moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Taki klimat…

O tym, jak zmieniający się klimat wpływa na działania żołnierzy i sytuację bezpieczeństwa, a także o katastroficznych dla przyrody skutkach wojen przeczytacie w najnowszym, lipcowym numerze „Polski Zbrojnej”. Uwadze polecam także wywiady dotyczące m.in. 1 Dywizji Piechoty Legionów, zagrożeń w cyberprzestrzeni oraz zwalczania tzw. floty cieni.

Zmiany klimatyczne niosą ze sobą coraz poważniejsze konsekwencje dla świata. Przeciwdziałanie im wymaga wciąż nowych sił i środków, także tych wojskowych. Dowodzą tego chociażby wydarzenia z ostatnich kilku dni. W niesienie pomocy ludziom poszkodowanym w wyniku pożarów na Krecie i w Turcji zaangażowali się między innymi żołnierze.

Przykładów na to, jak zmieniający się klimat wpływa na działania wojsk, jest znacznie więcej. Wystarczy spojrzeć chociażby na Kosowo. Kraj w ostatnich latach dotykają niszczycielskie pożary oraz powodzie. Dlatego żołnierze stacjonujący w Prisztinie w ramach natowskiej misji KFOR, poza zadaniami mandatowymi coraz częściej wspierają lokalną ludność w usuwaniu skutków klęsk żywiołowych.

Sytuacja wcale nie jest lepsza na dalekiej północy. Położony za kołem podbiegunowym Rovajärvi jest głównym poligonem artyleryjskim fińskiej armii i jednocześnie jednym z największych w Europie Północnej. Szkolenia prowadzono tam dotychczas przez około 200 dni w roku, jednak wraz ze zmianami klimatycznymi sytuacja zaczęła się komplikować. Wzrasta średnia temperatura, także wilgotność powietrza i suma opadów. Za to radykalnie zmniejsza się liczba dni ze śniegiem i mrozem. To nie tylko utrudnia wojsku prowadzenie szkolenia w warunkach zimowych, lecz także komplikuje korzystanie z całego ośrodka poligonowego. Więcej podobnych przykładów – również tych z operacji „Feniks” – znajdziecie w tekście „Kapryśny przeciwnik”.

Zmieniający się klimat i jego wpływ na bezpieczeństwo to przewodni temat lipcowego wydania „Polski Zbrojnej”, ale oczywiście nie jedyny. W magazynie publikujemy materiały dotyczące ekozbrodni, a więc katastroficznych dla przyrody skutków wojen. Piszemy także o napięciach między Iranem a Izraelem, o wojnie o Kaszmir i trudnych relacjach między Indiami a Pakistanem. Relacjonujemy również wydarzenia ze szczytu NATO w Hadze.

Ponadto koncentrujemy uwagę na sprawach stricte wojskowych, czyli na taktyce, szkoleniu i uzbrojeniu. Zachęcam do lektury tekstów o manewrach „Batlops” i licznych wywiadów. Dziennikarze „Polski Zbrojnej” rozmawiają m.in. z gen. dyw. Karolem Molendą o atakach na wojskową infrastrukturę cybernetyczną, a z gen. dyw. Norbertem Iwanowskim o tworzeniu 1 Dywizji Piechoty Legionów. Natomiast o tym, czym jest „flota cieni”, jakie niesie zagrożenia na Bałtyku i jak z nią walczyć, opowiada kmdr dr hab. Dariusz Bugajski.

Dobrej lektury!

Magdalena Kowalska-Sendek , redaktor naczelna miesięcznika „Polska Zbrojna”

dodaj komentarz

komentarze


Legion Medyczny na poligonie
Pięć medali młodych strzelców „armii mistrzów”
Ukraina zgodziła się na ekshumacje w Hucie Pieniackiej
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Jak Polska wykorzystuje unijne pożyczki
Razem dla bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Coraz więcej Alpha Scramble
Prezent chodziarki na Święto Wojska Polskiego
Z prądem i pod prąd
MON: planujemy zakup kolejnych F-35
Patrioty pod Płockiem
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Szef MON: najlepszych nagradzamy awansami generalskimi
Bohaterka powstania, strażniczka pamięci
Aukcja dla weterana
Dwa marzenia spełnione naraz
Azjatycka szansa
Święto Wojska Polskiego – transmisja na żywo
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Siatka niewidka dla wojska
Donald Tusk: Patrzcie z dumą na polską flotę!
Bitwa Warszawska, dzień czwarty: Zwycięska kontrofensywa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Młodzi medycy na poligonie
Mazurek Dąbrowskiego dla pływaczki „armii mistrzów”
Prezydent: siła narodu jest siłą żołnierza!
Nowy dom dla Husarzy i FA-50
„Kryzysowy” Jaśmin
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
Szef MON-u na obchodach Święta Wojska Polskiego
Bitwa Warszawska, dzień szósty: Bitwa wygrana!
Obrona powietrzna w gotowości przez całą dobę
Bitwa Warszawska, dzień trzeci: Triumf w Radzyminie
Flanka pod strażą
„Wicher” na wodzie
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Rok 2027 bez Air Show Radom
Bitwa Warszawska, dzień piąty: Bolszewika goń!
Tarcza i miecz
Saperzy z Ukrainy potrzebują wsparcia
Moskwa w poszukiwaniu partnerów
Abordaż z polskim wsparciem
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Drony na autopilocie
Sojusznicze samoloty ćwiczyły nad Polską. To były planowane manewry
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Kompania dronów zamiast Rosomaków
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
Program SAFE w pytaniach i odpowiedziach
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Akustyczna tarcza dla wojska
Brąz płotkarza na mistrzostwach Europy
Siatka antydronowa
Cztery brygady, jeden cel
Wojsko pomaga ofiarom wypadku na Węgrzech
Łzy na treningu to cena, jaką warto zapłacić za sukces
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Gorący lipiec PKW Łotwa
Sojusznicza tarcza antydronowa
Armia testuje naziemne drony
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO