Zależy mi na tym, by żołnierze zwracali się do sejmowej Komisji Obrony Narodowej z uwagami, jakie mają do projektu nowelizacji ustawy pragmatycznej. Nowe prawo ma przecież ułatwić im służbę – pisze dla polski-zbrojnej.pl poseł Cezary Tomczyk (PO), wiceprzewodniczący Podkomisji Obrony Narodowej zajmującej się nowelizacją ustawy o służbie wojskowej, tzw. pragmatycznej.
Obowiązującą dziś ustawę pragmatyczną uchwalono dziesięć lat temu. Przez ten czas zmieniły się realia służby, zmieniła się też sama armia. Dlatego konieczne stało się przystosowanie przepisów do nowych warunków. Projekt nowelizacji ustawy został przygotowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej, ale większość z proponowanych zmian wynika z doświadczeń żołnierzy i uwag zgłaszanych przez Konwent Dziekanów, swoisty związek zawodowy wojskowych.
Zdaję sobie sprawę, że niektóre z zaproponowanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej zmian mogą być trudne do zaakceptowania przez żołnierzy. Kontrowersje wzbudza na przykład nowy system oceny wojskowych. Szczególnie zapowiedź, że ocena niedostateczna z WF będzie obniżała ocenę ogólną żołnierza do stopnia dostatecznego. Zdaniem części wojskowych to zbyt surowe rozwiązanie. Z drugiej strony, wojskowi powinni być sprawni fizycznie. Ktoś, kto oblał w miarę prosty egzamin z WF, raczej nie może być uznany za wzorowego żołnierza. Ale zdaję sobie sprawę, że są sytuacje, gdy wojskowy jest świetnym specjalistą w danej dziedzinie, ale jego sprawność fizyczna jest mniejsza, np. z powodu kontuzji.
Jestem przekonany, że większość nowych przepisów wychodzi naprzeciw oczekiwaniom żołnierzy. Jedną z najkorzystniejszych zmian jest umożliwienie wojskowym awansu na wyższy stopień bez konieczności obejmowania wyższego stanowiska. Skorzysta na tym kilka tysięcy mundurowych, którzy od kilku lat nie mogą awansować tylko dlatego, że w armii nie ma wolnych stanowisk, które powinni zająć po otrzymaniu wyższego stopnia wojskowego. Rozdzielenie stopnia od stanowiska jest na pewno krokiem w dobrym kierunku. I wiąże się z kwestią finansową, wyższy stopień wojskowy oznacza bowiem większy dodatek dla żołnierza.
Projektem nowelizacji ustawy pragmatycznej zajmuje się teraz sejmowa Podkomisja Obrony Narodowej, której jestem wiceprzewodniczącym. Zależy mi na tym, by żołnierze zwracali się do nas z opiniami na temat opracowywanego projektu. W końcu nowe prawo ma im ułatwić wykonywanie służby. A jest jeszcze czas, by uwzględnić ich uwagi.
komentarze