Rządowy projekt wprowadzający reformę dowodzenia to efekt dotychczasowych doświadczeń wynikających m.in. z udziału polskiej armii w zagranicznych misjach wojskowych. Przygotowanie projektu wynikało także z doświadczeń, jakie zdobyliśmy jako państwo należące do Sojuszu Północnoatlantyckiego – mówił podczas debaty o projekcie wprowadzającym reformę dowodzenia poseł Mirosław Maliszewski (PSL).
W projekcie tym jest szereg fundamentalnych zmian, które określają nowe relacje między Ministerstwem Obrony Narodowej i samym ministrem a podległymi mu jednostkami i strukturami. Po pierwsze, powołany zostanie dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych i dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych jako nowych organów, za pomocą których minister obrony narodowej będzie kierował zarówno resortem obrony, jak i siłami zbrojnymi. Szef Sztabu Generalnego, dowódca generalny oraz dowódca operacyjny będą bezpośrednio podlegali ministrowi obrony narodowej, a w czasie pokoju minister obrony narodowej będzie kierował działalnością sił zbrojnych przy pomocy dowódcy generalnego oraz dowódcy operacyjnego.
Wskazanie jako organu pomocniczego szefa Sztabu Generalnego i określenie, że dowódcami rodzajów sił zbrojnych są dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych oraz dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych, od początku wzbudzało wiele kontrowersji. Klub Parlamentarny Polskiego Stronnictwa Ludowego także nad tym dyskutował. Dziś mamy dowódcę Wojsk Lądowych, dowódcę Sił Powietrznych, dowódcę Marynarki Wojennej oraz dowódcę Wojsk Specjalnych. Zgodnie z tym projektem ta podległość i ta struktura ulegają gruntownej zmianie. Warto też powiedzieć, że w projekcie szczegółowo określono katalog zadań nowych dowódców.
W trakcie prac Komisji, jak i podkomisji, na szereg pytań, które się pojawiały zarówno ze strony posłów koalicji, jak i opozycji, wyczerpująco odpowiadali wnioskodawca i reprezentujący go wiceminister Czesław Mroczek oraz minister Stanisław Koziej, reprezentujący Biuro Bezpieczeństwa Narodowego i struktury pana prezydenta.
Zdaniem klubu PSL projekt usprawnia funkcjonowanie polskich sił zbrojnych, dowodzenie siłami zbrojnymi i kierowanie nimi przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Jest on wynikiem analizy dotychczasowych doświadczeń związanych z funkcjonowaniem tych instytucji. W naszej ocenie to projekt właściwy. Kiedy mówimy o Ministerstwie Obrony Narodowej i siłach zbrojnych, musimy mówić o ich skuteczności, sprawności, dobrym zarządzaniu oraz skuteczności w działaniu.
Jako klub Polskiego Stronnictwa Ludowego ufamy, że ten projekt po przyjęciu będzie spełniał oczekiwania zarówno resortu, jak i naszego klubu, dlatego udzielamy mu poparcia.
komentarze