moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Mistrzowie sportu w marynarce uhonorowani

W Klubie 3 Flotylli Okrętów w Gdyni odbyła się Gala Sportu Marynarki Wojennej. Uczestniczyli w niej m.in. najlepsi marynarze sportowcy, którzy zdobywali medale na mistrzostwach Wojska Polskiego oraz odgrywali czołowe role w imprezach mistrzowskich na niższych szczeblach współzawodnictwa w sporcie powszechnym w 2023 roku. Tytuł Sportowca Roku przyznano bsmt. Mateuszowi Wachowiakowi.

Na uroczystym podsumowaniu sportowego roku 2023 najlepszym marynarzom sportowcom oraz ich trenerom podziękował kadm. Mirosław Jurkowlaniec, zastępca inspektora marynarki wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. – Z wielką satysfakcją stwierdzam, że duch bojowy w marynarce wojennej jest, hart ducha również, i przepotężna determinacja do walki. Za to wam wszystkim dziękuję – mówił kontradmirał. Wyraził również wdzięczność wobec wszystkich dowódców, którzy umożliwili swoim podwładnym uprawianie sportu i przyczynili się do ich sukcesów. Ponadto złożył specjalne podziękowania koordynatorowi sportu w marynarce wojennej kadm. Andrzejowi Ogrodnikowi, dowódcy 3 Flotylli Okrętów.

Reprezentacja marynarki wojennej we współzawodnictwie w sporcie powszechnym w Siłach Zbrojnych RP w 2023 roku stoczyła zacięty pojedynek o piątą pozycję. Niestety, w ostatnich mistrzostwach w futsalu zdobyła tylko trzy punkty i straciła szansę na wysoką lokatę. Ostatecznie z 60 oczkami uplasowała się na siódmej pozycji. Tylko o punkt wyprzedziła ich reprezentacja 18 Dywizji Zmechanizowanej, a o dwa – wojsk obrony terytorialnej. Marynarze w mistrzostwach Wojska Polskiego najlepiej spisali się na pływalni – wygrali klasyfikację zespołową i przy tym ustanowili dziewięć wojskowych rekordów w pływaniu. Reprezentanci marynarki wojennej na zespołowym podium stanęli jeszcze dwa razy: za zajęcie drugiej lokaty w pokonywaniu ośrodka sprawności fizycznej i trzeciej w mistrzostwach w wieloboju żołnierskim. W sumie w mistrzostwach Wojska Polskiego zdobyli 15 złotych medali, 9 srebrnych i 11 brązowych.

REKLAMA

W dwunastu wojskowych czempionatach zaliczanych do współzawodnictwa w sporcie powszechnym w Siłach Zbrojnych RP po dwa złote medale w rywalizacji indywidualnej zdobyli: w biegach na orientację – st. chor. mar. Marcin Richert (wybrano go na najlepszego zawodnika mistrzostw) i st. mar. spec. Marlena Wieleba oraz w pływaniu – kpt. mar. Karol Morek (ogłoszony najlepszym zawodnikiem mistrzostw), plut. Tomasz Rumianowski i st. mat Mateusz Kierzkowski. Po jednym indywidualnym tytule mistrzowskim natomiast wywalczyli: w biegach na orientację – chor. mar. Jacek Nowak i bsmt Kamil Włodarczyk oraz w pływaniu – mar. Magdalena Rogal.

Poza wojskowymi mistrzami specjalnymi nagrodami uhonorowano najlepszych zawodników reprezentujących marynarkę wojenną w poszczególnych dyscyplinach mistrzostw Wojska Polskiego. Znaleźli się wśród nich: mat Joanna Terefenko (wielobój żołnierski), st. bosm. Damian Strucki (judo), kpr. Patryk Stypułkowski (biegi przełajowe), st. mar. spec. Kamil Lorbiecki (walka w bliskim kontakcie), st. mat Krzysztof Koziróg (pokonywanie toru przeszkód OSF), st. mat Adam Struk (bieg patrolowy), bosm. Witosław Krzak (strzelanie z pistoletu), kpt. mar. Michał Pilipiuk (strzelanie z karabinka), mar. Szymon Pawlik (futsal) i st. mar. Wojciech Małecki (piłka siatkowa).


Drugi z lewej Mateusz Wachowiak podczas meczu wojskowych reprezentacji Polski i Niemiec podczas turnieju kwalifikacyjnego do II Wojskowego Pucharu Świata

Oceniając start marynarzy w zeszłorocznych mistrzostwach Wojska Polskiego, kapituła, która wybierała zawodnika do miana Sportowca Roku, pod przewodnictwem szefa Sekcji Wychowania Fizycznego i Sportu Marynarki Wojennej kmdr. ppor. Marcina Kołoszuka, szczególnie doceniła wszechstronność zawodnika i reprezentowanie marynarki wojennej na mistrzostwach Wojska Polskiego w trzech dyscyplinach sportu: futsalu, wieloboju żołnierskim i pokonywaniu przeszkód OSF. Zaszczytne wyróżnienie przyznano bsmt. Mateuszowi Wachowiakowi z 6 Oliwskiego Ośrodka Radioelektronicznego Marynarki Wojennej.

Sukcesów odniesionych w mistrzostwach Wojska Polskiego pogratulował marynarzom szef Wydziału Wychowania Fizycznego i Sportu Sztabu Generalnego WP kmdr por. Paweł Łępa. Reprezentacji marynarki wojennej życzył również, żeby nawiązała do osiągnięć we współzawodnictwie w sporcie powszechnym w Siłach Zbrojnych RP z lat 2004–2009. – W tamtym okresie marynarze dwukrotnie wygrali i trzykrotnie byli na drugim miejscu. Powrotu na podium w klasyfikacji generalnej serdecznie wam życzę – powiedział komandor i podkreślił, że na dobrej drodze ku temu sukcesowi jest szef Sekcji WF i Sportu Marynarki Wojennej kmdr ppor. Marcin Kołoszuk. Komandor Łępa przypomniał, że wymieniony przez niego oficer koordynuje przygotowania reprezentacji marynarki wojennej do mistrzostw Wojska Polskiego i sam, zdobywając medale, ma duży udział w powiększaniu jej dorobku punktowego.

Inne cenne wyróżnienie indywidualne – tytuł Szeregowego Roku 3 Flotylli Okrętów – przyznano działaczowi charytatywnemu st. mar. Rafałowi Wradze. W 2023 roku marynarz, który służy na holowniku H-7 w Dywizjonie Okrętów Wsparcia, przejechał rowerem trasę z Helu do Zakopanego i wszedł na Rysy, aby zebrać pieniądze na leczenie i rehabilitację chorej na białaczkę czteroletniej Małgosi. Wziął również udział w 26-godzinnym biegu charytatywnym dla ratownika Grupy Sudeckiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Jarosława Błażejewskiego. Goprowiec przez lata jako ochotnik ratował życie innym, a po nieszczęśliwym wypadku, w wyniku którego doznał poważnego złamania odcinka szyjnego kręgosłupa oraz uszkodzenia rdzenia, sam potrzebował pomocy. Rafał Wraga z innymi biegaczami w ramach akcji sześć razy pokonał trasę od stacji GOPR w Międzygórzu na Śnieżnik i z powrotem. Zainicjował również wraz z kmdr. Kołoszukiem akcję „Paczka na Gwiazdkę dla dzieci” – obaj marynarze zorganizowali zbiórkę na portalu Zrzutka.pl oraz zbierali pieniądze w hali sportowej Komendy Portu Wojennego w Gdyni i w Dywizjonie Okrętów Wsparcia. – Uzbieraliśmy ponad pięć tysięcy złotych i wysłaliśmy dwanaście paczek do dzieci leczących się onkologicznie – przyznał laureat.

Podczas Gali Sportu podsumowano również Mistrzostwa Marynarki Wojennej w dwunastu dyscyplinach sportu. Wzięło w nich udział 540 zawodników. Współzawodnictwo wygrała reprezentacja 3 Flotylli Okrętów, która zgromadziła 60 pkt. Drugie miejsce – z 48 oczkami – zajęła ekipa złożona z zawodników Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej i Regionalnego Centrum Informatyki w Gdyni, a trzecie – z 42 pkt – reprezentacja 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

Z kolei gospodarze gali podsumowali także współzawodnictwo sportowe w 3 Flotylli Okrętów. O tytuły mistrzowskie w 15 dyscyplinach sportu rywalizowało 490 żołnierzy z siedmiu drużyn. Z dorobkiem 100 pkt triumfowała Komenda Portu Wojennego w Gdyni. Drugie miejsce – z 77 oczkami – zajął Dywizjon Okrętów Wsparcia, a trzecie – 70 pkt – Morska Jednostka Rakietowa.

SZUS

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Nowe śmigłowce kawalerii
 
Cud w Trewirze
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Pierwszy skok
Liban uznany za strefę działań wojennych
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Będą kolejne „Daglezje-P”
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Ślubowanie kadetów OPW
W rezerwie pasywnej będą oceny
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Zachód przeciwko „korsarzom”
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Invictus w zimowym stylu
„Avenger” na Monte Cassino
Podwójny Półmaraton Komandosa
Skromny początek wielkiej wojny
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Rakietowy szach
Szef MON-u w Brukseli
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Abramsy pod dobrą opieką
Dobrowolsi – czas start!
Lista trupich główek
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Spadochroniarze na Podlasiu
Roszady personalne w PGZ-ecie
Eurofightery znowu w Polsce
Nowy szef CWCR
Mocny sygnał od NATO
Którą drogą do armii?
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Offset dla „Wisły”
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Lekcje z frontu
Wojna o porządek świata
Zamiana po włosku
Śnieg może być groźną bronią
Bruksela przed szczytem
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Rusza kwalifikacja wojskowa
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Zimowy sprawdzian podchorążych
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Zielone światło dla Barbary
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO