Będziemy wzmacniać wszystkie jednostki zdrowia, które są pod nadzorem Ministerstwa Obrony Narodowej. Będziemy wzmacniać też szkolnictwo medyczne – powiedział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz na spotkaniu z kadrą 5 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Krakowie. Poinformował także, że placówkę wkrótce czekają duże zmiany.
– Wojskowa służba zdrowia to integralny, niezwykle ważny element Wojska Polskiego. Jesteśmy bardzo dumni z tego, co robią lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, cały personel medyczny i niemedyczny oraz administracyjny – powiedział w piątek Władysław Kosiniak-Kamysz. Wicepremier i minister obrony narodowej spotkał się z kadrą 5 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Krakowie.
Podczas wizyty w placówce zaznaczył, że od ponad stu lat w jej murach wsparcie otrzymują nie tylko żołnierze, ale i cywile, a obecnie trwa jej modernizacja. – 5 Wojskowy Szpital Kliniczny wymaga rozbudowy. Rozpoczęła się ona w poprzedniej kadencji, a my ją przyspieszamy – powiedział Kosiniak-Kamysz. – To bardzo ważne, abyśmy zbudowali ośrodek medyczny silny pod względem klinicznym, ale również naukowym. Dlatego podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu budowy instytutu na bazie 5 Wojskowego Szpitala Klinicznego – zaznaczył. – Chcemy stworzyć fundament do tego, aby można było rozwinąć skrzydła i budować coraz lepsze kadry – mówił dr hab. n. med. Bartłomiej Guzik, prof. UJ i dyrektor 5 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ. – Ten proces musi polegać na rozbudowywaniu potencjału kadry i rozumieniu, jak ważna jest nauka w nowoczesnej terapii. I tym w najbliższym czasie będziemy się zajmować – zaznaczył. W nowym instytucie będą się kształciły przyszłe kadry wojsk medycznych. Chodzi o komponent, który ma powstać w strukturach Wojska Polskiego. Decyzja o jego utworzeniu zapadła po analizie doświadczeń sojuszników, a także toczącej się w Ukrainie wojny.
Wicepremier zaznaczył, że wiele budynków, które dziś należą do szpitala wojskowego w Krakowie wymaga remontu, a jego koszt jest szacowany na setki milionów złotych. – Chcemy dokonać przesunięć w budżecie i przyspieszyć tę inicjatywę – poinformował. – Inwestycja zostanie ukończona szybciej niż zakładaliśmy. Planujemy już kolejne, nie mniejsze, bo potrzebują tego mieszkańcy Krakowa i Małopolski, ale najbardziej potrzebuje tego Wojsko Polskie, które liczy już prawie 200 tys. żołnierzy – zaznaczył. Dodał, że na wsparcie resortu mogą liczyć także inne podmioty medyczne, które znajdują się pod nadzorem MON-u. Rozbudowany ma zostać także system szkolenia kadr medycznych. Szczegóły mamy poznać w przyszłym tygodniu.
autor zdjęć: Maciej Nędzyński/ CO MON
komentarze