Dzięki modułowej budowie użytkownik może dostosować go do swoich potrzeb nie tylko pod względem ergonomicznym, np. przebudowując rękojeść, lecz także funkcjonalnym – modyfikując zespół zamka. Na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach Fabryka Broni „Łucznik” Radom zaprezentowała swój nowy produkt – modułowy pistolet samopowtarzalny (MPS) kalibru 9 mm.
Fabryka Broni „Łucznik” Radom to największy polski producent broni strzeleckiej. Spółka, należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, dostarcza obecnie Wojsku Polskiemu nie tylko karabinki modułowe MSBS Grot, lecz także pistolety VIS. Z wyrobów „Łucznika” korzystają również polskie służby mundurowe – Policja, Straż Graniczna, Służba Więzienna, które kupowały nie tylko produkowane przez spółkę karabinki Beryl, lecz przede wszystkim broń krótką – wytwarzane na licencji pistolety P99 Walter. I to głównie z myślą o obecnych użytkownikach P99 została stworzona nowa konstrukcja – modułowy pistolet samopowtarzalny MSP kalibru 9 mm zasilany amunicją 9x19 PARA. Fabryka Broni zaprezentowała swój nowy produkt pierwszego dnia XXXI Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.
Jak podkreśla Wojciech Arndt, prezes „Łucznika”, MSP jest efektem pracy polskich inżynierów, rodzimych konstruktorów. – Nad tym pistoletem nasi specjaliści pracowali od 2018 roku. Co ważne, to nie jest prototyp. Wyprodukowana została już pierwsza partia i to jest broń, którą zamierzamy oferować zarówno funkcjonariuszom służb mundurowych, jak i na rynek cywilny – wyjaśnia i dodaje, że po MPS mogą też sięgnąć żołnierze.
Seweryn Figurski, członek zarządu Fabryki Broni, zaznacza, że MPS wyróżnia się na tle konkurencji tym, że jest to, podobnie jak Grot, konstrukcja modułowa. – Możemy konfigurować pistolet w zależności od potrzeb, np. ze względów kolorystycznych czy gabarytowych – mówi.
Jak objaśniają inżynierowie zaangażowani w prace nad MPS, zakres zmian, które może wprowadzić użytkownik pistoletu, jest bardzo szeroki. Strzelec może nie tylko zmienić kolorystykę broni czy dostosować rękojeść do rozmiaru swojej dłoni, lecz także wymienić kluczowe podzespoły, jak zespół zamka, na takie, które bardziej odpowiadają jego preferencjom. Eksperci z Fabryki Broni wskazują, że taka elastyczność na pewno spodoba się cywilnym miłośnikom strzelectwa sportowego.
Jeśli chodzi o budowę MPS, jego twórcy zadbali o to, aby była to konstrukcja bezpieczna i ergonomiczna. W zakresie bezpieczeństwa pistolet jest wyposażony w system spustowy ze wstępnym napinaniem mechanizmu uderzeniowego (semi DAO) oraz blokadę spustu chroniącą przed przypadkowym i przedwczesnym strzałem, a także bezpiecznik automatyczny umieszczony w zamku. Jeśli zaś chodzi o ergonomię, MPS jest przystosowany konstrukcyjnie do używania go zarówno przez strzelców prawo-, jak i leworęcznych. Dlatego właśnie broń ma nie tylko obustronną dźwignię zatrzymywania zamka – oprócz tego możliwe jest przełożenie zatrzasku magazynka z lewej strony chwytu (po której jest on zainstalowany fabrycznie) na prawą.
Warto wspomnieć, że wzorem VIS-a 100 na MPS też można zamontować mikrocelownik kolimatorowy, a pod bronią, na szynie Picatinny, np. laserowy wskaźnik celu lub latarkę.
autor zdjęć: Krzysztof Wilewski
komentarze