5 sierpnia 2013 roku w miejscowości Miąsowa (powiat jędrzejowski) w trakcie wykonywania prac polowych został odkryty pocisk artyleryjski. Jak się później okazało, był to jeden z wielu pocisków w tym miejscu. Znalezisko niezwłocznie zostało zabezpieczone przez patrol policji.
Po przybyciu na miejsce Patrol Rozminowania z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach podjął i zabezpieczył w sumie: 16 sztuk pocisków artyleryjskich kal. 105 mm, 25 sztuk pocisków artyleryjskich kal. 85 mm i trzy zapalniki pocisku artyleryjskiego.
Patrol Rozminowania Nr 31 jest samodzielnym pododdziałem podlegającym bezpośrednio Komendantowi Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych. Zasadniczym zadaniem Patrolu jest interwencyjne rozpoznawanie, podejmowanie i niszczenie przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych pochodzenia wojskowego zgłaszanych przez jednostki Policji, Straży Pożarnej, Lasów Państwowych, jednostki wojskowe, organy administracji państwowej i samorządowej.
Wiele z odnajdywanych przedmiotów to niewybuchy i niewypały o dużym kalibrze i rozmiarach, takie jak: amunicja artyleryjska, miny, bomby lotnicze, rakiety, granaty. Ich zły stan techniczny, na który wpływają warunki atmosferyczne nieprzerwanie przez kilkadziesiąt lat powoduje, że są one nieprzewidywalne. Uderzenie, poruszenie, przenoszenie, potrząsanie lub inne czynniki (np. wysoka temperatura) mogą spowodować ich nieoczekiwaną eksplozję. Dlatego pod żadnym pozorem nie mogą dotykać ich osoby nieuprawnione, nieposiadające właściwych umiejętności, przeszkolenia i wyposażenia technicznego.
Przez pierwszych siedem miesięcy 2013 roku patrol rozminowania z Kielc interweniował 123 razy. Podjął 21 min przeciwpiechotnych i przeciwpancernych, 1 bombę lotniczą, ponad 900 pocisków artyleryjskich i moździerzowych, 9 granatów ręcznych oraz ponad 1020 sztuk innej amunicji. W swej działalność patrol saperski skupia się także na działalności profilaktycznej i szkoleniowej.
Prócz zajęć instruktorsko-metodycznych, które saperzy prowadzą na rzecz Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, wychodzą z wiedzą poza mury koszar. W bieżącym roku przeprowadzilo osiem spotkań w szkołach podstawowych, gimnazjach oraz szkołach średnich. Działalność edukacyjno-szkoleniowa skupia się głównie na tematach związanych z zagrożeniem stwarzanym przez wybuchowe pozostałości wojen.
Źródło: st. chor. Rafał Kurowski
autor zdjęć: arch. Patrolu Rozminowania nr 31
komentarze