moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wyższe diety za służbę na granicy

W związku z rosnącym zaangażowaniem żołnierzy w ochronę granicy polsko-białoruskiej Ministerstwo Obrony Narodowej chce zwiększyć wysokość przysługujących im diet. Stawka ma wzrosnąć ze 150% do 400%, co oznacza kwotę 180 zł za każdą pełną dobę wykonywania zadań.

Ustawa o obronie ojczyzny zakłada, że żołnierzom zawodowym skierowanym do wykonywania zadań poza miejscem pełnienia służby przysługują diety. Szczegółowe przepisy w tej sprawie określa rozporządzenie MON-u w sprawie należności pieniężnych żołnierzy zawodowych za przeniesienia, przesiedlenia i podróże służbowe. Zgodnie z dokumentem ci, którzy odbywają podróż służbową, by wziąć udział w ćwiczeniach i szkoleniach poligonowych, mogą liczyć na dietę w wysokości 100% obowiązującej stawki, czyli 45 zł. Z kolei 25% stawki przysługuje żołnierzom z tytułu czasowej zmiany miejsca postoju jednostki lub wydzielonego pododdziału (11,25 zł). Natomiast żołnierzom, którzy wspierają funkcjonariuszy Straży Granicznej „ (…) w zakresie ochrony niepodległości państwa, niepodzielności jego terytorium lub zapewnienia bezpieczeństwa i nienaruszalności granic” należy się 150% podstawowej stawki diety, czyli 67,50 zł za każdą dobę wykonywania działań.

Resort obrony chce jednak podnieść stawkę dla tej grupy żołnierzy. W ministerstwie właśnie powstał projekt przepisów, który zakłada wzrost wysokości diety ze 150% do 400%. Oznacza to, że za każdą pełną dobę wykonywania zadań poza stałym miejscem pełnienia służby żołnierze otrzymają 180 zł. Zmiany będą dotyczyły także tych wojskowych, którzy w ramach „czasowej wysuniętej obecności szkoleniowej (…) realizują zadania zgodnie z decyzją ministra obrony narodowej bezpośrednio w rejonie prowadzonej działalności szkoleniowej”.

REKLAMA

Przedstawiciele MON-u uzasadniają, że podniesienie diety jest konieczne, ponieważ koniecznością staje się coraz większe zaangażowanie wojska na wschodniej ścianie kraju. Jako powody tego wskazują napiętą sytuację na granicy między Polską a Białorusią, coraz więcej prób nielegalnych przekroczeń granicy i coraz więcej działań hybrydowych ze strony Rosji w obszarze przygranicznym. Zdaniem resortu obrony wszystko to w najbliższej perspektywie może doprowadzić do destabilizacji sytuacji na granicy w województwach podlaskim i lubelskim. – By zapobiec potencjalnym zagrożeniom, niezbędne jest zwiększenie liczby żołnierzy wykonujących zadania w tym rejonie – informują przedstawiciele MON-u.

Wojsko już od dłuższego czasu sukcesywnie zwiększa swoje zaangażowanie w tym rejonie. Na początku sierpnia minister Mariusz Błaszczak na wniosek komendanta Straży Granicznej zdecydował o wysłaniu dodatkowych żołnierzy wydzielonych do patrolowania pogranicza polsko-białoruskiego oraz uczestniczących w operacji „Bezpieczne Podlasie”. Dziś działania pograniczników w tamtym regionie wspiera kilka tysięcy wojskowych.

Nowe przepisy mają przyczynić się do zwiększenia motywacji finansowej oraz zrekompensowania wojskowym trudnych warunków służby. Zgodnie z ustawą o obronie ojczyzny nowe stawki diety będą przysługiwały także żołnierzom, którzy nie są żołnierzami zawodowymi. W projekcie zapisano, że w przypadku nakładania się uprawnień do diet (np. dieta także za podróż na poligon) żołnierz otrzyma świadczenie z jednego tytułu, to o wyższej wysokości. Rozporządzenie wejdzie w życie dzień po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw, ale wyższa dieta ma przysługiwać już od 24 sierpnia tego roku.

Paulina Glińska

autor zdjęć: kpr. Piotr Szafarski

dodaj komentarz

komentarze


W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
 
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Nowoczesna łączność dla armii
Skromny początek wielkiej wojny
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Zachód przeciwko „korsarzom”
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Podwójny Półmaraton Komandosa
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Wojna o porządek świata
Lekcje z frontu
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Eurofightery znowu w Polsce
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Bruksela przed szczytem
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Rakietowy szach
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Dobrowolsi – czas start!
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Roszady personalne w PGZ-ecie
Śnieg może być groźną bronią
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Lista trupich główek
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Zimowy sprawdzian podchorążych
„Avenger” na Monte Cassino
Zielone światło dla Barbary
Offset dla „Wisły”
Rusza kwalifikacja wojskowa
Cud w Trewirze
Nowy szef CWCR
Air Show ’25 – do zobaczenia
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Abramsy pod dobrą opieką
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Liban uznany za strefę działań wojennych
Invictus w zimowym stylu
Wojenny bohater na szubienicy
Mocny sygnał od NATO
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Pierwszy skok
Którą drogą do armii?
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Zamiana po włosku
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Szef MON-u w Brukseli

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO