moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Francusko-afrykańska koalicja w akcji

W Mali jest już 2400 francuskich żołnierzy. Wraz z wojskami malijskimi przemieszczają się na północ kraju. Region ten jest kontrolowany przez dżihadystów. Ich wojska nie podejmą jednak walki. W Mali rozmieszczane są także oddziały misji Unii Afrykańskiej. Przebiega to jednak bardzo wolno. Gotowość do udziału w Unii deklarują nowe państwa.


W nocy z 24 na 25 stycznia dżihadyści wysadzili strategiczny most w Tassiga, 60 km od granicy z Nigrem. – Obawiam się, że islamiści zniszczą także most w Wabaria Gao. Są na tyle szaleni, że mogą to zrobić – powiedział jeden z miejscowych urzędników. Zniszczenie mostu ma utrudnić wojskom koalicji przeprowadzenie ofensywy od strony Nigru. W tej chwili koncentrują się tam oddziały z Czadu. W operacji ma też wziąć udział 500 żołnierzy z Nigru.

Do jednego portów w Afryce Zachodniej, prawdopodobnie Abidżanu w Wybrzeżu Kości Słoniowej, płynie „Dixmude”, okręt desantowy typu Mistral. Na jego pokładzie jest batalionowa grupa bojowa (groupement tactique inter-armées, GTIA) złożona z żołnierzy z różnych jednostek, m.in. dwie kompanie z 92 Pułku Piechoty.


Źródło: Armée de Terre

Na filmie z załadunku widać bojowe wozy piechoty VBCI, których desantowiec zabrał 20, w tym w wersji dowódczej, a także kołowe transportery opancerzone VAB, czołgi na kołach AMX-10RC, lekkie pojazdy VBL, samochody terenowo-osobowe Peugeot P4 i ciężarówki Renault GBC-180. Pojawiły się informację, że okręt przewozi też sześć dział samobieżnych Cesar (prawdopodobnie z 68 Pułku Artylerii Afrykańskiej).

Minister obrony Francji Jean-Yves Le Drian poinformował wczoraj, że w operacji „Serval” w Mali uczestniczy 3700 żołnierzy, z których 2400 działa już na teranie tego afrykańskiego państwa.

Z kolei siły afrykańskie rozmieszczone w Mali i Nigrze liczą 1750 żołnierzy. Jest wśród nich po 550 żołnierzy z Czadu i Nigru, 200 z Togo, po 150 z Nigerii i Burkina Faso, 85 z Beninu i 55 z Senegalu. Jak twierdzą eksperci, od szybkości ich docierania do Mali zależą postępy francuskiej ofensywy. Odziały z tych państw nie są odpowiednio uzbrojone, wyposażone i wyszkolone do działań na pustyni i w górach oraz na wielkim obszarze północnego Mali.

Wczoraj lotnictwo francuskie kontynuowało ataki na pozycje dżihadystów na północy tego kraju. Myśliwce zaatakowały bojowników w miejscowości Ansongo i jej okolicach. Jeden ze świadków podał, że zniszczono między innymi dwie bazy rebeliantów w wiosce Seyna Sonraï, położonej 5 km od Ansongo. Francuzi trafili także w skład broni i paliwa.

Mostem powietrznym między Francją i Bamako przerzucane jest cały czas zaopatrzenie i pojazdy. Samoloty C-17 wykonały w ciągu poprzedniej doby sześć lotów i przetransportowały 300 t ładunków.

Równocześnie z uderzeniami lotniczymi trwało rozmieszczanie wojsk francusko-malijskich na dwóch osiach przyszłego natarcia. Główną bazą operacyjną jest stolica Mali Bamako. Francuzi umocnili swe pozycje na froncie zachodnim w miejscowościach Diabaly, Marala i Segou. Żołnierze z Burkina Faso zastąpili ich w Marala. Głównym celem francuskiej ofensywy na tym kierunku jest Timbuktu.

Na froncie północnym natomiast Francuzi i Malijczycy zmierzają w kierunku Gao.

W pasie między miejscowościami Diabaly a Sevare działa grupa bojowa 21 Pułku Piechoty Morskiej. Na prawym jej skrzydle operuje grupa aeromobilna. W rejonie Segou znajduje się dowództwo Brygady „Serval”, którą dowodzi generał brygady Bernard Barrera, na co dzień dowódca 3 Brygady Zmechanizowanej z Clermont-Ferrand.

Dżihadyści nie podejmują walki z francuskimi wojskami. Ogromny wpływ na ich postawę ma obecność lotnictwa, wobec którego są bezbronni. Wszystko wskazuje na to, że islamiści postanowili nie bronić miast i wycofać się w górzyste tereny regionu Kidal przy granicy z Algierią. Liczebność ich zbrojnych grup jest szacowana na trzy tysiące bojowników.

Sytuacja w Mali była jednym z głównych tematów czwartkowego spotkania szefów dyplomacji państw członkowskich Unii Afrykańskiej w Addis Abebie, stolicy Etiopii. Ministrowie dyskutowali o potrzebie wzmocnienia misji Unii Afrykańskiej w Mali. Szef dyplomacji Beninu Nassirou Bako-Arifari powiedział, że gotowość włączenia się do niej zadeklarowały cztery nowe kraje: Burundi, Tanzania, Rwanda i Uganda.

Po spotkaniu szefów państw UA w Addis Abebie planowana jest konferencja donatorów, poświęcona finansowaniu misji w Mali.

Narodowy Ruch na rzecz Wyzwolenia Azawadu (Mouvement national pour la libération de l'Azawad, MNLA) ostrożnie zareagował na oświadczenie nowopowstałego Islamskiego Ruchu Azawadu (Mouvement islamique de l'Azawad – MIA) o wyrzeczeniu się terroryzmu i ekstremizmu. Ugrupowanie to utworzyła większość z założycieli Ansar Dine, z wyjątkiem jego lidera Iyada ag Ghaliego. MIA zapewnił, że w jego szeregach są tylko mieszkańcy Mali. Zaś MNLA postawił już pytanie nowej grupie, czy wyrzeka się ona dążenia do wprowadzenia szariatu, czyli prawa islamskiego.

Źródła: RFI, AFP, lesechos.fr, lexpress.fr, defense.gouv.fr, Reuters, over-blog.com, navyrecognition.com, lepoint.fr, Goud.fr, fncv.com


Dyskusja na portalu polska-zbrojna.pl, czy Polska powinna zaangażować się w operację w Mali i jak mógłby wyglądać nasz wkład w europejską misję.

   
minister Tomasz Siemoniak   gen. dyw. Bogusław Pacek   prof. Roman Kuźniar
wr

autor zdjęć: Ministère de la Défense

dodaj komentarz

komentarze

~And65
1359292320
"Czołgi na kołach" ?? To jest nowe wojskowe określenie na samochody pancerne ? Tak samo jak kto Rosomak w wersji uzbrojonej zamiast bwp Rosomak ?
C9-95-4F-A3

Głos z katyńskich mogił
 
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
NATO on Northern Track
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Sprawa katyńska à la española
Wojna w świętym mieście, część druga
Szpej na miarę potrzeb
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Barwy walki
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
25 lat w NATO – serwis specjalny
Kolejne FlyEle dla wojska
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Charge of Dragon
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Przygotowania czas zacząć
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Strażacy ruszają do akcji
Kadisz za bohaterów
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szarża „Dragona”
W Italii, za wolność waszą i naszą
Na straży wschodniej flanki NATO
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO na północnym szlaku
Zachować właściwą kolejność działań
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Gunner, nie runner
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojna w świętym mieście, epilog
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Sandhurst: końcowe odliczanie
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Front przy biurku
SOR w Legionowie
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna na detale
Ramię w ramię z aliantami
Święto stołecznego garnizonu
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w Ukrainie oczami medyków

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO