moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sky Sabre w obronie polskiego nieba

Rozlokujemy w Polsce system przeciwlotniczy średniego zasięgu Sky Sabre i wyślemy 100 żołnierzy, aby zagwarantować bezpieczeństwo polskiej strefy powietrznej – zapowiedział Ben Wallace, minister obrony Wielkiej Brytanii, podczas wizyty w Warszawie. Tematem spotkania z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem była sytuacja w Ukrainie i bezpieczeństwo regionu.

– Dziękuję za bardzo ścisłe kontakty między Polską a Wielką Brytanią – mówił minister Mariusz Błaszczak na konferencji prasowej po spotkaniu z Benem Wallace’em sekretarzem obrony Wielkiej Brytanii. Politycy rozmawiali o rosyjskiej agresji na Ukrainę i bezpieczeństwie wschodniej flanki NATO. Omówiono także sprawy związane z wojskową współpracą pomiędzy oboma państwami.

Minister Błaszczak przypomniał, że Wielka Brytania niedawno wsparła Polskę podczas kryzysu migracyjnego wywołanego przez reżim białoruski. Brytyjscy żołnierze wojsk inżynieryjnych do dziś pomagają polskim wojskowym, remontując uszkodzone ogrodzenie na granicy polsko-białoruskiej i utrzymując drogi dojazdowe do pasa granicznego.
Jak dodał szef MON, w lutym, gdy wszystko wskazywało na to, że dojdzie do rosyjskiego ataku na Ukrainę, przyleciało do Polski z Wielkiej Brytanii kolejnych 350 żołnierzy. Dołączyli oni do brytyjskich sił, które stacjonują już u nas w ramach Batalionowej Grupy Bojowej NATO, wzmacniając wschodnią flankę Sojuszu. – To była odpowiednia reakcja na to, co działo się za naszą wschodnią granicą – oznajmił szef polskiego MON. Przypomniał również, że żołnierze z Batalionowej Grupy na co dzień współdziałają z 15 Giżycką Brygadą Zmechanizowaną.

W swoim wystąpieniu Ben Wallace mówił o wojnie w Ukrainie i podkreślił, że na barkach Europejczyków spoczywa obowiązek pomocy Ukraińcom. – Władimir Putin najbardziej boi się odpowiedzi międzynarodowej i taką odpowiedź właśnie otrzymał – podkreślał Wallace, odnosząc się do sankcji nałożonych na Rosję oraz decyzji o wysłaniu do Polski brytyjskich żołnierzy. – Rozpoczęliśmy bliską współpracę z Polską, jednym z naszych najstarszych sojuszników – zaznaczył brytyjski minister. Zapewniał też o dalszym wsparciu ze strony Wielkiej Brytanii. – Polska, która dźwiga największy ciężar skutków tej wojny, radzi sobie bardzo dobrze i naprawdę robi to w sposób niezwykle odważny – oświadczył sekretarz obrony.

Jednocześnie poinformował, że Wielka Brytania rozlokuje w Polsce system przeciwlotniczy średniego zasięgu Sky Sabre. Jak zaznaczył Wallace, to najnowocześniejszy brytyjski system średniego zasięgu, który jest w stanie uderzyć w cel wielkości piłki tenisowej z prędkością dźwięku. – Będziemy ten system wraz z Polską rozwijać w przyszłości – zapowiedział przedstawiciel brytyjskiego rządu.

Poinformował również, że do Polski przyleci 100 brytyjskich żołnierzy, „aby zagwarantować bezpieczeństwo polskiej strefy powietrznej”. – Mam nadzieję, że takie posunięcia będą jasnym sygnałem dla Kremla, aby ani przez sekundę nie wątpili, że będziemy bronić zarówno naszych wartości, jak i naszego przyjaciela, Polski – dodał Wallace.

Mobilny system przeciwlotniczy Sky Sabre został wprowadzony do armii brytyjskiej w miejsce starego zestawu Rapier. System składa się z kilku elementów. Do wykrywania celów służy stacja radiolokacyjna Giraffe AMB. Jej radar obraca się o 360 stopni i może śledzić obiekty znajdujące się w odległości 120 km. Kolejne elementy to system dowodzenia i kierowania mogący kontrolować lot 24 pocisków jednocześnie, oraz wyrzutnia Land Ceptor, która mieści osiem pocisków. Sky Sabre uzbrojony jest w kierowane radarowo rakiety CAMM o zasięgu do 25 km. Mogą one zwalczać samoloty, śmigłowce, bezzałogowe statki powietrzne czy lotniczą amunicję precyzyjną.

AD

autor zdjęć: Maciej Nędzyński / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Loty M-346 wstrzymane
 
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Terytorials na etacie
Kolejne zakupy dla wojska
Abramsy jadą na ukraiński front
Kolejne Kraby dla wojska
32 krążki pływaków-żołnierzy
Uwolnić zakładników
Out of the Shadow
Spoczęli w ojczyźnie
PKW Orlik już w Estonii
Certyfikacja Eurokorpusu
Misja: obronić Finlandię
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Ekspresowa pomoc
Szef MON-u o planach obrony kraju
IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów
Sokół czuwa w Tatrach
AW101 już w Darłowie
Ukraińska armia szkoli się w Wędrzynie
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Debiutancka misja Hugina
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Laserowa rewolucja
Realia, a nie teoria
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
Drużyna Invictus Games z prezydenckim wsparciem
Pathfinder – najlepszy zwiadowca
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Wiara bez wiedzy
Wszystkie Pilice w wojsku
Futsal na zakończenie rywalizacji
Unijna pomoc dla Ukrainy
Zimowy test dobrowolsów
Polsko-koreańskie rozmowy
PGZ rośnie w siłę
Orka po koreańsku
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Zwycięstwo bez zwycięstwa
PKW Orlik gotowy na misję
Fiński debiut w Sojuszu
Porozumienie Sikorski-Stalin
Ile powołań do wojska w 2024 roku?
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polski dzień strzelania w Rumunii
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Podchorążowie świętują
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Saperzy na wschodzie Polski
Co może Hugin
Zielony talizman Polaków

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO