moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Uwaga! Pożar na okręcie!

Nie ma dla nas poważniejszej i bardziej niebezpiecznej sytuacji niż pożar na okręcie – mówi kpt. mar. Grzegorz Marszałek, zastępca dowódcy ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”. Dlatego marynarze praktycznie codziennie, a czasem kilka razy w ciągu doby, ćwiczą zwalczenie ognia na pokładzie. – Chodzi o wyrobienie takich nawyków, by  członkowie załogi w każdej sytuacji wiedzieli, co mają robić – mówi kpt. mar. Marszałek. – To musi im wejść w krew.

Na „Czernickim” są dwie drużyny awaryjne, które są w gotowości do walki z pożarem, czy wodą na przykład w sytuacjach, gdy okręt wchodzi na minę i ma przebicie. Miałam okazję obserwować hipotetyczną akcję gaszenia ognia na pokładzie „Czernickiego”. Rozpoczął ją sygnał: dwa krótkie dzwonki powtórzone pięciokrotnie. Potem oficer wachtowy ogłosił: „Alarm pożarowy! Pali się pomieszczenie 211!”.

Marynarze w tym czasie zbiegli do pomieszczeń, w których czujniki wykryły dym. Najpierw do walki z pożarem ruszył tzw. pierwszy atak, którego zadaniem było sprawdzenie, jak duży jest pożar, jak szybko może się rozprzestrzenić i jakim sposobami można go ugasić. Następnie marynarze odizolowali pomieszczenia objęte ogniem. W międzyczasie zostało odcięte zasilanie w tej części okrętu.

– Marynarze muszą znać każdy szczegół, każdy zakamarek okrętu, by w takich sytuacjach, czyli w kompletnych ciemnościach, mogli skutecznie działać – wyjaśnia kpt. mar. Przemysław Lizik, dowódca pionu operacyjnego na okręcie „Kontradmirał Xawery Czernicki”.

Grupy do walki z ogniem były gotowe w ciągu kilku minut. Marynarze ubrani w specjalne, ochronne ubrania i aparaty izolujące (chronią przed zaczadzeniem, pozwalają członkowi drużyny oddychać powietrzem, które jest w butlach) najpierw rozwinęli sprzęt przeciwpożarowy: węże, prądownice. Potem musieli się wycofać, bo w aparatach skończyło się powietrze. W tym czasie zastąpili ich kolejni członkowie drużyny tzw. trzeci atak.

Sytuacja zostaje opanowana, gdy ogień jest ugaszony. Nie znaczy to jednak, że marynarze mają wolne. – Czasem ogień tli się w niewidocznym miejscu. Dlatego pozostawiamy dyżury w tych pomieszczeniach – wyjaśnia kpt. mar. Marszałek.

Gdy dojdzie do pożaru, każda jednostka cywilna i wojskowa ma obowiązek pomóc. „Czernicki” na swoim pokładzie ma zainstalowany sprzęt, który umożliwia gaszenie ognia na obcym okręcie. Jest to działko wodno-pianowe, które wyrzuca 500 m3 na godzinę.

Gdy pytam, czy któryś z marynarzy był w sytuacji, gdy pożar na okręcie wybuchł naprawdę, wszyscy chórem odpowiadają: „na szczęście nie”. Życzę im, by zawsze mogli tak odpowiadać.

*****

O innych ćwiczeniach przeprowadzonych w tym dniu na okręcie „Kontradmirał Xawery Czernicki” pisze Łukasz Zalesiński: Strzały na morzu

Edyta Żemła
Redaktor naczelna portalu

dodaj komentarz

komentarze

~Burges
1353442620
jest doskonałe rozwiązanie problemu pożarów na okręcie szwedzki system p,poż COLD CUT COBRA zalety to szybkie działanie oszczędność czasu i wody ,, gaszenie pożarów przez ściany szoty pokłady bez konieczności prowadzenia bezpośredniego rozpoznania miejsca pożaru (smog diver) możliwość działania w każdym punkcie okrętu
D9-D7-23-A8

Wybierz się na wojskowe studia
 
Kobiety a pokój
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Saper robi przejście
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Star Army
KFOR: wyższy stopień gotowości
Inwestycje Stoczni Wojennej
Żołnierz uratował dziecko z pożaru
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Afganistan. Czas wracać do domu
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Szef MON odwiedził USA
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Emerytura wypłacana w … karmie
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
AZOR – podwodny specjalista
Żołnierze bez testów z WF-u
Szczury Torbuku
Czy będą podwyżki?
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
Odwiedź Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Polityka nie znosi próżni
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Duch Invictus jest, czas na formę
Dron dla hydrografów
O bezpieczeństwie państw NATO
Time for Miecznik
Drzwi do JWK otwiera selekcja
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Wilk na poligonie
Course on Diplomacy
Raki dla podhalańczyków
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
W jedynym słusznym kierunku
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Legia Akademicka po raz piąty
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Ogień na alpejskich szczytach
Zbrodnia bez kary
B-1B znów na polskim niebie. W eskorcie Jastrzębi
Kraby dla podhalańczyków
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Ciemne strony Facebooka

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO