moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Strzały na morzu

O piątej rano w kabinach ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” zatrzeszczały głośniki wewnętrznej sieci. Popłynął przez nie komunikat, że właśnie rozpoczęła się procedura związana z wyjściem w morze. Chwilę później zahuczały okrętowe silniki. Jednostka opuściła port w Świnoujściu około dziewiątej. Niedługo potem rozpoczęły się ćwiczenia.

Strzelanie do celów powietrznych, pływających tarcz i makiet, walka z pożarem i przygotowania do zaopatrywania innego okrętu – oto scenariusz dzisiejszych ćwiczeń „Czernickiego”. Jednostka przygotowuje się w ten sposób do objęcia dowództwa nad zespołem sił przeciwminowych NATO.Pierwsze salwy padły z umiejscowionej na dziobie 23-milimetrowej armaty. Celem była wystrzelona z pokładu flara. – To symulacja wolno poruszającego się statku powietrznego, na przykład śmigłowca – tłumaczy kmdr ppor. Wojciech Paprotny, dowódca „Czernickiego”. – W rzeczywistości cel jest dużo większy, dlatego podczas ćwiczenia strzelec nie musi trafić idealnie we flarę. Wystarczy, że pocisk przejdzie tuż przed lub za nią. Innymi słowy, chodzi o nakrycie celu – dodaje.

Kolejne ćwiczenie odbyło się na rufie. Zebrali się tam marynarze wyposażeni w pistolety maszynowe. Ich zadaniem było trafienie w pływające makiety. Wczesnym popołudniem rozpoczęło się strzelanie z umiejscowionych na burtach okrętu WKM-ów, czyli wielkokalibrowych karabinów maszynowych. Cel – wypuszczone na morze tarcze. – One z kolei są odpowiednikami szybkich nieprzyjacielskich łodzi – wyjaśnia kmdr ppor. Paprotny.


Pobieranie amunicji przed strzelaniem

Broń, w którą wyposażeni są marynarze „Czernickiego” i sam okręt pozwala stworzyć tzw. ostatnią strefę obrony. – ORP „Czernicki” to jednostka logistyczna. Zwykle działa pod osłoną innych okrętów. I to głównie one chronią go przed zagrożeniem. Nasza broń stanowi taką ostatnią instancję – tłumaczy kmdr ppor. Paprotny.

Strzelania były dziś głównym, ale nie jedynym ćwiczeniem. Załoga „Czernickiego” gasiła też symulowany pożar i przygotowywała się do tankowania innej jednostki. W tym celu z rufy okrętu do morza został wypuszczony specjalny wąż. W razie potrzeby jeden z jego końców podłącza się do stojącego na „Czernickim” kontenera z paliwem, zaś drugi do zbiorników jednostki, która zamierza uzupełnić zapasy.


Marynarze na ORP „Czernicki" przygotowują się do ćwiczeń

ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” to najnowocześniejsza jednostka Marynarki Wojennej. Potrafi rozwinąć prędkość 13,8 węzła. Jego prędkość operacyjna to 10 węzłów. Okręt może zachować autonomiczność przez 30 dni. Oznacza to, że przez ten właśnie czas jest w stanie operować na morzu bez uzupełniania zapasów. Pomaga w tym chociażby system odsalania morskiej wody. 18 stycznia „Czernicki” na rok obejmie dowództwo w natowskiej grupie okrętów zwalczających miny. Zespół będzie operował na Morzu Bałtyckim, Północnym, a także Oceanie Atlantyckim. „Czernicki” dotrze w tym czasie między innymi w okolice Islandii. – Tak daleko w kierunku północno-zachodnim nie operowaliśmy nigdy przedtem – podsumowuje kmdr ppor. Paprotny.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Edyta Żemła, Łukasz Zalesiński

dodaj komentarz

komentarze

~GJ
1353503580
"Broń, w którą wyposażeni są marynarze „Czernickiego” i sam okręt pozwala stworzyć tzw. ostatnią strefę obrony." przed czym?chyba przed piratami na pontonie. Dalej"ORP Czernicki to jednostka logistyczna. Zwykle działa pod osłoną innych okrętów. I to głównie one chronią go przed zagrożeniem" Ochroną takich i podobnych okrętów zajmują się Fregaty w ostateczności Korwety rakietowe ale zgodnie z wypowiedzią premiera i ministra obrony "korweta" to za WIELKI okręt na Bałtyk to co będzie chronić ten czy np.zapowiadane nowe niszczyciele min przed torpedą czy rakietą kierowaną ? ten" 23 mm wróbel" czy stado marynarzy na burtach z pistoletami.Jak długo jeszcze generałowie,admirałowie,oficerowie i kto tam jeszcze dowodzi będą pozwalać politykom na robienie z nich i z obywateli idiotów i doprowadzanie do upadku sił zbrojnych
E7-8F-9E-F7
~goltar
1353481380
"ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” to najnowocześniejsza jednostka Marynarki Wojennej" - wybudowana jako stacja demagnetyzacyjna projektu 130 w 1991 roku (potem dopiero przebudowana), czyli okręt ma jedynie 21 lat... Potrafi rozwinąć prędkość 13,8 węzła - imponująca szybkość... to chyba jedna z najsłabszych cech tego okrętu.
DD-7C-47-AA

Time for Miecznik
 
Legia Akademicka po raz piąty
Żołnierz uratował dziecko z pożaru
Szef MON odwiedził USA
Saper robi przejście
Wybierz się na wojskowe studia
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Wyścig zbrojeń nie ustaje
O bezpieczeństwie państw NATO
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Szczury Torbuku
Kobiety a pokój
Ogień na alpejskich szczytach
Afganistan. Czas wracać do domu
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Czy będą podwyżki?
Wilk na poligonie
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
„Ramstein Alloy” nad Litwą
B-1B znów na polskim niebie. W eskorcie Jastrzębi
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
Ciemne strony Facebooka
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Raki dla podhalańczyków
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Polityka nie znosi próżni
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Odwiedź Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
Kraby dla podhalańczyków
Emerytura wypłacana w … karmie
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
Zbrodnia bez kary
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Course on Diplomacy
AZOR – podwodny specjalista
KFOR: wyższy stopień gotowości
Duch Invictus jest, czas na formę
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Żołnierze bez testów z WF-u
W jedynym słusznym kierunku
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Dron dla hydrografów
Drzwi do JWK otwiera selekcja
Star Army
Inwestycje Stoczni Wojennej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO