moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
K239 Chunmoo dla Wojska Polskiego

Wicepremier Mariusz Błaszczak zatwierdził dziś umowę na 288 samobieżnych wyrzutni rakietowych K239 Chunmoo dla Wojska Polskiego. – To bardzo dobra i sprawdzona broń – mówił szef MON-u. Dostawy sprzętu mają rozpocząć się w przyszłym roku. Tymczasem w drodze do Polski są już pierwsze armatohaubice K9 i czołgi K2, które wojsko kupiło w Korei Południowej w lipcu.

Uroczystość podpisania umowy odbyła się dziś w Warszawie. – Analiza wojny w Ukrainie wskazuje, jak duże znaczenie ma artyleria, dlatego podjęliśmy decyzję o wzmocnieniu polskiej artylerii, zwłaszcza rakietowej – powiedział podczas wydarzenia wicepremier Mariusz Błaszczak. Szef MON-u przypomniał, że w 2019 roku Polska zamówiła już w Stanach Zjednoczonych wyrzutnie HIMARS, pierwsze z nich mają zostać dostarczone w przyszłym roku, jednak pozyskanie większej ilości tego uzbrojenia nie jest obecnie możliwe. – Ze względu na ograniczone możliwości przemysłowe ten sprzęt nie będzie nam dostarczony w satysfakcjonującym terminie. W związku z tym podjęliśmy rozmowy z naszym sprawdzonym partnerem, Koreą Południową, które zaowocowały podpisaniem umowy ramowej – zaznaczył Mariusz Błaszczak.

 

Wicepremier wyjaśnił, że na mocy dokumentu do Wojska Polskiego trafi w sumie 288 wyrzutni K239 Chunmoo. Są to samobieżne kołowe wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet, które mogą strzelać pociskami o różnym kalibrze. Możliwości koreańskiej broni są zdaniem ekspertów porównywalne z amerykańskimi HIMARS-ami. Chunmoo jest wyposażona w dwa kontenery, w każdym może mieć sześć rakiet kalibru 239 mm o zasięgu około 80 km lub pocisk balistyczny o zasięgu około 290 km. – To bardzo dobra i sprawdzona broń. Naszym wspólnym sukcesem jest to, że pierwszy dywizjon zostanie nam dostarczony już w przyszłym roku – podkreślił Mariusz Błaszczak. Dodał, że pierwsze 18 wyrzutni trafi do jednostek podległych 18 Dywizji Zmechanizowanej, co oznacza, że będą broniły wschodniej flanki NATO.


Film: MON

K239 Chunmoo zostaną zintegrowane z pojazdami Jelcz, które są produkowane przez zakłady Polskiej Grupy Zbrojeniowej, będą także wyposażone w polskie systemy łączności i system zarządzania polem walki Topaz. Gotowość operacyjną osiągną w przyszłym roku.

To już kolejne w ostatnich miesiącach zakupy Wojska Polskiego w Korei Południowej. W lipcu podpisano bowiem umowę na dostawy tysiąca czołgów K2 i 672 haubic K9. Pierwsze 24 armatohaubice i 10 czołgów wyruszyły dziś drogą morską do Polski i jeszcze w tym roku trafią do żołnierzy WP. – Ta współpraca dowodzi tego, że nasz kraj i Korea Południowa mogą zadbać o pokój na świecie poprzez wzmacnianie sił zbrojnych i realizowanie doktryny Sojuszu Północnoatlantyckiego dotyczącej odstraszania – zaznaczył wicepremier Błaszczak.

O relacjach z Polską mówili także przedstawiciele Korei Południowej, którzy wzięli udział w uroczystości. – Nasza współpraca dotycząca przemysłu odbywa się w niezwykle szybkim tempie i opiera się na wzajemnym zaufaniu. Dzięki temu nasze armie i ministerstwa będą wspólnie działać na rzecz pokoju – powiedział Dongjoon Yoo Lim, wiceminister obrony ds. zarządzania siłami i zasobami Republiki Korei. – Chcemy nie tylko sprzedać Polsce broń, chcemy być jej prawdziwym partnerem, a w przyszłości partnerem całego NATO – dodał Il Sung, wiceminister Agencji Planowania Zakupów Obronnych.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: MON, Hanwha Defense

dodaj komentarz

komentarze


Rusza kwalifikacja wojskowa
 
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Palmiry – miejsce kaźni
Polska przystań brytyjskich jeńców
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Offset dla „Wisły”
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Zamiana po włosku
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Zachód przeciwko „korsarzom”
Którą drogą do armii?
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Nowy szef CWCR
Air Show ’25 – do zobaczenia
Bruksela przed szczytem
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Wojenny bohater na szubienicy
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
„Avenger” na Monte Cassino
Cud w Trewirze
Lista trupich główek
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Podwójny Półmaraton Komandosa
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Tajna misja polskiej agentki
Dobrowolsi – czas start!
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Pierwszy skok
Skromny początek wielkiej wojny
Eurofightery znowu w Polsce
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Wojna o porządek świata
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Mocny sygnał od NATO
Zimowy sprawdzian podchorążych
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Nowoczesna łączność dla armii
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Abramsy pod dobrą opieką
Szczury Pustyni dotarły do Polski

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO