moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zrobić z WAT korporację na miarę XXI wieku

Wiele osób ma nam za złe, że chcemy patrzeć na WAT jak na korporację. Ale przecież uczelnia wyższa to tak naprawdę firma świadcząca usługi, która działa na rynku edukacyjnym i naukowym. Jeżeli chcemy być konkurencyjni na globalnym rynku, musimy się dostosować do współczesnych wymogów gospodarki i zacząć myśleć w kategoriach XXI wieku – pisze dr hab. inż. Mariusz Figurski, prorektor ds. rozwoju Wojskowej Akademii Technicznej.

Centrum Transferu Technologii to sposób na przekucie wypracowanego przez lata know-how na produkty potrzebne gospodarce. Tworząc je, nie chcieliśmy zbudować jeszcze jednego administracyjnego szczebla między naukowcem a rynkiem. Naszym celem jest przede wszystkim zmiana mentalności naszego środowiska, tak by każdy pracownik WAT czuł się odpowiedzialny za cały proces badawczy: od rozpoznania potrzeb gospodarki, aż po wdrożenie opracowanych technologii do produkcji. Tylko myślenie w takich kategoriach daje nam gwarancję, że z naszymi biznesowymi partnerami będziemy rozmawiali tym samym językiem.

Stworzenie mechanizmów ułatwiających transfer technologii do przemysłu to także sposób na uczynienie z uczelni bardziej atrakcyjnego miejsca pracy. Chcę, by WAT pozwalał osiągnąć swoim pracownikom nie tylko sukces naukowy, ale także finansowy. W tym celu będziemy rozwijali przedsiębiorczość akademicką. Dzięki temu będziemy w stanie utrzymać obecną kadrę, a także przyciągnąć do nas specjalistów z zewnątrz. To dodatkowo zwiększy nasz potencjał badawczy i pomoże w zdobyciu silnej pozycji na globalnym rynku.

Do tego niezbędne jest wykształcenie nowego typu naukowca – naukowca-menedżera, który będzie potrafił nie tylko prowadzić badania, ale będzie także zdolny od razu wdrażać je do produkcji i rozpoznawać rynek w celu komercjalizacji wyników badań. Ideałem byłoby, gdyby taka osoba znajdowała się w każdym zespole badawczym. Oczywiście wynik finansowy nie będzie jedynym kryterium oceny projektów, bo nie możemy zapomnieć o naukach podstawowych. Nadal będziemy je rozwijać. W tym celu współpracujemy z uniwersytetami, bo to one są centrum badań poznawczych, a także ponownie uruchomiliśmy na WAT kierunek fizyka techniczna, który ma się stać kuźnią kadr dla uczelni. Badania podstawowe nie przyniosą nam efektów w krótkim okresie, ale są absolutnie niezbędne do podtrzymania badań naukowych na wysokim poziomie.

W proces budowy Centrum Transferu Technologii zostali zaangażowani młodzi naukowcy, doktoranci i pracownicy uczelni. Praca z nimi, młodym pokoleniem, które myśli i działa już w oparciu o inną filozofię, jest dla nas źródłem dodatkowej energii oraz inspiracji. Dla nich myślenie zadaniowe, orientacja na efekty i sprawne poruszanie się w realiach gospodarki wolnorynkowej to naturalny sposób pracy. Szukamy więc wśród naszych studentów takich osób, które chcą się rozwijać, mają otwarte głowy i mogą wnieść do naszego dorobku wartość dodaną. Stawiamy na młodych i w nich inwestujemy. Jeżeli wykształcimy sobie kadry, to będziemy mieli z nich pożytek przez kilka dekad.

Wiele osób ma nam za złe, że chcemy patrzeć na WAT jak na korporację. Ale przecież uczelnia wyższa to tak naprawdę firma świadcząca usługi, która działa na rynku edukacyjnym i naukowym. Skoro możemy czerpać z dorobku ekonomii, to po co wyważać otwarte drzwi? Patrzymy też, jak to zostało rozwiązane na innych uczelniach w Unii Europejskiej i przenosimy te doświadczenia na nasz grunt. Jeżeli chcemy być konkurencyjni na globalnym rynku, musimy się dostosować do współczesnych wymogów gospodarki i zacząć myśleć w kategoriach XXI wieku. Wdrażamy sprawdzone rozwiązania, bo takie są wymogi współczesnego świata. Nauka i badania nie mogą działać wyłącznie w swoim świecie. Musimy się otworzyć i przyjąć reguły gry.


Więcej o Centrum Transferu Technologii WAT czytaj na portalu polska-zbrojna.pl.

  Akademia przekuje pomysły na pieniądze

Radary, technologie kosmiczne i satelitarne czy bezzałogowce mogą być rynkowym przebojem Wojskowej Akademii Technicznej. Wdrożeniem ich do produkcji zajmie się utworzone na uczelni Centrum Transferu Technologii. Zarobione fundusze WAT zamierza przeznaczyć na rozbudowę bazy naukowej i dydaktycznej.

 

Więcej o Centrum Transferu Technologii WAT czytaj na portalu polska-zbrojna.pl.

dr hab. inż. Mariusz Figurski
prorektor ds. rozwoju Wojskowej Akademii Technicznej

dodaj komentarz

komentarze


Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
 
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Kolejne FlyEle dla wojska
Odstraszanie i obrona
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Szarża „Dragona”
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Zbrodnia made in ZSRS
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w dodatkach stażowych
Ocalały z transportu do Katynia
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Zachować właściwą kolejność działań
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna w świętym mieście, część druga
Charge of Dragon
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Rakiety dla Jastrzębi
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Optyka dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Święto stołecznego garnizonu
Na straży wschodniej flanki NATO
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Głos z katyńskich mogił
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Mundury w linii... produkcyjnej
Strażacy ruszają do akcji
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Ramię w ramię z aliantami
Przygotowania czas zacząć
Front przy biurku
NATO na północnym szlaku
Szpej na miarę potrzeb
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
V Korpus z nowym dowódcą
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna w świętym mieście, epilog
Barwy walki
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Prawda o zbrodni katyńskiej
Sprawa katyńska à la española
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO