Akademia Obrony Narodowej będzie jedyną polską uczelnią, której cywilni studenci dostaną szansę uzyskania nie tylko tytułu magistra, ale też stopnia wojskowego – dowiedział się portal polska-zbrojna.pl. Dzięki temu łatwiej im będzie starać się o pracę w służbach mundurowych: wojsku, policji, BOR czy Straży Granicznej.
Akademia kształci zarówno wojskowych, jak i cywilnych studentów. Ci ostatni, po ukończeniu nauki, jak na każdej innej uczelni cywilnej, dostają tytuł magistra lub licencjata. Niebawem jednak Akademia da im możliwość zdobycia jednocześnie stopnia wojskowego. Takiej oferty nie ma żadna inna polska uczelnia. Uzyskanie stopnia podoficera Wojska Polskiego ułatwi absolwentom wstąpienie do zawodowej służby wojskowej lub zatrudnienie w Straży Granicznej, Biurze Ochrony Rządu oraz Policji.
– Kierunki kształcenia na Akademii będą związane głównie z bezpieczeństwem i obronnością – mówi gen. Bogusław Pacek, rektor AON. – Studentom oprócz uzyskania tytułu magistra umożliwimy zdobycie stopnia wojskowego i poznanie z bliska służby w armii. Pokażemy też, czym jest prawdziwy poligon, a nawet szkoła przetrwania. To, co będzie wyróżniać Akademię od innych uczelni to właśnie jej wojskowy charakter – dodaje.
Inicjatywę chwalą eksperci. – Niewątpliwie, dla studentów i absolwentów to bardzo korzystne rozwiązanie. Dostają swoisty certyfikat, który dla przyszłego pracodawcy, np. wojska lub policji jest potwierdzeniem wysokich kompetencji kandydata do służby – ocenia Dominik Owczarek analityk Instytutu Spraw Publicznych. – Niewątpliwie podnosi to prestiż uczelni, ponieważ kandydaci będą mieli większe szanse na rynku pracy.
Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się też, że władze uczelni chcą, by w przyszłości jej absolwenci – podoficerowie rezerwy mogli uzyskać stopień oficerski (podporucznika rezerwy).
Uczelnia oferuje też zajęcia z uznanymi wykładowcami. Jak dowiedział się portal polska-zbrojna.pl, wstępną zgodę na prowadzenie wykładów wyrazili m.in. wiceminister obrony gen. Waldemar Skrzypczak i szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Mieczysław Cieniuch. Będą nauczać w charakterze profesorów wizytujących. Od lat na Akademii wykłada szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. Stanisław Koziej. – Nie chcę uprzedzać faktów, ale niebawem na uczelni pojawi się wiele znanych osób, praktyków z dziedziny bezpieczeństwa, wśród nich ministrowie, generałowie – zapowiada gen. Pacek.
Zainteresowani studiami na Akademii jeszcze do 24 września mogą składać dokumenty. Wolne miejsca są na kierunkach: bezpieczeństwo narodowe, bezpieczeństwo wewnętrzne, stosunki międzynarodowe, administracja, logistyka, zarządzanie i dowodzenie, obronność, lotnictwo.
autor zdjęć: Piotr Prymlewicz
komentarze