moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Priorytet – polska polityka morska

Marynarka Wojenna potrzebuje długofalowej strategii rozwoju, by przezwyciężyć wieloletnie zaniedbania – zgodzili się uczestnicy debaty „Dostęp do morza zobowiązuje!”. Jednak dopiero po określeniu, jakie ma wykonywać zadania, będzie można podjąć dyskusję o jej wyposażeniu i włączeniu do służby nowych jednostek.


– Od 1989 r. nie powstał kompleksowy program, który zakładał modernizację sił zbrojnych z długoterminową perspektywą – stwierdził Jacek Kotas, były wiceminister obrony narodowej. Przyznał, że jest w tym dużo winy polityków, bo to oni są odpowiedzialni za podejmowane decyzje. Wiceminister dodał jednak, że robili to, korzystając z opinii wojskowych.

Marynarka Wojenna w ostatnich 20 latach nie była głównym obiektem zainteresowania w procesie modernizacji polskiej armii. Stało się tak z kilku powodów. W 1989 r. była w niezłym stanie w porównaniu z pozostałymi rodzajami sił zbrojnych i nie wymagała podjęcia natychmiastowych działań. Po zakończeniu zaś zimnej wojny Bałtyk stracił na znaczeniu politycznym. Jednocześnie Polska angażowała się w kolejne misje zagraniczne, które wymusiły szybkie dofinansowanie i dozbrojenie Sił Powietrznych i Wojsk Lądowych.

Zdaniem uczestników zorganizowanej w Polskiej Akademii Nauk debaty „Dostęp do morza zobowiązuje! Czy Polska potrzebuje Marynarki Wojennej”, posiadanie nowoczesnych i gotowych do działania sił morskich nie jest luksusem a koniecznością. Rośnie bowiem geopolityczne i gospodarcze znaczenie mórz i oceanów. Kapitan żeglugi wielkiej Marek Błuś, redaktor magazynów „Morze, Statki i Okręty” i „Baltic Transport Journal”, zwrócił uwagę, że obecnie ponad 90 proc. towarów w handlu międzynarodowym transportowane jest drogą morską. Swój potencjał ma też Morze Bałtyckie, które jest centrum żeglugi promowej. – Jeśli będziemy aktywni w handlu morskim, to trzeba być też aktywnym militarnie na morzu – stwierdził Michał Jarocki z miesięcznika „Stosunki Międzynarodowe”.

Zadania Marynarki Wojennej powinny wynikać ze strategii bezpieczeństwa narodowego, zobowiązań sojuszniczych i szczegółowych planów operacyjnych. Zdaniem uczestników debaty, dopiero po określeniu czego oczekujemy od sił morskich, należy zastanowić się, jaki sprzęt powinny posiadać, a następnie ocenić, na co nas stać.

Emerytowany komandor Maksymilian Dura, redaktor miesięcznika „Nowa Technika Wojskowa”, powiedział, że program modernizacji Marynarki Wojennej powinien być jawny, przejrzysty i konsekwentny. Biorąc zaś pod uwagę koszty i trwającą wiele lat jego realizację, program budowy nowych okrętów powinien mieć mocne umocowanie prawne. Przykład na to, jak kosztowne będzie to przedsięwzięcie, przytoczył komandor Dura – wartość oferty francuskiej dotyczącej budowy dwóch okrętów podwodnych to 950 mln euro. Eksperci zgodzili się, że w programie modernizacji Marynarki Wojennej jest miejsce dla polskich stoczni, ale wcześniej muszą w nich nastąpić przemiany wewnętrzne, by mogły podołać temu zadaniu.

wr

autor zdjęć: Studio Iwona/ISW

dodaj komentarz

komentarze

~GJ
1351864440
Priorytet- polska polityka morska,Marynarka Wojenna potrzebuje długofalowej strategii rozwoju w te brednie nie wierzy nawet ten co to napisał ale durny naród ufa, wierzy i wybiera takich oszustów i krętaczy do parlamentu a oni wykonują polecenia mocodawców z pod znaku gwiazd wschodu i zachodu
1F-04-54-F6
~mi;ro
1351711200
Grzebalem po internecie grzebalem i sie w koncu dogrzebalem,,Otoz Polska marynarka Wojenna na dzien dzisiejszy ma tylko jeden Okret Podwodny typ// Kilo /// Okrety typu Kobben,, zostaly wycofane lub oddane do Muzeum,,,, Ryczec mi sie chce jak to przeczytalem,,38 milionowy Narod jest tylko stac na jeden okret podwodny,,To wogole po co ta cala Marynarka Wojena??
84-91-D4-B9

Maraton po bieszczadzkich bezdrożach
 
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Ostatnie dni kampanii 1939
Wilk na poligonie
Polityka nie znosi próżni
Ciemne strony Facebooka
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Strzelec do zadań specjalnych
Współpraca i wspólna pamięć
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
Black Hawk na potrzeby GROM-u
Na granicy stratosfery
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Wirtualne strzelanie, realne efekty
Advantages of Efficient Organization
Legia Akademicka po raz piąty
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Więcej żołnierzy na granicy
Afganistan. Czas wracać do domu
Żołnierze bez testów z WF-u
Ziemia z misji na pamiątkę
Gala stulecia „Polski Zbrojnej”
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Szef MON-u w Forcie Sill
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Zbrodnia w Zakroczymiu
Ciężki, ale sprytny. Kolejny z rodziny KTO
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Ogień na alpejskich szczytach
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Emerytura wypłacana w … karmie
W jedynym słusznym kierunku
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
„Kormoran” zagraniczny debiut ma za sobą
Wybierz się na wojskowe studia
Duch Invictus jest, czas na formę
Dołącz do sportowców w mundurach!
Będzie więcej oddziałów przygotowania wojskowego
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
KFOR: wyższy stopień gotowości
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Szef MON odwiedził USA
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Przeprawa przez Narew
Polsko-tureckie obrady
Test mobilności 12 Dywizji
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Course on Diplomacy
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Uzbrojenie dla „Kormoranów”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO