowaliśmy nową technologię montażu, która polegała na tym, że mosty budowaliśmy jednocześnie z obu brzegów rzeki, łącząc całe moduły nad wodą”, tłumaczy ppłk Pytel. W pierwszych dniach czerwca gotowe obiekty zostały przekazane władzom samorządowym Wieliczki.
W połowie lipca kilkunastu żołnierzy z 2 Pułku Inżynieryjnego zostanie ponownie oddelegowanych do Małopolski. Zapewnią oni pielgrzymom energię elektryczną. „Trzecim etapem naszego zadania będzie demontaż mostów i przetransportowanie stalowej konstrukcji z powrotem do jednostek wojskowych. Zadanie powinniśmy zakończyć na początku września”, ocenia płk Wawrzyniak.
Kompleksowa pomoc
Armia będzie wspierać pielgrzymów także pod względem medycznym. Na terenie 8 Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie razem z zespołem ewakuacji medycznej zostanie sformowane tzw. wojskowe zgrupowanie medyczne, przygotowane do zapewnienia transportu poszkodowanych wozami sanitarnymi i dwoma samolotami C-295M (do szpitali poza obszarem województwa małopolskiego).W gotowości będą także dwa śmigłowce Mi-8 z 3 Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej z Balic wraz z ratownikami. 8 Baza ma ponadto kwaterować i żywić ponad 300 cywilnych zespołów ratownictwa medycznego.
Kierownictwo resortu obrony narodowej zobowiązało się także do zabezpieczenia terenu głównych uroczystości. Saperzy sprawdzą około 240 ha w rejonie campusu Misericordiae, poszukując przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych. Żołnierze będą patrolować wyznaczone odcinki Wisły, a operatorzy GROM-u przeprowadzą szkolenia z dziedziny zagrożenia terrorystycznego z kadrą kierowniczą Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, służb inspekcji i straży pożarnej. O bezpieczeństwo podczas Światowych Dni Młodzieży będzie także dbać 760 żandarmów. Dołączą oni do pododdziałów Policji, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu. Oprócz tego 360 żołnierzy zostanie wyznaczonych do kierowania ruchem pojazdów i pieszych, 100 będzie pomagało w budowie tymczasowych obiektów w rejonie uroczystości, a 200 wojskowych zorganizuje dziesięć punktów wydawania suchego prowiantu.
To jednak nie wszystko. Armia do 24 lipca rozstawi do 5 tys. namiotów typu NS, 7,5 tys. łóżek polowych i 1,5 tys. łóżek składanych. Zapewni także dziesięć cystern wodnych wraz z obsługą. Na tym zaangażowanie wojska w organizację ŚDM może się jednak nie skończyć. Jak informuje rzecznik prasowy ministra obrony narodowej, do resortu cały czas wpływają kolejne wnioski od komitetu organizacyjnego i wojewody małopolskiego o udzielenie wsparcia. Są one w trakcie procedowania.
autor zdjęć: Justyna Murawska/2 pinż, PK/dział graficzny