moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Cztery dekady na pełnym morzu

Konkretny. Jak ochrzanił, to zawsze było wiadomo za co. A swoich ludzi gotów był bronić do upadłego – tak o wiceadmirale Jerzym Patzu mówią jego dawni podwładni. Dziś były już szef Sztabu Marynarki Wojennej oficjalnie pożegnał się z mundurem. Uroczystość odbyła się na pokładzie niszczyciela ORP „Błyskawica”.

Admirał floty Tomasz Mathea, dowódca Marynarki Wojennej i wiceadmirał Jerzy Patz.

Od rana pogoda w Gdyni była kiepska. Mimo to wiceadmirał Patz nie zrezygnował z pożegnalnego rejsu na pokładzie niszczyciela min ORP „Mewa”.

Jak wspominają jego byli podwładni, to dla niego charakterystyczne. – Nigdy nie lubił malkontenctwa, narzekania na ciężkie warunki – wspomina kmdr por. Krzysztof Rybak, dowódca 13 Dywizjonu Trałowców. Do dziś pamięta dzień, w którym go poznał. – To był 23 października 1990 roku. Jako młody podporucznik przyszedłem wówczas do dywizjonu, którym dowodził późniejszy wiceadmirał – opowiada kmdr por. Rybak. – Służyliśmy wówczas na Helu, gdzie warunki były wyjątkowo trudne. Przed sztormową pogodą okrętów nie chronił nawet port. Tymczasem dowódca pchał nas w morze, żebyśmy się przyzwyczajali. Pilnował, by okręty chodziły w należytym szyku. To właśnie dzięki admirałowi Patzowi nauczyłem się marynarskiego rzemiosła – dodaje komandor.

– Pierwsze słowa, które od niego usłyszałem, brzmiały „panie Gierkowski, niech pan wciągnie brzuch”. Marynarz musiał prezentować się porządnie – śmieje się kmdr ppor. rez. Aleksander Gierkowski, były dowódca niszczyciela min, kiedyś podwładny odchodzącego do rezerwy wiceadmirała. Patz, jak mówi, był dowódcą niezwykle wymagającym. – Marynarze czuli przed nim respekt, zwłaszcza że miał sylwetkę niczym wiking. Potrafił ochrzanić jak mało kto. Tyle że człowiek zawsze wiedział, za co obrywa. No i nie był pamiętliwy – podkreśla Gierkowski. – Poza tym na zewnątrz, w spornych sytuacjach, ludzi ze swojego dywizjonu potrafił bronić do upadłego – dodaje. Gierkowski mówi o admirale także jako swoim nauczycielu. – Do dywizjonu przyszedłem z głową pełną akademickiej wiedzy. Dopiero tak naprawdę tutaj miałem okazję skonfrontować ją z praktyką – wspomina. – Można powiedzieć, że admirał Patz formował mnie jako marynarza. Był kapitalnym fachowcem. Dla niego morze było nie tylko zawodem, lecz także pasją – podkreśla komandor.

Wiceadmirał Patz ma 60 lat. Służbę w Marynarce Wojennej rozpoczął w 1977 roku. Był m.in.: dowódcą trałowców ORP „Albatros” i ORP „Tukan”, dowódcą 13 Dywizjonu Trałowców, zastępcą szefa szkolenia Marynarki Wojennej, dowódcą 3 Flotylli Okrętów, wiceszefem Centrum Operacji Morskich w Gdyni. 15 sierpnia 2010 roku został szefem sztabu i jednocześnie zastępcą dowódcy Marynarki Wojennej. Funkcję tę pełnił do 1 października ubiegłego roku. Dziś odszedł do cywila.

Uroczyste pożegnanie zorganizowano na pokładzie historycznego niszczyciela ORP”Błyskawica”. – Jestem przekonany, że będzie Pan przykładem godnym naśladowania dla wielu kolejnych pokoleń oficerów Marynarki Wojennej – podkreślił podczas uroczystości admirał floty Tomasz Mathea, dowódca MW. Sam Patz zaznaczył, że służba pod biało-czerwoną banderą była dla niego ogromnym zaszczytem. – Życzę, aby Marynarka Wojenna w tych trudnych chwilach zrealizowała swoje piękne zamiary nie tylko na papierze, lecz również w życiu – powiedział na zakończenie służby.O przyszłości Marynarki Wojennej i czekających ją wyzwaniach czytaj na portalu polska-zbrojna.pl.

  Marynarka Wojenna przed wielką zmianą

– W tym roku zapadły bardzo istotne decyzje dotyczące przyszłości Marynarki Wojennej – powiedział Tomasz Siemoniak, szef MON, w Gdyni. Przypomniał, że opracowana niedawno koncepcja rozwoju tej formacji zakłada zakup m.in. nowoczesnych okrętów patrolowych, podwodnych oraz śmigłowców.
  Priorytet – polska polityka morska

Marynarka Wojenna potrzebuje długofalowej strategii rozwoju, by przezwyciężyć wieloletnie zaniedbania – zgodzili się uczestnicy debaty „Dostęp do morza zobowiązuje!”. Jednak dopiero po określeniu, jakie ma wykonywać zadania, będzie można podjąć dyskusję o jej wyposażeniu i włączeniu do służby nowych jednostek.
Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze

~ips
1361907720
~scoobydoopoznan - szkoda, że nie dodałeś, że opisywany przez ciebie zestaw dla balckhawka jest obecnie dopiero w fazie wdrażania, a cześć systemu (sonar holowany) nie będzie używany z uwagi na zbyt małą moc silników, co skutkowało tym, że holowanie uznano za niebezpieczne. Zresztą problemów jest jeszcze kilka, ale o tym piszą w bardziej specjaliztycznych pismach niż dziennik zbrojny. Dobrze też sprawdzić cenę, bo może ostudzić zapał. Głuptaka nie można zrzucić z gumowej łódki, a poza tym jego możliwości ograniczają się do weryfikacji i klasyfikacji wcześniej wykrytego obiektu minopodobnego.
E3-C5-91-24
~scoobydoopoznan
1359792240
~Nathan - miny obecnie niszczy się Black Hawk (produkowanym w Polsce) skanuje wiązką laserową i strzela specjalna amunicją. http://dziennikzbrojny.pl/artykuly/art,6,27,1794,lotnictwo,smiglowce,morskie-wazki-%E2%80%93-black-hawk-w-odmianach-morskich potem można przezbroić i atakować jednostki nawodne lub lądowe. Ewentualnie straż przybrzeżna z gumowej motorówki tym : http://dziennikzbrojny.pl/aktualnosci/news,1,1697,aktualnosci-z-polski,bme-nie-taki-gluptak-jak-go-maluja . Pisz merytorycznie . Emocje zostaw sobie na X-faktor.
00-B3-ED-57
~Nathan
1359722580
No, a miny będziesz wyławiał bosakiem zaś torpedy łapał w sieć. Idź się prześpij scooby. Bez pozdrowień.
C1-E3-DD-E0
~scoobydoopoznan
1359650280
Czas zlikwidować to zbędną formację na sadzawce Bałtyk i zastąpić ją lotnictwem.
00-B3-ED-57

Rakiety dla Jastrzębi
 
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Na straży wschodniej flanki NATO
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Szpej na miarę potrzeb
Sprawa katyńska à la española
Odstraszanie i obrona
Wojna w świętym mieście, epilog
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Głos z katyńskich mogił
NATO na północnym szlaku
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Święto wojskowego sportu
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Barwy walki
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Szarża „Dragona”
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Optyka dla żołnierzy
Wojna w świętym mieście, część druga
Ogień w podziemiu
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Mundury w linii... produkcyjnej
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Jeśli nie Jastrząb, to…
Ramię w ramię z aliantami
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ocalały z transportu do Katynia
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Charge of Dragon
Zmiany w dodatkach stażowych
V Korpus z nowym dowódcą
Przygotowania czas zacząć
25 lat w NATO – serwis specjalny
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Kurs z dzwonem
Strażacy ruszają do akcji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prawda o zbrodni katyńskiej
Zbrodnia made in ZSRS
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO