W Klubie 3 Flotylli Okrętów w Gdyni odbyła się Gala Sportu Marynarki Wojennej. Uczestniczyli w niej m.in. najlepsi marynarze sportowcy, którzy zdobywali medale na mistrzostwach Wojska Polskiego oraz odgrywali czołowe role w imprezach mistrzowskich na niższych szczeblach współzawodnictwa w sporcie powszechnym w 2023 roku. Tytuł Sportowca Roku przyznano bsmt. Mateuszowi Wachowiakowi.
Na uroczystym podsumowaniu sportowego roku 2023 najlepszym marynarzom sportowcom oraz ich trenerom podziękował kadm. Mirosław Jurkowlaniec, zastępca inspektora marynarki wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. – Z wielką satysfakcją stwierdzam, że duch bojowy w marynarce wojennej jest, hart ducha również, i przepotężna determinacja do walki. Za to wam wszystkim dziękuję – mówił kontradmirał. Wyraził również wdzięczność wobec wszystkich dowódców, którzy umożliwili swoim podwładnym uprawianie sportu i przyczynili się do ich sukcesów. Ponadto złożył specjalne podziękowania koordynatorowi sportu w marynarce wojennej kadm. Andrzejowi Ogrodnikowi, dowódcy 3 Flotylli Okrętów.
Reprezentacja marynarki wojennej we współzawodnictwie w sporcie powszechnym w Siłach Zbrojnych RP w 2023 roku stoczyła zacięty pojedynek o piątą pozycję. Niestety, w ostatnich mistrzostwach w futsalu zdobyła tylko trzy punkty i straciła szansę na wysoką lokatę. Ostatecznie z 60 oczkami uplasowała się na siódmej pozycji. Tylko o punkt wyprzedziła ich reprezentacja 18 Dywizji Zmechanizowanej, a o dwa – wojsk obrony terytorialnej. Marynarze w mistrzostwach Wojska Polskiego najlepiej spisali się na pływalni – wygrali klasyfikację zespołową i przy tym ustanowili dziewięć wojskowych rekordów w pływaniu. Reprezentanci marynarki wojennej na zespołowym podium stanęli jeszcze dwa razy: za zajęcie drugiej lokaty w pokonywaniu ośrodka sprawności fizycznej i trzeciej w mistrzostwach w wieloboju żołnierskim. W sumie w mistrzostwach Wojska Polskiego zdobyli 15 złotych medali, 9 srebrnych i 11 brązowych.
W dwunastu wojskowych czempionatach zaliczanych do współzawodnictwa w sporcie powszechnym w Siłach Zbrojnych RP po dwa złote medale w rywalizacji indywidualnej zdobyli: w biegach na orientację – st. chor. mar. Marcin Richert (wybrano go na najlepszego zawodnika mistrzostw) i st. mar. spec. Marlena Wieleba oraz w pływaniu – kpt. mar. Karol Morek (ogłoszony najlepszym zawodnikiem mistrzostw), plut. Tomasz Rumianowski i st. mat Mateusz Kierzkowski. Po jednym indywidualnym tytule mistrzowskim natomiast wywalczyli: w biegach na orientację – chor. mar. Jacek Nowak i bsmt Kamil Włodarczyk oraz w pływaniu – mar. Magdalena Rogal.
Poza wojskowymi mistrzami specjalnymi nagrodami uhonorowano najlepszych zawodników reprezentujących marynarkę wojenną w poszczególnych dyscyplinach mistrzostw Wojska Polskiego. Znaleźli się wśród nich: mat Joanna Terefenko (wielobój żołnierski), st. bosm. Damian Strucki (judo), kpr. Patryk Stypułkowski (biegi przełajowe), st. mar. spec. Kamil Lorbiecki (walka w bliskim kontakcie), st. mat Krzysztof Koziróg (pokonywanie toru przeszkód OSF), st. mat Adam Struk (bieg patrolowy), bosm. Witosław Krzak (strzelanie z pistoletu), kpt. mar. Michał Pilipiuk (strzelanie z karabinka), mar. Szymon Pawlik (futsal) i st. mar. Wojciech Małecki (piłka siatkowa).
Drugi z lewej Mateusz Wachowiak podczas meczu wojskowych reprezentacji Polski i Niemiec podczas turnieju kwalifikacyjnego do II Wojskowego Pucharu Świata
Oceniając start marynarzy w zeszłorocznych mistrzostwach Wojska Polskiego, kapituła, która wybierała zawodnika do miana Sportowca Roku, pod przewodnictwem szefa Sekcji Wychowania Fizycznego i Sportu Marynarki Wojennej kmdr. ppor. Marcina Kołoszuka, szczególnie doceniła wszechstronność zawodnika i reprezentowanie marynarki wojennej na mistrzostwach Wojska Polskiego w trzech dyscyplinach sportu: futsalu, wieloboju żołnierskim i pokonywaniu przeszkód OSF. Zaszczytne wyróżnienie przyznano bsmt. Mateuszowi Wachowiakowi z 6 Oliwskiego Ośrodka Radioelektronicznego Marynarki Wojennej.
Sukcesów odniesionych w mistrzostwach Wojska Polskiego pogratulował marynarzom szef Wydziału Wychowania Fizycznego i Sportu Sztabu Generalnego WP kmdr por. Paweł Łępa. Reprezentacji marynarki wojennej życzył również, żeby nawiązała do osiągnięć we współzawodnictwie w sporcie powszechnym w Siłach Zbrojnych RP z lat 2004–2009. – W tamtym okresie marynarze dwukrotnie wygrali i trzykrotnie byli na drugim miejscu. Powrotu na podium w klasyfikacji generalnej serdecznie wam życzę – powiedział komandor i podkreślił, że na dobrej drodze ku temu sukcesowi jest szef Sekcji WF i Sportu Marynarki Wojennej kmdr ppor. Marcin Kołoszuk. Komandor Łępa przypomniał, że wymieniony przez niego oficer koordynuje przygotowania reprezentacji marynarki wojennej do mistrzostw Wojska Polskiego i sam, zdobywając medale, ma duży udział w powiększaniu jej dorobku punktowego.
Inne cenne wyróżnienie indywidualne – tytuł Szeregowego Roku 3 Flotylli Okrętów – przyznano działaczowi charytatywnemu st. mar. Rafałowi Wradze. W 2023 roku marynarz, który służy na holowniku H-7 w Dywizjonie Okrętów Wsparcia, przejechał rowerem trasę z Helu do Zakopanego i wszedł na Rysy, aby zebrać pieniądze na leczenie i rehabilitację chorej na białaczkę czteroletniej Małgosi. Wziął również udział w 26-godzinnym biegu charytatywnym dla ratownika Grupy Sudeckiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Jarosława Błażejewskiego. Goprowiec przez lata jako ochotnik ratował życie innym, a po nieszczęśliwym wypadku, w wyniku którego doznał poważnego złamania odcinka szyjnego kręgosłupa oraz uszkodzenia rdzenia, sam potrzebował pomocy. Rafał Wraga z innymi biegaczami w ramach akcji sześć razy pokonał trasę od stacji GOPR w Międzygórzu na Śnieżnik i z powrotem. Zainicjował również wraz z kmdr. Kołoszukiem akcję „Paczka na Gwiazdkę dla dzieci” – obaj marynarze zorganizowali zbiórkę na portalu Zrzutka.pl oraz zbierali pieniądze w hali sportowej Komendy Portu Wojennego w Gdyni i w Dywizjonie Okrętów Wsparcia. – Uzbieraliśmy ponad pięć tysięcy złotych i wysłaliśmy dwanaście paczek do dzieci leczących się onkologicznie – przyznał laureat.
Podczas Gali Sportu podsumowano również Mistrzostwa Marynarki Wojennej w dwunastu dyscyplinach sportu. Wzięło w nich udział 540 zawodników. Współzawodnictwo wygrała reprezentacja 3 Flotylli Okrętów, która zgromadziła 60 pkt. Drugie miejsce – z 48 oczkami – zajęła ekipa złożona z zawodników Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej i Regionalnego Centrum Informatyki w Gdyni, a trzecie – z 42 pkt – reprezentacja 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.
Z kolei gospodarze gali podsumowali także współzawodnictwo sportowe w 3 Flotylli Okrętów. O tytuły mistrzowskie w 15 dyscyplinach sportu rywalizowało 490 żołnierzy z siedmiu drużyn. Z dorobkiem 100 pkt triumfowała Komenda Portu Wojennego w Gdyni. Drugie miejsce – z 77 oczkami – zajął Dywizjon Okrętów Wsparcia, a trzecie – 70 pkt – Morska Jednostka Rakietowa.
autor zdjęć: Jacek Szustakowski
komentarze