moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Lotnicza zmiana warty na wschodniej flance

Nie jak dotychczas w Niemczech, lecz w Powidzu będzie ulokowana kwatera główna amerykańskiej brygady lotnictwa wojsk lądowych, która rotacyjnie operuje na wschodniej flance NATO. U lotników właśnie nastąpiła zmiana warty. 1 Brygada Kawalerii Powietrznej zakończyła misję w Europie i przekazała obowiązki 1 Brygadzie Lotnictwa Bojowego nazywanej Iron Eagles.

W poniedziałek kilka minut po dziesiątej w jednym z hangarów bazy lotniczej w Powidzu żołnierze 1 Brygady Kawalerii Powietrznej (1 ACB) zwinęli sztandar jednostki. Chwilę później ich koledzy rozwinęli sztandar 1 Brygady Lotnictwa Bojowego (1 CAB). W ten symboliczny sposób odbyło się przekazanie odpowiedzialności za misję w środkowo-wschodniej Europie. Miejsce uroczystości było nieprzypadkowe. Wraz z przybyciem nowej zmiany US Army kwatera główna kontyngentu lotniczego wojsk lądowych, który rotacyjnie operuje na wschodniej flance, po raz pierwszy w historii została przeniesiona z Niemiec do Polski, a konkretnie – do Powidza. Jak tłumaczą Amerykanie: ze względów strategicznych.

– W takich chwilach zadajemy sobie pytanie, po co tutaj jesteśmy. Otóż jesteśmy tutaj, ponieważ każdy z nas podniósł kiedyś rękę i przysięgał bronić konstytucji przed wrogami wewnętrznymi i zewnętrznymi. Kraj chciał, żebyśmy pojechali do wschodniej Europy, by opowiedzieć się za wolnością, wzmacniać sojuszników i odstraszać wrogów – mówił gen. dyw. John V. Meyer III, dowódca 1 Dywizji Piechoty, która podczas obecnej zmiany „Atlantic Resolve” sprawuje operacyjną kontrolę m.in. nad 1 Brygadą Kawalerii Powietrznej. Z kolei dowódca 1 CAB, płk John A. Morris III, mówił o rozpoczęciu „ekscytującej misji”. – Pokazuje ona nasze zaangażowanie na rzecz Polski, wspólnoty europejskiej, NATO. Cieszymy się, że tutaj jesteśmy, i nie możemy się doczekać wspólnych działań – podkreślał, zwracając się m.in. do przedstawicieli polskiej armii.

Misja 1 Brygady Kawalerii Powietrznej trwała dziewięć miesięcy. Przerzut jej oddziałów z Fort Hood w USA rozpoczął się jeszcze pod koniec ubiegłego roku. Wówczas to na pokładzie statku ARC „Endurance” do holenderskiego portu Vlissingen dotarło blisko 40 różnego typu śmigłowców. Wśród nich znalazły się m.in. Black Hawki, Chinooki i Apache. Drugi podobny transport dotarł do greckiego portu Aleksandropolis na pokładzie ARC „Independence”. W kolejnych tygodniach maszyny wraz z personelem zostały rozlokowane w kilku państwach środkowo-wschodniej Europy. Część trafiła do Powidza. W lutym tego roku do Polski zostało przerzucone kolejnych 20 śmigłowców Apache z Grecji. Była to odpowiedź na rosnące zagrożenie ze strony Rosji.

– Podczas trwającej dziewięć miesięcy misji nasze śmigłowce spędziły w powietrzu 12,5 tys. godzin. Realizowaliśmy zadania w 11 różnych krajach, wspierając oddziały lądowe własne i naszych sojuszników podczas takich ćwiczeń, jak „Saber Strike”, „Swift Response”, „Combined Resolve” czy „Hedgehog” – wyliczał płk Timothy Jaeger, dowódca 1 Brygady Kawalerii Powietrznej. Załogi prowadził misje rozpoznawcze, wykonywały uderzenia z powietrza, ewakuowały rannych z pola walki. – Poprzez nasze działania wzmocniliśmy bezpieczeństwo w regionie, a sami poprawiliśmy swoją skuteczność i efektywność – zaznaczał płk Jaeger, jednocześnie zapewnił: – Dzisiejsza uroczystość oznacza zmianę jednostek, ale nie zmienia celów misji.

Amerykańska brygada lotnictwa bojowego po raz pierwszy została przerzucona do Europy w 2017 roku. W założeniu miała wzmocnić wojska lądowe, które stacjonują na kontynencie w ramach misji „Atlantic Resolve”, a także szkolić się wspólnie z sojusznikami. Jeden z brygadowych zespołów zadaniowych został rozmieszczony w Powidzu, na terenie 33 Bazy Lotnictwa Transportowego. Niewielka miejscowość powoli staje się jednym z najważniejszych punktów na mapie amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce. Właśnie tutaj będzie się teraz mieściło dowództwo lotniczej brygady. Tutaj też stacjonuje batalion wsparcia logistycznego; odpowiada on m.in. za transport amunicji, naprawy i konserwację sprzętu wojsk operacyjnych, które działają na wschodniej flance. W Powidzu wreszcie powstają ogromne magazyny na sprzęt US Army.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: 1st CAB

dodaj komentarz

komentarze


Animus Fortis, czyli mężny duch
 
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Jak wyszkolić pilota F-16?
Święto wojskowego sportu
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Odstraszanie i obrona
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
25 lat w NATO – serwis specjalny
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Prawda o zbrodni katyńskiej
Kurs z dzwonem
Hiszpański palimpsest
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w dodatkach stażowych
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Ocalały z transportu do Katynia
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
V Korpus z nowym dowódcą
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Optyka dla żołnierzy
Przygotowania czas zacząć
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
NATO na północnym szlaku
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Cena wolności
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Zbrodnia made in ZSRS
Weterani i bokser „Master”
Mundury w linii... produkcyjnej
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Głos z katyńskich mogił
Ogień w podziemiu
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Jeśli nie Jastrząb, to…
Psiakrew, harmata!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Szpej na miarę potrzeb
Wojsko inwestuje w Limanowej
Rakiety dla Jastrzębi
Wojna w świętym mieście, część druga
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO