moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Saber Strike 2022”: wojsko w drodze

Kolumny wojskowych pojazdów, które biorą udział w ćwiczeniach „Saber Strike 2022” są w drodze na poligon w Bemowie Piskim. Do Polski przez przejście w Jędrzychowicach wjechali już żołnierze US Army na co dzień stacjonujący w Niemczech. Przez Dolny Śląsk przejechała też pierwsza część pododdziałów 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Operacja przerzutu żołnierzy potrwa kilka dni.

„Saber Strike 2022” to wielonarodowe ćwiczenia organizowane przez dowództwo US Army na Europę i Afrykę. Cel: sprawdzenie zdolności przerzutu sił z serca kontynentu na wschodnią flankę Sojuszu. Jedna z odsłon manewrów rozpoczęła się w poniedziałek w Polsce. Przez przejście graniczne w Jędrzychowicach wjechały amerykańskie pododdziały z 2 Pułku Kawalerii USA, na co dzień rozlokowane w Niemczech. W ciągu najbliższych dni mają się przemieścić na poligon w Bemowie Piskim. Podobną trasę pokona ponad 200 żołnierzy i 40 jednostek sprzętu z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Pierwsza kolumna jest w trasie od wczoraj.

– Wyruszyliśmy z Międzyrzecza. Łącznie w kolumnie jedzie kilkanaście pojazdów, m.in. wozy dowodzenia i kołowe transportery opancerzone Rosomak. Towarzyszą nam dwa pojazdy US Army z żołnierzami, którzy stacjonują w Polsce – informuje ppor. Marcin Kubiak, który dowodzi kolumną. Pierwszego dnia pojazdy dotarły na poligon rozciągający się pomiędzy Żaganiem a Świętoszowem. W jednym z tamtejszych obozowisk żołnierze spędzili noc. Rankiem ruszyli dalej. – Po drodze czekają nas trzy noclegi. Kolumna porusza się po trasie wyznaczonej przez Wojskową Komendę Transportu. Nie może się rozdzielać. Pojazdy zatrzymują się i ruszają na komendę. Tankują w wyznaczonych miejscach – tłumaczy ppor. Kubiak. Główne siły 17 WBZ wyruszyły w trasę dziś. Tymczasem w Bemowie Piskim na ich przybycie czekają już logistycy. – Nasz przyjazd na poligon poprzedził rekonesans. Na miejscu trzeba było uzgodnić, w którym miejscu zostaną rozbite namioty tworzące obozowisko, gdzie można rozmieścić sanitariaty, jak będzie zorganizowane żywienie. Słowem: szereg z pozoru prozaicznych rzeczy, bez których jednak funkcjonowanie wojska podczas ćwiczeń trudno sobie wyobrazić – podkreśla por. Wojciech Kozdra, dowódca grupy przygotowawczej z 17 BZ. Logistycy z „siedemnastki” pojawili się w Bemowie Piskim jeszcze w ubiegłym tygodniu. Urządzanie obozowiska zajmie im osiem–dziewięć dni. – Żołnierze spędzą w nim kilka dni. My możemy zostać na miejscu nawet do 14 marca. Chyba że prace związane z likwidacją obozowiska po ich wyjeździe uda się sfinalizować wcześniej – zastrzega por. Kozdra.

Ale na poligonie będą ćwiczyć nie tylko żołnierze z 2 Pułku Kawalerii USA i 17 BZ. W Bemowie Piskim dołączą do nich m.in. pododdziały 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej, 15 Dywizji Zmechanizowanej, 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych czy wojsk obrony terytorialnej. Z ćwiczącymi będą współpracowały siły powietrzne, m.in. samoloty z 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego.

Jednak „Saber Strike 2022” odbywa się nie tylko w Polsce. Po opuszczeniu Bemowa Piskiego żołnierze 2 Pułku Kawalerii skierują się na terytorium państw bałtyckich. Tam będą się szkolić m.in. we współpracy z gospodarzami i z udziałem śmigłowców Apache, przebazowanych z Niemiec. Pod koniec ubiegłego tygodnia maszyny pojawiły się w przestrzeni powietrznej Polski. Manewry swoim zasięgiem objęły też Słowację.

„Saber Strike” odbywa się w momencie wzmożonego napięcia na wschodzie Europy. Rosja zgromadziła u granic Ukrainy około 150 tys. żołnierzy, od NATO zaś zażądała wycofania swoich sił z Europy Środkowej. Wczoraj prezydent Władimir Putin ogłosił, że uznaje niepodległość separatystycznych republik ze stolicami w Doniecku i Ługańsku, po czym wprowadził tam swoje wojska. Organizatorzy „Saber Strike” podkreślają jednak, że choć ćwiczenia stanowić mają demonstrację możliwości i jedności członków NATO, to nie stanowią bezpośredniej reakcji na wspomniane zajścia. To cykliczne wydarzenie, które było planowane od miesięcy.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: 11 LDKPanc

dodaj komentarz

komentarze


Nowe zadania szefa SKW
 
„Grand Quadriga ‘24”
Zawsze gotowi do pomocy
Polki pobiegły po srebro!
„Ryś” z laserem
Śladami ojca
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Flota Bayraktarów w komplecie
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Serwis K9 w Polsce
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Cień atomowej zagłady
Po śladach polskich bohaterów
Wojna w świętym mieście, epilog
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ostatnia droga Pileckiego
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Mobilne dowodzenie
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wszystkie misje AWACS-a
They Will Check The Training Results in Combat
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
By Polska była bezpieczna
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
„Pierwsza Drużyna” na start
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Wioślarze i triatlonistka na podium
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
NATO on Northern Track
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Układ nerwowy Mieczników
Broń Hitlera w rękach AK
Na straży nieba
Krwawa noc pośród puszczy
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Piedimonte – samobójcza misja
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Pływacy i maratończycy na medal
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ameryka daje wsparcie
Bohater odtrącony
Abramsy w pętli
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nie szpital, a instytut
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO