Polska-zbrojna.pl jako pierwsza poinformowała, że Akademia Obrony Narodowej będzie jedyną polską uczelnią, której cywilni studenci mogą zdobyć stopień wojskowy. Publikacja wywołała ogromne zainteresowanie, dostaliśmy wiele pytań. O odpowiedzi poprosiliśmy szefa Biura Rektora AON kmdr. rez. dr. hab. Piotra Gawliczka.
Czy już w tym roku akademickim będzie można uzyskiwać stopień podoficera rezerwy podczas studiów cywilnych? Czy to są dopiero plany?
Program dotyczy wszystkich osób, które w 2012 roku rozpoczną studia cywilne w Akademii Obrony Narodowej.
Czy szansę zdobycia stopnia wojskowego będą mieli także studenci studiów niestacjonarnych, magisterskich i doktoranckich, czy tylko studiów prowadzonych w trybie dziennym?
Studenci Akademii Obrony Narodowej mogą ubiegać się o powołanie do pełnienia służby przygotowawczej niezależnie od formy podjętych studiów: stacjonarne, niestacjonarne, pięcioletnie, licencjackie, uzupełniające magisterskie.
Czy na AON będzie można zdobyć także wyższe stopnie wojskowe?
Obecnie możliwy do uzyskania jest tylko stopień podoficerski.
Czy podoficer po AON-ie będzie miał szansę dostania etatu w jednostce wojskowej?
Tak, na ogólnych zasadach obowiązujących przy wstępowaniu do służby wojskowej. Będzie on zaczynał służbę od stopnia kaprala.
Jakie szanse na zatrudnienie w wojsku będą miały osoby, które ukończą te studia w Akademii i będą miały stopień wojskowy? Czy wojsko znajdzie miejsce dla absolwentów: AON, Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych, studium dla podoficerów? Gdzie jeszcze będą mogli pracować?
Posiadanie stopnia podoficerskiego zwiększa szansę przyjęcia do Wojska Polskiego, Policji, Straży Granicznej oraz BOR, ale nie oznacza automatycznego przyjęcia do służby wojskowej.
Czy program studiów cywilnych, po których otrzymuje się stopień wojskowy, będzie się różnił od programu studium oficerskiego? Czy studenci będą mieli takie zajęcia jak żołnierze na studium, czyli roczne zintensyfikowane ćwiczenia (poligony, szkolenia) + wykłady na AON-ie?
To są dwa różne programy. W AON będzie to szkolenie dodatkowe – poza programem studiów – które umożliwi płynne odbycie szkolenia w szkole podoficerskiej i ośrodku szkolenia podczas wakacji.
Czy po zdobyciu tytułu magistra będzie trzeba odbyć kilkumiesięczną służbę w wojsku, by otrzymać stopień wojskowy?
Stopień wojskowy będzie nadawany po zakończeniu cyklu szkolenia przygotowawczego oraz odbyciu praktyki na stanowisku służbowym w jednostce wojskowej.
Czy podobnie jak w przypadku absolwentów WAT-u w Akademii trzeba będzie w wojsku lub innych służbach pracować określony czas, żeby zwrócić koszty studiów?
Nie, nie ma takiego obowiązku.
Czy absolwenci, którzy zdobędą tytuł magistra i stopień wojskowy, będą przydzielani do jednostek przez wojsko, czy sami będą sobie szukać pracy?
Żołnierze Narodowych Sił Rezerwowych otrzymują przydziały na stanowiska służbowe w jednostkach wojskowych i tam mogą ubiegać się o powołanie do zawodowej służby wojskowej.
Czy nowe przepisy obejmą studenta drugiego roku, który będzie powtarzał rok i kontynuował naukę z pierwszym rocznikiem, studiującym według nowych zasad? Słowem, czy uzyska on możliwość zdobycia stopnia wojskowego?
Tak, nie ma przeszkód.
komentarze