Rozpoczęła się VIII edycja kursu taktyczno-wytrzymałościowego dla dowódców pododdziałów rozpoznawczych pod kryptonimem „Patrol”.
Kurs, którego organizacją już po raz drugi zajęło się Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu, potrwa do 31 października 2013 roku. Główną ideą przygotowanego szkolenia jest wyłonienie najlepszych z dowódców szczebla drużyny i plutonu pododdziałów rozpoznawczych. Jest to kurs – szkolenie, które od uczestników wymaga wyjątkowych predyspozycji dowódczych, odporności psychofizycznej oraz szeroko pojętej umiejętności pracy w grupie.
Kurs jest realizowany w 4 głównych etapach:
Etap I – test sprawnościowy: realizowany w Wojskowym Ośrodku Szkolenia Piechoty Górskiej „Jodła” w dniu rozpoczęciu kursu;
Etap II – działanie w terenie górzystym: realizowany w Wojskowym Ośrodku Szkolenia Piechoty Górskiej „Jodła”;
Etap III – współdziałanie ze śmigłowcem: realizowany w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu;
Etap IV – działanie w terenie lesisto-jeziornym: realizowany w CSWL Wędrzyn.
Każdy etap kończony jest elementem sprawdzającym.
VIII edycję rozpoczęło 43 uczestników. W pierwszym etapie ze względu na niewystarczające przygotowanie do kursu odpadło 5 uczestników. Test sprawnościowy kursu „Patrol” odbiega znacznie od corocznego testu sprawności fizycznej i obejmuje następujące konkurencje:
- uginanie ramion (maksymalna ilość powtórzeń w ciągu 2 minut):
- podciąganie na drążku (maksymalna ilość powtórzeń w ciągu 2 minut);
- przysiady (maksymalna ilość powtórzeń w ciągu 2 minut);
- bieg w oporządzeniu (kamizelka taktyczna z wyposażeniem) z bronią (5 kilometrów na czas);
Test ma na celu sprawdzenie przygotowania kondycyjnego uczestników, oraz eliminację osób nieprzygotowanych. − Nie wolno do dalszych etapów dopuszczać żołnierzy nieprzygotowanych kondycyjnie. Naraziłoby to uczestników na urazy, kontuzje oraz mogło się skończyć poważnym wypadkiem – zdecydowanie podkreślił kierownik kursu „Patrol” major Waldemar Niwald.
Kursanci przez cały czas są wnikliwie obserwowani i oceniani przez instruktorów. Pomimo zaliczenia testu nie mają gwarancji na ukończenie kursu. Są cztery główne powody eliminujące uczestnika. Wśród nich uwzględniono rażące naruszenia warunków bezpieczeństwa lub dyscypliny, kontuzję, trzy negatywne uwagi od instruktorów lub na własną prośbę.
Drugi etap rozpoczęło 38 uczestników. Na tym etapie główne zagadnienia dotyczyły szkolenia alpinistycznego oraz szkolenia taktyczno-specjalnego w terenie górzystym zakończonego trzydniową pętlą taktyczną.
W tym roku pogoda wyjątkowo dopisała i do 3 etapu dotarło 25 żołnierzy. Przed nimi jeszcze 4 tygodnie ciężkiego szkolenia.
Źródło: mjr Jacek Kaczmarzyk
autor zdjęć: CGDP, sierż. Karol Szajner
komentarze