moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Lotnicza zmiana warty na wschodniej flance

Nie jak dotychczas w Niemczech, lecz w Powidzu będzie ulokowana kwatera główna amerykańskiej brygady lotnictwa wojsk lądowych, która rotacyjnie operuje na wschodniej flance NATO. U lotników właśnie nastąpiła zmiana warty. 1 Brygada Kawalerii Powietrznej zakończyła misję w Europie i przekazała obowiązki 1 Brygadzie Lotnictwa Bojowego nazywanej Iron Eagles.

W poniedziałek kilka minut po dziesiątej w jednym z hangarów bazy lotniczej w Powidzu żołnierze 1 Brygady Kawalerii Powietrznej (1 ACB) zwinęli sztandar jednostki. Chwilę później ich koledzy rozwinęli sztandar 1 Brygady Lotnictwa Bojowego (1 CAB). W ten symboliczny sposób odbyło się przekazanie odpowiedzialności za misję w środkowo-wschodniej Europie. Miejsce uroczystości było nieprzypadkowe. Wraz z przybyciem nowej zmiany US Army kwatera główna kontyngentu lotniczego wojsk lądowych, który rotacyjnie operuje na wschodniej flance, po raz pierwszy w historii została przeniesiona z Niemiec do Polski, a konkretnie – do Powidza. Jak tłumaczą Amerykanie: ze względów strategicznych.

– W takich chwilach zadajemy sobie pytanie, po co tutaj jesteśmy. Otóż jesteśmy tutaj, ponieważ każdy z nas podniósł kiedyś rękę i przysięgał bronić konstytucji przed wrogami wewnętrznymi i zewnętrznymi. Kraj chciał, żebyśmy pojechali do wschodniej Europy, by opowiedzieć się za wolnością, wzmacniać sojuszników i odstraszać wrogów – mówił gen. dyw. John V. Meyer III, dowódca 1 Dywizji Piechoty, która podczas obecnej zmiany „Atlantic Resolve” sprawuje operacyjną kontrolę m.in. nad 1 Brygadą Kawalerii Powietrznej. Z kolei dowódca 1 CAB, płk John A. Morris III, mówił o rozpoczęciu „ekscytującej misji”. – Pokazuje ona nasze zaangażowanie na rzecz Polski, wspólnoty europejskiej, NATO. Cieszymy się, że tutaj jesteśmy, i nie możemy się doczekać wspólnych działań – podkreślał, zwracając się m.in. do przedstawicieli polskiej armii.

Misja 1 Brygady Kawalerii Powietrznej trwała dziewięć miesięcy. Przerzut jej oddziałów z Fort Hood w USA rozpoczął się jeszcze pod koniec ubiegłego roku. Wówczas to na pokładzie statku ARC „Endurance” do holenderskiego portu Vlissingen dotarło blisko 40 różnego typu śmigłowców. Wśród nich znalazły się m.in. Black Hawki, Chinooki i Apache. Drugi podobny transport dotarł do greckiego portu Aleksandropolis na pokładzie ARC „Independence”. W kolejnych tygodniach maszyny wraz z personelem zostały rozlokowane w kilku państwach środkowo-wschodniej Europy. Część trafiła do Powidza. W lutym tego roku do Polski zostało przerzucone kolejnych 20 śmigłowców Apache z Grecji. Była to odpowiedź na rosnące zagrożenie ze strony Rosji.

– Podczas trwającej dziewięć miesięcy misji nasze śmigłowce spędziły w powietrzu 12,5 tys. godzin. Realizowaliśmy zadania w 11 różnych krajach, wspierając oddziały lądowe własne i naszych sojuszników podczas takich ćwiczeń, jak „Saber Strike”, „Swift Response”, „Combined Resolve” czy „Hedgehog” – wyliczał płk Timothy Jaeger, dowódca 1 Brygady Kawalerii Powietrznej. Załogi prowadził misje rozpoznawcze, wykonywały uderzenia z powietrza, ewakuowały rannych z pola walki. – Poprzez nasze działania wzmocniliśmy bezpieczeństwo w regionie, a sami poprawiliśmy swoją skuteczność i efektywność – zaznaczał płk Jaeger, jednocześnie zapewnił: – Dzisiejsza uroczystość oznacza zmianę jednostek, ale nie zmienia celów misji.

Amerykańska brygada lotnictwa bojowego po raz pierwszy została przerzucona do Europy w 2017 roku. W założeniu miała wzmocnić wojska lądowe, które stacjonują na kontynencie w ramach misji „Atlantic Resolve”, a także szkolić się wspólnie z sojusznikami. Jeden z brygadowych zespołów zadaniowych został rozmieszczony w Powidzu, na terenie 33 Bazy Lotnictwa Transportowego. Niewielka miejscowość powoli staje się jednym z najważniejszych punktów na mapie amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce. Właśnie tutaj będzie się teraz mieściło dowództwo lotniczej brygady. Tutaj też stacjonuje batalion wsparcia logistycznego; odpowiada on m.in. za transport amunicji, naprawy i konserwację sprzętu wojsk operacyjnych, które działają na wschodniej flance. W Powidzu wreszcie powstają ogromne magazyny na sprzęt US Army.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: 1st CAB

dodaj komentarz

komentarze


„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
 
BBN zaprasza na cykl debat strategicznych
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Podoficerowie 6 BPD na pionierskim kursie
Czworonożni komandosi na pokładzie C-295M
Polski wkład w „Wisłę”
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
Międzyrządowe konsultacje w Rumunii
GROM szuka odważnych
O pomocy dla Ukrainy
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
„Nie działałem na rzecz obcego mocarstwa”
NATO patrzy na wschód
Nowatorskie manewry Marszałka
NATO podsumowało 2022 rok
Wspólne zakupy amunicji
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Słowo czekisty
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
F-35 w powietrzu
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Garnizon US Army na stałe
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
Młot na dyktatora
Podejmij studia na nowym kierunku WAT
Więcej Bystrych dla armii
Startuje „Jaskółka”
Na ratunek „Rudemu”
Kormorany, czyli praca zespołowa
Biały Dom o polskich MiG-ach
„Miron” Łucki patronem Zespołu Bojowego JWK
Sukces polskiej judoczki w Gruzji
Mord na przywódcach podziemia niepodległościowego
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Na trasie legendarnego biegu
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Sportowcy-żołnierze uhonorowani za wyniki z 2021 i 2022 roku
„Hubal” bije Niemców
Medic on the Battlefield
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Pod okiem rangersów
Great Game on the Sea
Karą mogła być tylko śmierć
Kolejne czołgi K2 i haubice K9 dla Wojska Polskiego
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
Polscy marynarze za kołem podbiegunowym
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Air Policing piątej generacji
Celne oko strzelców CWZS-u
Perun. Polska rakieta z szansą na lot w kosmos
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
Będziemy produkować więcej amunicji
To dobra ustawa dla wojska
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
Wojna w świecie popkultury
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Cegiełka na morzu
Koniec XI zmiany PKW Orlik
Defilada powraca!
Śladem profesjonalistów
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO