Prezydent Andrzej Duda wydłużył misję polskiego kontyngentu wojskowego w Egipcie. Zgodnie z nowym postanowieniem wojskowi mogą prowadzić ewakuację polskich obywateli przebywających w Strefie Gazy do końca listopada. – Na razie taki lot nie jest planowany, ale pozostajemy w gotowości – mówi płk pil. Grzegorz Kołodziejczyk, dowódca 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego.
W Monitorze Polskim opublikowane zostało kolejne postanowienie prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie użycia polskiego kontyngentu wojskowego w Egipcie. Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP wydłużył misję żołnierzy, których zadaniem ma być ewakuacja obywateli przebywających w Strefie Gazy. Pierwsze postanowienie prezydenta RP w tej sprawie zakładało, że loty ewakuacyjne organizowane będą do 19 listopada, ale teraz na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego misję wydłużono.
„W okresie od dnia 20 listopada 2023 r. do dnia 30 listopada 2023 r. zostanie użyty Polski Kontyngent Wojskowy w Arabskiej Republice Egiptu w działaniach ewakuacji obywateli Rzeczypospolitej Polskiej przebywających w Strefie Gazy, zwany dalej »PKW«, o liczebności do 150 żołnierzy wraz z niezbędnym zabezpieczeniem i wyposażeniem, w tym dwoma samolotami C-130 i jednym samolotem C-295”, czytamy w nowym postanowieniu.
– Na razie taki lot nie jest planowany, ale pozostajemy w gotowości – mówi płk pil. Grzegorz Kołodziejczyk, dowódca 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego. To właśnie samoloty z 3 Skrzydła – a konkretnie 33 Bazy Lotnictwa Transportowego z Powidza – w ubiegłym tygodniu wykonały pierwszy i jak na razie jedyny lot do Egiptu. Dwa transportowce C-130 Herkules w nocy z niedzieli na poniedziałek, 13 listopada, wystartowały ze stołecznego lotniska. Samoloty do Egiptu zawiozły ponad 6 t pomocy humanitarnej, m.in. sprzęt medyczny. Ma on zasilić szpitale, do których trafiają poszkodowani w Strefie Gazy.
Piloci podczas tej misji ewakuowali do kraju pierwszych 18 osób z polskim obywatelstwem. Wśród transportowanych były osoby starsze, kobiety i malutkie dzieci. W czasie ewakuacji pasażerami opiekowali się wojskowi medycy, m.in. z 10 Szpitala Polowego we Wrocławiu.
Ewakuacja Polaków, którzy bezpiecznie opuścili Strefę Gazy, była możliwa dzięki współpracy Kancelarii Prezydenta, Biura Bezpieczeństwa Narodowego, polskiej dyplomacji oraz Wojska Polskiego. W działania te są również zaangażowane polskie ambasady w Tel Awiwie, Ramallah oraz Kairze.
Pierwsze samoloty wojskowe zostały wysłane na pomoc Polakom przebywającym na Bliskim Wschodzie w ubiegłym miesiącu. Do eskalacji konfliktu doszło po tym, jak Hamas zaatakował Izrael, a władze izraelskie zaczęły prowadzić operacje odwetowe. Początkowo Wojsko Polskie przetransportowało do kraju Polaków z Tel Awiwu, teraz żołnierze wspierają rodaków uwięzionych w Strefie Gazy.
autor zdjęć: st. chor. sztab. mar. Arkadiusz Dwulatek/ Combat Camera DORSZ
komentarze