W Bałtyku podnosi się stan wody. Nasilający się deszcz, porywisty wiatr i roztopy sprawiają, że rzeki występują z brzegów. Powódź zagraża mieszkańcom dwóch województw. Wojsko rusza im na pomoc. Według takiego scenariusza reagowanie kryzysowe trenowali żołnierze 12 Dywizji Zmechanizowanej.
Szkoliły się dwie brygady szczecińskiej dywizji. Żołnierze musieli wykazać się umiejętnością szybkiego przygotowania akcji przeciwpowodziowej na Pomorzu i w województwie zachodniopomorskim. 7 Brygada Obrony Wybrzeża miała chronić ludzi przed falami powodziowymi na Odrze, Łebie i Słupi. Z kolei 2 Brygada Zmechanizowana broniła wałów na Odrze i Noteci.
Podczas dwudniowych ćwiczeń żołnierze mieli oszacować, ilu z nich powinno zaangażować się w pomoc cywilom i jaki sprzęt wojskowy ma być do tego wykorzystany. Uczyli się też zbierania i analizowania informacji o zagrożeniu i rozwoju sytuacji kryzysowej. – 7 Brygada musi być gotowa do działania w 72 godziny. Do akcji przeciwpowodziowej standardowo możemy wysłać 120 żołnierzy i sprzęt. Jeżeli zagrożenia są poważniejsze, to liczba ta może być większa – mówi mjr Paweł Kubów, szef sekcji operacyjnej 7 Brygady Obrony Wybrzeża.
Według obliczeń słupskiej brygady, gdyby poziom wody podniósł się 2 metry ponad stan alarmowy, to ewakuować należałoby aż 9,5 tysiąca mieszkańców.
Zajęcia wojsko miało razem z urzędnikami ze sztabów kryzysowych przy urzędach wojewódzkich. – Ludzie muszą się zgrać, by dobrze współpracować w sytuacjach skrajnie trudnych. Udział wojska w sytuacjach kryzysowych wymaga starannego przygotowania – mówi kpt. Karolina Krzewina-Hyc, rzecznik prasowy 7 Brygady.
Tego rodzaju szkolenia żołnierze przechodzą dwa razy w roku. – Utrzymywanie gotowości do działania w takich sytuacjach to jeden z naszych priorytetów – podsumowuje dowódca 7 BOW płk Sławomir Kowalski.
Zgodnie z przepisami o użyciu wojska w sytuacjach kryzysowych decyduje minister obrony narodowej na wniosek wojewody.
O przygotowaniach żołnierzy do reagowania w przypadku klęsk żywiołowych, a także o ich pomocy w sytuacjach kryzysowych czytaj na portalu polska-zbrojna.pl.
Walka z zatorami | Gotowi na odwilż |
autor zdjęć: Aleksander Rawski, sierż. Andrzej Walczak
komentarze