W Bukareszcie 16 kwietnia 2013 roku zakończyło się posiedzenie plenarne Komitetu Dowódców Wojsk Lądowych krajów europejskich Finabel, w którym Polskę reprezentował dowódca Wojsk Lądowych generał broni Zbigniew Głowienka.
Głównym tematem rozmów były zmiany w funkcjonowaniu Komitetu Fianbel oraz usprawnienie prac tego gremium.
Tegoroczne spotkanie, którego gospodarzem jest dowódca Wojsk Lądowych Rumunii, ma wyjątkowy charakter. W roku 2013 przypada bowiem 60. rocznica utworzenia tej struktury.
Powstanie Komitetu Finabel w 1953 roku było związane z implementacją, koordynacją i harmonizacją doktryn i koncepcji usprawniających funkcjonowanie sił lądowych. Zasadniczą misją Komitetu było ułatwienie wprowadzenie zasad interoperacyjności w wojskach lądowych oraz koordynacja z odpowiednimi strukturami funkcjonującymi w Unii Europejskiej i NATO, w celu uniknięcia duplikowania powstających prac oraz wypełnienia powstających luk w obszarach dotychczas nieopracowanych. Komitet Finabel jest także główną instytucją, w której dowódcy Wojsk Lądowych w Europie mogą się spotkać i przedyskutować ważne tematy związane ze sferą obronności. Dowódcy Wojsk Lądowych posiadają zatem nieformalne, niezależne i apolityczne stowarzyszenie, które może być użyte i kierowane zgodnie z ich wizją i priorytetami.
Polska jest członkiem organizacji od 2006 roku. Szczególnie istotny był dla nas poprzedni rok, kiedy to roczną prezydencję i opiekę nad pracami działających w ramach Finabelu grup roboczych sprawował dowódca Wojsk Lądowych generał broni Zbigniew Głowienka.
W trakcie tegorocznych obrad poczyniono szereg ustaleń, które mają wpłynąć na zwiększenie efektywności prac całej struktury. Wśród nich znalazło się między innymi „zamrożenie” trzech z czterech Stałych Grup Roboczych (SWG), tj. Engagement, Knowledge, Manoeuvre. Jedna lub więcej grup może być reaktywowana, jeśli zaistnieje taka potrzeba. Takie rozwiązanie rekomendowali główni eksperci wojskowi; dalsze utrzymanie aktywnej SWG Force Development z ograniczonymi zadaniami do realizacji, której zadaniem będzie poszukiwanie i przedstawianie propozycji tematów dla Grup Eksperckich (Expert Task Group – ETG) oraz opracowaniem tak zwanych opracowań poszukiwawczych (focused question) zainicjowanych przez dowódców Wojsk Lądowych. Trzecim przyjętym postulatem jest skupienie wysiłków na poziom wykonawczy Komitetu Finabel, czyli na Eksperckie Grupy Robocze (ETG).
W tegorocznych obradach Komitetu w Bukareszcie, które wieńczą okres rocznej prezydencji rumuńskiej, uczestniczyli przedstawiciele 17 państw. W skład polskiej delegacji, obok dowódcy Wojsk Lądowych generała broni Zbigniewa Głowienki, weszli też pułkownik Piotr Żurawski i major Marcin Rutkowski z Zarządu Planowania Rozwoju Wojsk Lądowych G-5 oraz szef Oddziału Współpracy Międzynarodowej Dowództwa Wojsk Lądowych pułkownik Jarosław Mokrzycki.
Źródło: mjr Marcin Rutkowski, Jacek Matuszak/ DWL
autor zdjęć: arch. Finabel
komentarze