moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Międzywojenne archiwalia z MSZ

Około 700 oryginalnych dokumentów z okresu II Rzeczpospolitej – to zasoby przekazane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych do Archiwum Akt Nowych. Wśród cennych archiwaliów, które dzięki staraniom MSZ-etu zostały odrestaurowane, są traktat ryski kończący wojnę polsko-bolszewicką oraz umowy sojusznicze z Francją i Rumunią.

– Te dokumenty są istotnym elementem dziedzictwa historycznego naszego kraju i wpisują się w realizowaną przez państwo polskie politykę historyczną – mówił Arkadiusz Mularczyk, wiceminister spraw zagranicznych, podczas uroczystości przekazania przedwojennych traktatów do Archiwum Akt Nowych. Dokumenty w gmachu Ministerstwa Spraw zagranicznych w Warszawie odebrał dr Paweł Pietrzyk, naczelny dyrektor Archiwów Państwowych.

W trakcie spotkania Piotr Wawrzyk, wiceszef MSZ-etu, podkreślił, że najważniejszym z tych dokumentów jest traktat ryski, podpisany 18 marca 1921 roku, który kończył wojnę z bolszewikami. Umowa pokojowa zawarta między Polską a Rosją i Ukrainą wyznaczała granice państwa polskiego na wschodzie i kierunki funkcjonowania II Rzeczpospolitej w otoczeniu międzynarodowym na 20 lat. – Dokument ten dał nam czas na wykształcenie pokolenia elit II Rzeczypospolitej, które walczyło w czasie II wojny światowej, i dzięki któremu przetrwały nasza ojczyzna i pamięć – zaznaczył Wawrzyk.

REKLAMA

Z kolei Mularczyk przypomniał, że na mocy traktatu Sowieci mieli zwrócić Polsce skradzione dzieła sztuki i archiwa. – Otrzymaliśmy jednak tylko niewielką część tych dobór – mówił wiceminister. Dodał, że sowieckie zobowiązania nie uległy przedawnieniu i państwo polskie powinno dążyć do ich wyegzekwowania od spadkobierców bolszewickiej Rosji. – Obiecuję, że nie zabraknie nam woli w dążeniu do tego celu – podkreślił Mularczyk.

Umowa ryska nie okazała się trwała. 17 września 1939 roku Armia Czerwona, atakując Polskę, złamała ustalenia traktatu. – To lekcja, którą powinniśmy wyciągnąć z historii. Dokumenty kończące konflikty winny zawierać zapisy o konsekwencjach za ich łamanie dla reżimów, dyktatorów i tyranów. Nie możemy dopuścić bowiem, aby taka sytuacja powtórzyła się w przyszłości – podkreślał Wawrzyk. Dodał też, że zadaniem urzędników MSZ-etu jest dbanie o dorobek dyplomacji II RP i docieranie do wszystkich śladów jej działalności w archiwach na całym świecie. – Finalnym aktem naszej pracy jest przekazanie tych dokumentów do Archiwum Akt Nowych, ponieważ historia jest bogactwem kolejnych pokoleń – stwierdził wiceszef polskiej dyplomacji. Wawrzyk zapewnił także, że MSZ w dalszym ciągu będzie podejmowało działania na rzecz upowszechniania wiedzy o dyplomacji międzywojnia, ponieważ dokumenty te przechowują myśl, która przyświecała ówczesnym elitom naszego kraju.

Do Archiwum Akt Nowych trafiło w sumie około 700 dokumentów. Oprócz traktatu ryskiego w zbiorze są kluczowe traktaty dotyczące bezpieczeństwa Polski, m.in. umowa sojusznicza zawarta przez II RP z Rumunią 3 marca 1921 roku, dokumenty ratyfikujące układ z Francją z 19 lutego 1921 roku (z podpisem marszałka Józefa Piłsudskiego) oraz polsko-niemiecka deklaracja o niestosowaniu przemocy z 1934 roku.

Cenne archiwalia ocalały w czasie II wojny, ponieważ we wrześniu 1939 roku zostały ewakuowane z Warszawy do Krzemieńca, a następnie do Białokrynicy, gdzie ukryto je w lochach tamtejszego zamku. W 1941 roku dokumenty odnaleźli funkcjonariusze NKWD i wywieźli w głąb ZSRR. W latach pięćdziesiątych XX wieku po śmierci Józefa Stalina, zwrócono je stronie polskiej. Niestety archiwalia uległy poważnym uszkodzeniom. W 2006 roku dzięki staraniom MSZ-etu dokonano gruntownej ich rekonstrukcji i naprawy. Potem dokumenty były przechowywane w archiwum Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które pełniło rolę ich depozytariusza. Teraz wzbogaciły zasoby AAN.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Barbara Wojciechowska / MSZ

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Piąte zwycięstwo gwiazd Gortata z wojskiem
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Narada przed szczytem NATO
Morawiecki w poznańskiej bazie US Army
Litwini kupią zestawy Grom
Wiedzieliśmy, że coś się wydarzy
Gdyńska stocznia zyskała nowe kompetencje
Nowy wymiar wojska
Anakonda na Bałtyku
Uczniowska rywalizacja na drawskim poligonie
Wielobój żołnierski domeną reprezentacji Czarnej Dywizji
83 lata temu alianci wkroczyli do Narwiku
Pół wieku w zespole
Finlandia w NATO
Mistrzostwa WOT-u w crossficie
Najsprawniejsi wieloboiści
Maszerowali, lecz nie ginęli
Kto wygra ze st. szer. Aleksandrą Mirosław?
Trekking w hołdzie zdobywcom Monte Cassino
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki
Jelcz szuka działki pod rozbudowę
Pierwsze w tym roku środki na zapomogi
Nowy regulamin dla żołnierzy
B9 stawia na solidarność
„Griffin Shock ’23”. Pierwsze takie ćwiczenia w historii NATO
Mieczniki do aneksu
Cegiełka na morzu
Koniec XI zmiany PKW Orlik
Osiem krążków reprezentantów CWZS-u, w tym pięć złotych
Topaz dla Bułgarii
Obrady Grupy Północnej w Polsce
Nieletni kandydaci z szansą na wojskowy indeks
Polacy nie ucierpieli w Kosowie
Żegnali ich kamieniami w bukietach
Razem gotowi na wszystko
Nowelizacja i odznaczenia na święto weterana
Szefowie sojuszniczych armii o bezpieczeństwie
Polska wśród światowych liderów
Piekielny ogień dla polskiej armii
1 Dywizja: mobilność i siła ognia
„Nasze granice w Monte Cassino”
Słowa jak pociski
Żołnierze uczą kobiety samoobrony
WAT zacieśnia współpracę z IBM-em
Śladem profesjonalistów
WOT i „Anakonda”
Czy pracownicy wojska założą mundury?
Bez szklanego sufitu
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Włosi na straży polskiego nieba
Żołnierze pomagają zneutralizować złotą algę
Szef MON-u o rakiecie odnalezionej pod Bydgoszczą
Do końca walczył z tyranią
Breakthrough for the Polish Armed Forces
Wojsko poza schematem
Koszykarskie święto w Atlas Arenie
Błaszczak: chcemy kupić rozpoznawcze aerostaty dla WP
Włoski niszczyciel rakietowy w Polsce
Ruszyła sprzedaż biletów na Air Show

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO