moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Akademia przekuje pomysły na pieniądze

Radary, technologie kosmiczne i satelitarne czy bezzałogowce mogą być rynkowym przebojem Wojskowej Akademii Technicznej. Wdrożeniem ich do produkcji zajmie się utworzone na uczelni Centrum Transferu Technologii. Zarobione fundusze WAT zamierza przeznaczyć na rozbudowę bazy naukowej i dydaktycznej.


– W historii jest wiele przykładów ciekawych projektów, które utknęły na etapie dokumentacji, pozyskania środków na badania czy wdrożenia do produkcji. Naukowcy nie mają do tego głowy i zdarza się, że problemy administracyjne są barierą w rozwoju badań – mówi prof. dr hab. inż. Adam Kawalec, dyrektor Centrum Transferu Technologii.

Zadaniem Centrum będzie pomoc w przełamywaniu takich barier, tak by jak najwięcej opracowanych w Akademii technologii i produktów trafiało do przemysłu. Zatrudnieni w nim specjaliści od zarządzania projektami badawczymi będą monitorować rynek w poszukiwaniu zleceń i pieniędzy na badania, negocjować w imieniu uczelni kontrakty oraz dbać o administracyjną stronę współpracy z przemysłem.

Rektor-komendant WAT gen. bryg. prof. dr hab.inż. Zygmunt Mierczyk wręcza nominację prof. dr. hab. inż. Adamowi Kawalcowi na stanowisko dyrektora Centrum Transferu Technologii. Fot. WAT.

– Musimy nauczyć się sprzedawać wyniki badań – przekonuje dr hab. inż. Mariusz Figurski, prorektor ds. rozwoju WAT. Jak zaznacza, wymaga to zmiany mentalności naukowców i innego spojrzenia na ich zadania. Będą oni odpowiedzialni nie tylko za wąski odcinek samych badań, ale także za przekucie ich w gotowy produkt handlowy i późniejsze wdrożenie do produkcji. – Zależy nam na tym, by pomysły nie trafiały do szuflady. Do tej pory nikt nie wymagał od naukowców myślenia w kategoriach rynkowych i jest to jeden z powodów braku efektywnej współpracy świata nauki z przemysłem. Pomysłów nam nie brakuje. Brakowało jedynie pasa transmisyjnego, który pozwalałby te rozwiązania przekazywać dalej. CTT ma pełnić właśnie taką rolę – dodaje prof. Kawalec.

Jednym z narzędzi będą tzw. spin outy, czyli spółki zawiązywane przez WAT i jej pracowników naukowych. Będą to niezależne podmioty, realizujące projekty komercyjne na bazie uczelnianej infrastruktury. Naukowcy zaangażowani w ich działanie będą mieli dodatkowy – finansowy – impuls do rozwijania technologii potrzebnych gospodarce. – Pozwoli to też zmniejszyć szarą strefę oraz ucywilizować styk nauki i biznesu. Chcemy współpracować z przemysłem, ale musi to być oparte na stosownych umowach i gwarantować odpowiedni podział zysków między spółkę a uczelnię – mówi prorektor Figurski.

Otwarcie się na potrzeby gospodarki to dla uczelni szansa na dodatkowe źródło dochodów. Finansowanie z budżetu państwa daje jej bezpieczeństwo działania, ale jak przyznają władze WAT, nie jest wystarczające, by myśleć o rozwoju. Komercjalizacja badań naukowych jest więc priorytetem uczelni. Pozyskane środki zostaną przeznaczone na rozbudowę bazy naukowej i dydaktycznej. – WAT ma ogromne tereny i mamy możliwości rozwoju. Planujemy budowę nowych laboratoriów i obiektów, tak by prowadzić jeszcze bardziej zaawansowane badania i cały czas rozszerzać możliwości uczelni – mówi prorektor Figurski.

Pierwszym krokiem jest inwentaryzacja dorobku naukowego uczelni. W ten sposób powstanie baza know-how, spis obszarów badawczych, którymi zajmują się naukowcy na Akademii. – Część z nich jest właściwie przygotowana do tego, by je wdrożyć w przemyśle, a do części z nich należy pozyskać pieniądze, by je dokończyć i przygotować do transferu – mówi dr hab. inż. Mariusz Figurski. Dokonania w zakresie technologii podwójnego zastosowania, ciekłych kryształów, optoelektroniki, systemów radiolokacyjnych i zautomatyzowanej wymiany informacji, technologie bezzałogowców czy nanotechnologie to elementy dorobku, które zdaniem władz uczelni, są na bardzo wysokim poziomie i w tych obszarach współpraca z CTT będzie najszybciej widoczna.


Utworzenie Centrum Transferu Technologii to nie tylko powołanie nowej instytucji. To przede wszystkim zmiana mentalności. O wyzwaniach stojących przed uczelnią w XXI wieku pisze na portalu polska-zbrojna.pl prorektor ds. rozwoju WAT dr hab. inż. Mariusz Figurski.

  Zrobić z WAT korporację na miarę XXI wieku

Wiele osób ma nam za złe, że chcemy patrzeć na WAT jak na korporację. Ale przecież uczelnia wyższa to tak naprawdę firma świadcząca usługi, która działa na rynku edukacyjnym i naukowym. Jeżeli chcemy być konkurencyjni na globalnym rynku, musimy się dostosować do współczesnych wymogów gospodarki i zacząć myśleć w kategoriach XXI wieku – pisze dr hab. inż. Mariusz Figurski, prorektor ds. rozwoju Wojskowej Akademii Technicznej.
MC

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski, WAT

dodaj komentarz

komentarze

~oleum
1417112700
Pod takim artykulem to powinniscie sie panowie cieszyc, ze w koncu zaczynamy tworzyc system, ktory moze pomoc rozwiazac problemy o ktorych piszecie. Nie od razu Rzym zbudowano. Polska byla bankrutem 25 lat temu a dzisiaj wydajemy 100 mld na modernizacje armii. Zacznijmy glowkowac w koncu a nie biadolic to za nast 25 lat inni beda sie od nas uczyc
9E-84-E8-1A
~scoobydoopoznan
1363184100
Sam posiadam ten tytuł i jestem w kraju. Zapomniałem napisać , że część dobrych kolegów pracuje w kraju dla zachodnich firm. Nawet najlepsi jak mają perspektywę pozostania na uczelni lub pracę dla zachodnich firm - czyli roczna uczelniana pensja w miesiąc - to nie ma wyboru. Kadra naukowa to głównie selekcja negatywna. Wiem , że to boli. Sobie przyznawane tytuły nie świadczą wiele weryfikuje rynek - a tutaj nie mamy czym się pochwalić. np. choćby taką NOKIĄ. Nie przypominam sobie jakiś spektakularnych dokonań w wyrobach komercyjnych. Teldat na pewno skupia dobrych ale wiem jakie warunki mogą zaproponować Amerykanie. Przypomniałem sobie jak kila lat temu grupa polskich studentów w UW wygrała konkurs na samolot , który utrzymywałby się w locie i zużywał minimalną ilość paliwa - ( MQ-1 jest praktycznie kopią tego modelu - z tego co wiem pojechali ( 5 osób) po nagrodę i .... zostali. Niemcy opracowali V2 80 lat temu . My cały czas czekamy na Błyskawicę - nie rozliczam intelektu ale efektywność i skuteczność. Korea była po II WS najbiedniejszym krajem - zobacz jaką pozycję ma Samsung.
00-B3-ED-57
~-scrappydoowwa
1363113240
Wiesz "scooby", bardzo sobie ceniłem twoje komentarze, dodawały nieco pikanterii tej stronie, ale ten jest nieco nie na miejscu, kupiłem ostatnio garnitur od zaocznego inżyniera z prywatnej uczelni, także uczelnia uczelni nie równa, założenie zdaje się jest takie aby ukierunkować studenta, dać mu wędkę, takie tam... Polska nauka od dawna cierpi na ten problem, że w przeciwieństwie do zachodu najpierw tworzymy gotowy produkt i potem usiłujemy go sprzedać, zamiast znaleźć klienta i dostosować się do jego wymagań, także wielki plus że widać światełko w tunelu.
9A-6E-4A-9E
~scoobydoopoznan
1363083840
U mnie z osiedla było 3-4 bardzo dobrych inżynierów ( osiedle 5 tyś) . Jeden z nich pracuje u William Henry Gates , drugi w Google, trzeci nie wiadomo .... . Średni wyemigrowali do krajów UE reszta pozostała w kraju ... . ot cała nasza inżynierka ... .
00-B3-ED-57

Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
 
Po śladach polskich bohaterów
Broń Hitlera w rękach AK
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
„Ryś” z laserem
By Polska była bezpieczna
Pływacy i maratończycy na medal
„Pierwsza Drużyna” na start
Bohater odtrącony
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wszystkie misje AWACS-a
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
NATO on Northern Track
Serwis K9 w Polsce
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Grand Quadriga ‘24”
Nie szpital, a instytut
Mobilne dowodzenie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowe zadania szefa SKW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cień atomowej zagłady
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Wioślarze i triatlonistka na podium
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Krwawa noc pośród puszczy
Polki pobiegły po srebro!
Flota Bayraktarów w komplecie
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Na straży nieba
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
They Will Check The Training Results in Combat
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Zawsze gotowi do pomocy
Ameryka daje wsparcie
Śladami ojca
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Abramsy w pętli
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Polska wiktoria na Monte Cassino
Układ nerwowy Mieczników

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO