moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Na studia cywilne po stopień wojskowy

Akademia Obrony Narodowej będzie jedyną polską uczelnią, której cywilni studenci dostaną szansę uzyskania nie tylko tytułu magistra, ale też stopnia wojskowego – dowiedział się portal polska-zbrojna.pl. Dzięki temu łatwiej im będzie starać się o pracę w służbach mundurowych: wojsku, policji, BOR czy Straży Granicznej.

Akademia kształci zarówno wojskowych, jak i cywilnych studentów. Ci ostatni, po ukończeniu nauki, jak na każdej innej uczelni cywilnej, dostają tytuł magistra lub licencjata. Niebawem jednak Akademia da im możliwość zdobycia jednocześnie stopnia wojskowego. Takiej oferty nie ma żadna inna polska uczelnia. Uzyskanie stopnia podoficera Wojska Polskiego ułatwi absolwentom wstąpienie do zawodowej służby wojskowej lub zatrudnienie w Straży Granicznej, Biurze Ochrony Rządu oraz Policji.


– Kierunki kształcenia na Akademii będą związane głównie z bezpieczeństwem i obronnością – mówi gen. Bogusław Pacek, rektor AON. – Studentom oprócz uzyskania tytułu magistra umożliwimy zdobycie stopnia wojskowego i poznanie z bliska służby w armii. Pokażemy też, czym jest prawdziwy poligon, a nawet szkoła przetrwania. To, co będzie wyróżniać Akademię od innych uczelni to właśnie jej wojskowy charakter – dodaje.

Inicjatywę chwalą eksperci. – Niewątpliwie, dla  studentów i absolwentów to bardzo korzystne rozwiązanie. Dostają swoisty certyfikat, który dla przyszłego pracodawcy, np. wojska lub policji jest potwierdzeniem wysokich kompetencji kandydata do służby – ocenia Dominik Owczarek analityk Instytutu Spraw Publicznych. – Niewątpliwie podnosi to prestiż uczelni, ponieważ kandydaci będą mieli większe szanse na rynku pracy.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się też, że władze uczelni chcą, by w przyszłości jej absolwenci – podoficerowie rezerwy mogli uzyskać stopień oficerski (podporucznika rezerwy).

Uczelnia oferuje też zajęcia z uznanymi wykładowcami. Jak dowiedział się portal polska-zbrojna.pl, wstępną zgodę na prowadzenie wykładów wyrazili m.in. wiceminister obrony gen. Waldemar Skrzypczak i szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Mieczysław Cieniuch. Będą nauczać w charakterze profesorów wizytujących. Od lat na Akademii wykłada szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. Stanisław Koziej. – Nie chcę uprzedzać faktów, ale niebawem na uczelni pojawi się wiele znanych osób, praktyków z dziedziny bezpieczeństwa, wśród nich ministrowie, generałowie – zapowiada gen. Pacek.

Zainteresowani studiami na Akademii jeszcze do 24 września mogą składać dokumenty. Wolne miejsca są na kierunkach: bezpieczeństwo narodowe, bezpieczeństwo wewnętrzne, stosunki międzynarodowe, administracja, logistyka, zarządzanie i dowodzenie, obronność, lotnictwo.

PZ

autor zdjęć: Piotr Prymlewicz

dodaj komentarz

komentarze

~ewaa
1346547300
Przeciez na aonie nie ma takich komputerow nawet
32-11-90-3F
~łukasz
1346512980
To co napisał Adrian to właśnie odpowiedni komentarz do tego artykułu.
AF-01-54-EE
~Piotr
1346503740
Stopień wojskowy na studiach cywilnych AON/ TO CO TO BĘDZIE ZA ŻOŁNIERZ CZY FUNKCJONARIUSZ?Znów na skróty.Kandydaci do służby wojskowej winni być należycie wyposażeni w wiedzę wojskową Jak już ktoś napisał dobry szeregowiec na podoficera, dobry podoficer na oficera.Wiem po sobie z własnego doświadczenia, byłem podoficerem, chorążym i oficerem, znam wojsko od podszewki, przesłużyłem 30 lat, teraz pracuję w szkolnictwie wyższym, wykorzystuję bogatą wiedzę wojskową w swej pracy.Pozdrawiam Piotr
2E-CA-CA-36
~adam z.
1346452500
LUdzie nie dajcie się oszukać. AON to śmieszna instytucja, wystarczy spojrzeć w rankingi i popytać absolwentów jak wielkie kariery zawodowe robią. Dla władz najważniejsze są korzyści materialne i nepotyzm. Jako absolwent zdecydowanie odradzam.
4A-8B-3E-AD
~oho
1346452320
poczekajmy co to z tego wyniknie ... @ adrain PODOFICER'a można uzyskać , do oficerów długa droga... Co do wojska jak najbardziej jest ich więcej niż szeregowych,stąd promowanie "szeregowy zawodowy" i redukcja etatów oficerskich... ale w innych instytucjach jest odwrotnie :)
CA-7A-CF-C9
~adrian
1346435400
to było w cudzysłowie co tu rozumieć zajęcia na AONie przy najmniej na zarządzaniu tyle różnią się od innych uczelni cywilnych że student męczy się z podręcznikiem dowódcy batalionu i uczy u co niektórych na pamięć cyklu dowodzenia a na zajęciach z historii poznaje ogólniki wielkich operacji chyba nijak ma to się do dowodzenia plutonem czasem w zależności od rocznika pojedzie na pierścień i wrysuje na mapę przemieszczenia batalionu czy brygady ogólnie taki odprysk od szkolenia na starszych oficerów stworzony chyba po to żeby utrzymać etaty dla kilkunastu pułkowników bo jeśli były to do tej pory studia cywilne to na co to absolwentowi jeśli mają z stąd wychodzić podoficerowie czy oficerowie młodsi to oczywiście dobrze że znają zasady sztuki wojennej i wiedzą że Hindenburg manewrował po linii wewnętrznej ale raczej powinien umieć narysować szkic obrony plutonu albo wiedzieć jak dać osłonę atakowi ogniem z karabinów maszynowych. Ja nie rozumiem tego co ty piszesz o szansie bo ,,szansa" to i teraz jest w postaci studium i polega to właśnie na tym co napisałeś czyli pójściu na trochę więcej niż parę miesięcy na studium. A wojsko wszystkich nie przyjmie absolwenci AON plus absolwenci WSOWL plus studium dla podoficerów jednym słowem to bujda musiano by wyciąć dwie ostanie grupy żeby absolwenci poza garstka mieli szanse na zostanie oficerami co zresztą jest idiotyzmem w sytuacji kiedy w wojsku jest mnóstwo podoficerów z doświadczeniem misyjnym. Dla mnie to być może fajna sprawa droga na skróty dla AONu tez dla wojska i polski nie koniecznie jasne trzeba poczekać na konkrety ale faktem jest że w wojsku wielu ludzi widzi nad sobą szklany sufit i ma problemy z awansem można awansować ale nie jest to proste a tu przychodzi mgr i dowodzi weteranami(tez często ze studiami) dla mnie to jest patologia a ten pomysł to bez względu na szczegóły to jej pogłębianie.
BF-08-52-E9
~oho
1346430960
Się tu wszyscy spinają... A nikt nie wie na czym to polegać będzie... Uważacie że skończą studia cywilne i dostaną stopień bez przeszkolenia? jestem pewny w 100% że na samej uczelni się to nie kończy,. "Szansa na stopień" czyli po ukończeniu MAGISTRA będziesz mógł iść na ileś miesięcy do wojska i po ukończeniu szkolenia zawodowego będziesz miał stopień... Jest to o tyle wspomniany przez was "skrót" że nie będzie trzeba najpierw iść do wojska w wieku 18lat i uczyć się 5lat "w wojsku" na mgr i stopień... o tyle skrót że i tak robisz mgr 5lat i jak idziesz do służby to z jakiej paki masz kolejne 5lat uczyć się na stopień??? @adrian wymień elementy sztuki operacyjnej - bo chyba nie rozumiem twojej wypowiedz nt taktyki. PS. osobiście uważam to za dobry pomysł... pytanie tylko jak to będzie funkcjonować...
4B-FE-F4-EE
~adrian
1346429940
,,Inicjatywę chwalą eksperci. – Niewątpliwie, dla studentów i absolwentów to bardzo korzystne rozwiązanie. Dostają swoisty certyfikat, który dla przyszłego pracodawcy, np. wojska lub policji jest potwierdzeniem wysokich kompetencji kandydata do służby – ocenia Dominik Owczarek analityk Instytutu Spraw Publicznych. – Niewątpliwie podnosi to prestiż uczelni, ponieważ kandydaci będą mieli większe szanse na rynku pracy." jeszcze jacyś eksperci po to jeden ,,ekspert" który pewnie miałby problem z zawiązaniem butów jeszcze dochodzi jedna kwestia czy ukończenie studiów z tym tytułem oficerskim będzie równoznaczne z etatem bo znam ludzi którzy są podoficerami rezerwy po studiach i 6 tygodniowym szkoleniu i maja problem bo na zawodowego podoficera nikt ich nie chce przyjąć a z dostaniem się na szeregowego jest problem bo maja wbitego w książeczce kaprala. żeby nie było tak że ludzie się rzucą na studia AON oszuka niż demograficzny ale potem nikt z tymi ,,oficerami" rezerwy nie będzie chciał gadać - parafrazując Kirsta Fabryka bezrobotnych oficerów?
BF-08-52-E9
~ana
1346428320
kolejna droga na "skroty"...juz jeden taki "eksperyment" armia przeżyła z absolwentami Studium Oficerskiego i skończyło sie w wiekszosci mizernie. jak ktoś chce zostac podoficerem to niech wpierw nauczy sie wykonywac rozkazów jako szeregowy a nie znów jakieś chore pomysły. Niedlugo bedziemy mieli wojsko korespondencyjne lub wyszkolone w e-lerningu....Dla uczelni skok na kase a potem niech dowódcy sie martwia z tak naprawde skrzywdzonymi absolwentami. niech AON robi swoje, Zmech swoje a WKU swoje...
10-31-FE-42
~st. szer.
1346426700
Witam:) mam pytanie do redakcji jestem absolwentem studiow magisterskich jesli poszedlbym na studia podyplomowe do AON to tez bede mogl dostac stopien podoficerski? i czy tylko pierwszy stopien podoficerski mozna tam zdobyc czy wyzsze tez? dziekuje pozdrawiam;)
5D-3F-84-23
~adrian
1346423280
uczę się na AONie i służę w wojsku jako szeregowy i nie wydaje mi się żeby to miało sens magia dyplomu i tyle studia nijak nie przekładają się na służbę w wojsku. w przypadku AON wymagało by to nie tylko zmian polegających na poligonach ale tez wielkich zmian w programie nauczania to dawne ASG a nie zmech i na razie student uczy się na przedmiotach takich jak dowodzenie ,,Sztuki operacyjnej" a nie taktyki. Zamiast tych wszystkich studiów oficerskich lepiej przyjąć system najlepsi szeregowi na podoficerów najlepsi podoficerowie na oficerów w tedy stracą racje bytu docinku typu ile to się jeszcze musi nauczyć taki pporucznik zanim oficerem zostanie
BF-08-52-E9
~Kasia
1346422800
Czy to obejmie studentów którzy będą kończyć studia w 2013 roku?
08-75-6E-AE
~IMS
1346422740
Skąd taka informacja, że prowadzona jest jeszcze rekrutacja, a w dodatku są miejsca na kierunek bezpieczeństwo narodowe? Pierwsze słyszę.
C2-51-5B-2D
~gosc
1346422500
A ciekawe co ze studentami, którzy teraz będą na 2 i 3 roku? Ciekawe czy też mają taką możliwość?
E2-4B-11-98
~dorota
1346421960
Szkoda, ze nie bylo takiej mozliwosc jak ja konczylam cywilne
E9-39-29-81
~ana
1346421600
czy przypadkiem ktoś nie wykorzytuje tu swich wplywów zdawnego stanowiska???? i jak powyższe zapowiedzi maja sie do równosci podmiotów na rynku edukacyjnym???O ile wiem to są tez inne uczelnie wojskowe. czy nie bedzie tu zachodziła dyskryminacja ,bo ktoś wczesniej pracował w MON i ma jeszcze wpływy???
10-31-FE-42

Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
 
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Nowe zadania szefa SKW
They Will Check The Training Results in Combat
„Grand Quadriga ‘24”
W obronie wschodniej flanki NATO
Bohater odtrącony
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wioślarze i triatlonistka na podium
Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Polki pobiegły po srebro!
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Po przeprawie ruszyli do walki
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ameryka daje wsparcie
Wszystkie misje AWACS-a
Pytania o europejską tarczę
Śladami ojca
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Krwawa noc pośród puszczy
Gry wojenne w szkoleniu
Układ nerwowy Mieczników
Abramsy w pętli
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Pływacy i maratończycy na medal
NATO on Northern Track
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Orzeł dla bohaterów
Polska wiktoria na Monte Cassino
Na straży nieba
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
By Polska była bezpieczna
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Mobilne dowodzenie
„Pierwsza Drużyna” na start
Flota Bayraktarów w komplecie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Broń Hitlera w rękach AK
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Zawsze gotowi do pomocy
Więcej hełmów dla żołnierzy
Premier odwiedził WZZ Podlasie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO