moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Inwestycje Stoczni Wojennej

W ciągu najbliższych pięciu lat PGZ Stocznia Wojenna wyda około 300 mln zł na rozbudowę potencjału produkcyjno-remontowego. Najwięcej pochłoną inwestycje związane z realizacją programu „Miecznik”. Stocznia planuje między innymi budowę hali, w której będą montowane nowoczesne jednostki długości do 150 m.

Wart około 8 mld zł kontrakt na projekt budowy fregat realizuje konsorcjum PGZ Miecznik składające się z PGZ S.A., PGZ Stocznia Wojenna oraz Remontowa Shipbuilding S.A. Zgodnie z podpisaną w lipcu umową konsorcjum ma do 10 grudnia dostarczyć Inspektoratowi Uzbrojenia MON przemysłowe studium wykonalności projektu. O tym, że ten termin nie jest zagrożony, mówili w czwartek przedstawiciele konsorcjum, m.in. Cezary Cierzan, dyrektor Biura Projektów Morskich PGZ S.A., Paweł Lulewicz, prezes PGZ Stoczni Wojennej, oraz Marcin Ryngwelski, prezes Remontowa Shipbuilding S.A.

– Przemysłowe studium wykonalności będzie się składać z trzech projektów platform wraz z konfiguracją zintegrowanego systemu walki oraz analizami techniczno-ekonomicznymi – wyjaśniał Cezary Cierzan. Dodał, że dla każdego z koncepcyjnych projektów zostanie przygotowana analiza techniczno-ekonomiczna, analiza TOKAT (ang. transfer of knowledge and technology – transfer wiedzy i technologii), a także zostaną przedstawione wszystkie kwestie związane m.in. z łańcuchem dostaw i kooperacją, z zarządzaniem jakością, jak również z próbami odbiorów i badań kwalifikacyjnych.

Paweł Lulewicz, prezes PGZ Stoczni Wojennej, która będzie realizować większość zadań związanych z projektem „Miecznik”, przekonywał, że stocznia powinna zainwestować około 300 mln zł w rozbudowę potencjału produkcyjno-remontowego. – Chcemy zbudować nową halę do finalnego montażu okrętu, nową halę wyposażeniową oraz specjalistyczne hale do prac konserwatorskich oraz malarskich. Musimy także zmodernizować istniejące obiekty, czyli m.in. halę wstępnej prefabrykacji sekcji płaskich oraz hale wyposażeniowe, a także relokować dok – wyliczał prezes Lulewicz.

Maciej Poprawski, dyrektor operacyjny PGZ Stoczni Wojennej, podkreślał, że budowa nowej hali do finalnego montażu to priorytet w programie „Miecznik”. – Byśmy w Polsce mogli budować jednostki o ciężarze około 7 tys. t, musimy dysponować odpowiednią infrastrukturą. Doświadczenia innych państw wskazują, że budowa nowoczesnej i skomplikowanej jednostki nie może odbywać się poza halą – przekonywał. Poinformował również, że nowa hala będzie mieć 150 m długości i zostanie wyposażona w dwie 100-tonowe suwnice oraz system ogrzewania i wentylacji. – Okręt opuści halę pomalowany, dlatego niezbędne są specjalistyczne wyciągi do prac lakierniczych – dodał dyrektor Poprawski.

Prezes Paweł Lulewicz zapowiedział natomiast, że stocznia zatrudni nowych pracowników oraz będzie prowadzić szkolenia i kursy dla już pracującej w spółce kadry. – Jeśli mamy podołać projektowi „Miecznik”, niezbędne są inwestycje nie tylko w infrastrukturę czy procesy zarządzania projektami, lecz także w specjalistów. Powiedzenie, że ludzie są najważniejsi, nie jest pustym sloganem – dodał.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Marian Kluczyński, Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


W WIM-ie otwarto nowoczesną klinikę urologii
 
Koniec misji niemieckich przeciwlotników
Witkacy – piąty wieszcz?
Fiński debiut w Sojuszu
Najdłuższa noc
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Wojsko w gotowości do ewakuacji Polaków ze Strefy Gazy
Kolejna dostawa FA-50 dla wojska
Armia Polska w drodze do Europy
Zielony talizman Polaków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
PKW Orlik gotowy na misję
Śmiertelny wypadek żołnierza
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Uwolnić zakładników
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
32 krążki pływaków-żołnierzy
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Ekspresowa pomoc
Futsal na zakończenie rywalizacji
Realia, a nie teoria
„Sokół” wylądował
Zanim wyruszą do Bagdadu
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
PKW Orlik już w Estonii
Szef MON-u o planach obrony kraju
Polski dzień strzelania w Rumunii
Spotkanie szefa MON-u i sekretarza obrony USA
Nowe AWACS-y dla NATO
Wojsko pomoże Słoweńcom
Laureaci cyberkonkursu MON
Podchorążowie świętują
Unijna pomoc dla Ukrainy
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Zwycięstwo bez zwycięstwa
„Pług” idzie na śmierć
Wojsko wraca do Babimostu
Out of the Shadow
Polsko-koreańskie rozmowy
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Abramsy jadą na ukraiński front
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Ferie z WOT? Zapisy już trwają
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Narodziny polskich sił morskich
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
O 200 OPW więcej na nowy rok szkolny
Kolejne zakupy dla wojska
Pierwszy polski Homar
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Orka po koreańsku
Ostre strzelanie w Świętoszowie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO