Polska Grupa Zbrojeniowa zdobyła kolejny kontrakt eksportowy. Holding podpisał umowę na sprzedaż jednemu z państw Afryki Środkowo-Wschodniej karabinków MSBS Grot, które produkuje Fabryka Broni „Łucznik”. PGZ nie ujawniła wartości zamówienia ani ilości sprzedanej broni.
– Jesteśmy szczęśliwi, że nasi partnerzy po raz kolejny obdarzyli nas swoim zaufaniem, kupując nowoczesny sprzęt produkowany w zakładach PGZ – tak Sebastian Chwałek, prezes PGZ S.A., komentował kolejną umowę na eksport karabinków Grot. Modułowy system broni strzeleckiej Grot to bowiem pierwszy po II wojnie światowej karabinek maszynowy zaprojektowany i w całości produkowany w Polsce. Broń, która jest efektem współpracy naukowców z Wojskowej Akademii Technicznej oraz inżynierów z Fabryki Broni „Łucznik” Radom, wyróżnia się konstrukcją umożliwiającą m.in. wymianę lufy na dłuższą i zmianę kalibru z 5,56 mm na 7,62 mm.
Dziś Polska Grupa Zbrojeniowa, do której należy radomski „Łucznik”, poinformowała, że podpisała kolejny kontrakt na eksport karabinków do jednego z państw Afryki Środkowo-Wschodniej. – To dla nas powód do dumy i jednocześnie potwierdzenie, że nasze wyroby prezentują najwyższą jakość i spełniają wymagania współczesnego pola walki. Cieszymy się, że współpraca w zakresie nowoczesnych systemów uzbrojenia wpisuje się również w szerszą kooperację pomiędzy Polską i Afryką na szczeblu gospodarczym i politycznym – podkreślał Sebastian Chwałek.
PGZ podobnie jak to miało miejsce przy okazji pierwszej umowy eksportowej na sprzedaż Grotów do Afryki w maju 2022 roku, także i tym razem nie ujawniła wartości umowy ani liczby sprzedanych karabinków. Można tylko przypuszczać, że i w tym wypadku afrykański odbiorca zdecydował się na zakup MSBS-ów o kalibrze 7,62 mm. Państwa na tamtym kontynencie mają spore zapasy amunicji tego kalibru i zdecydowanie preferują go, w przeciwieństwie do natowskiego standardu 5,56 mm.
Wojsko Polskie w 2017 roku zostało wyposażone w Groty w dwóch wersjach, reprezentacyjnej oraz bojowej, obie o kalibrze 5,56 mm.
autor zdjęć: Źródło: PGZ
komentarze