moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rozmowy (nie)kontrolowane

W lipcu na terenie PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni zacznie działać laboratorium Zintegrowanych Systemów Łączności. Załogi najnowszych okrętów marynarki wojennej będą mogły się w nim szkolić z konfiguracji i obsługi jawnych oraz niejawnych systemów łączności wewnętrznej i zewnętrznej. A także ćwiczyć procedury między sobą i z realnie działającymi okrętami.

Każdy okręt wojenny wyposażony jest w zaawansowane systemy łączności. Umożliwiają one załodze komunikację z innymi jednostkami, dowództwami wyższego szczebla czy ośrodkami nadzorującymi infrastrukturę portową, ale też zapewniają sprawne przekazywanie różnego typu informacji wewnątrz okrętu, np. pomiędzy poszczególnymi stanowiskami.

Bez względu na rodzaj komunikacji, czy jest ona wewnętrzna czy zewnętrzna, okręty muszą być przygotowane do prowadzenia jej nie tylko w trybie jawnym, lecz również z uwzględnieniem polskich i natowskich klauzul bezpieczeństwa. Oznacza to wymóg stosowania zaawansowanej kryptografii. Przygotowanie marynarzy do pracy w nowoczesnych systemach łączności zainstalowanych na okrętach nie jest zadaniem ani łatwym, ani szybkim. Jest szansa, że wkrótce cały proces będzie przebiegał sprawniej.

REKLAMA

Zaszyfrują, przetestują

– W laboratorium Zintegrowanych Systemów Łączności, które powstaje na terenie Ośrodka Elektroniki i Uzbrojenia PGZ Stoczni Wojennej, marynarze będą mogli szkolić się z konfigurowania i obsługi okrętowych systemów łączności. Będą uczyli się, jak dbać o ich bezpieczeństwo kryptograficzne i jak ograniczać skuteczność stosowanych przez nieprzyjaciela środków walki radioelektronicznej – zapowiada Jarosław Nowak, dyrektor OEiU.

Na zainstalowanych w pracowni symulatorach okrętowych systemów łączności dalekiego zasięgu HF, łączności taktycznej VHF i UHF oraz interkomów łączności wewnętrznej będą mogły szkolić się równolegle dwie załogi okrętów wojennych. Co bardzo istotne, będą one mogły ćwiczyć procedury zarówno między sobą, jak też z realnie działającymi jednostkami.

Jarosław Nowak podkreśla, że laboratorium ZSŁ będzie wykorzystywane nie tylko do szkoleń marynarzy. Inżynierowie będą w nim mogli m.in. testować urządzenia, które trafią na nowe polskie okręty, w tym fregaty rakietowe Miecznik, oraz pracować nad nowymi rozwiązaniami z zakresu łączności.

Laboratorium, które zostanie oddane do użytku w lipcu, powstaje w ramach realizowanego od 2019 roku projektu badawczego finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Unię Europejską. Całkowita wartość projektu to ponad 7 mln zł, a wkład funduszy europejskich wynosi ponad 3 mln zł.

Kontrola nad łącznością

Przedstawiciele polskiej zbrojeniówki uważają, że Marynarka Wojenna RP powinna uporządkować sprawy związane z systemami łączności i dowodzenia zainstalowanymi na okrętach wojennych. Jak wskazują, zajmuje się nimi zbyt wiele podmiotów, często zagranicznych (np. producenci radiostacji czy systemów nawigacyjnych z innych krajów).

– Łączność ze względu na swój newralgiczny charakter powinna zostać zakwalifikowana jako kompetencja narodowa. Dzięki temu będzie możliwe zachowanie maksymalnej poufności danych i nieujawnianie (żadnemu innemu państwu czy zagranicznej firmie – red.) konfiguracji sieci radiowych i kryptograficznych – wyjaśnia Jarosław Nowak. Jego zdaniem, to PGZ Stocznia Wojenna, ze względu na swój potencjał oraz możliwości potwierdzone m.in. podczas prac przy niszczycielach min Kormoran II, powinna być jedyną instytucją odpowiedzialną za integrację na okrętach systemów łączności, a także ich późniejsze serwisowanie i naprawy.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: PGZ Stocznia Wojenna

dodaj komentarz

komentarze


Polscy marynarze za kołem podbiegunowym
 
BBN zaprasza na cykl debat strategicznych
Cegiełka na morzu
Podoficerowie 6 BPD na pionierskim kursie
F-35 w powietrzu
Kraby strzelały w Danii
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
Koniec XI zmiany PKW Orlik
NATO podsumowało 2022 rok
Na trasie legendarnego biegu
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Hubal” bije Niemców
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
Celne oko strzelców CWZS-u
Na ratunek „Rudemu”
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Karą mogła być tylko śmierć
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
Wojna w świecie popkultury
Na jakich zasadach gratyfikacja?
NATO patrzy na wschód
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
Pod okiem rangersów
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
Będziemy produkować więcej amunicji
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
GROM szuka odważnych
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Młot na dyktatora
Wspólne zakupy amunicji
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Medic on the Battlefield
Nowatorskie manewry Marszałka
Perun. Polska rakieta z szansą na lot w kosmos
Polski wkład w „Wisłę”
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Więcej Bystrych dla armii
To dobra ustawa dla wojska
Great Game on the Sea
Sukces polskiej judoczki w Gruzji
Defilada powraca!
Podejmij studia na nowym kierunku WAT
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Słowo czekisty
Międzyrządowe konsultacje w Rumunii
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Startuje „Jaskółka”
Air Policing piątej generacji
Kormorany, czyli praca zespołowa
Sportowcy-żołnierze uhonorowani za wyniki z 2021 i 2022 roku
Śladem profesjonalistów
Biały Dom o polskich MiG-ach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO