moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ukraina nadal się broni

Rozpoczął się drugi tydzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Ukraińcy odpierają ataki między innymi w Kijowie i Charkowie, niestety w nocy Rosjanie przejęli kontrolę nad Chersoniem. Z ogarniętego wojną kraju uciekło już milion osób, połowa z nich przyjechała do Polski. – To najszybszy exodus uchodźców w tym stuleciu – szacuje ONZ.

Nad ranem władze Ukrainy podały, że w nocy po ciężkich walkach wojska rosyjskie przejęły kontrolę nad Chersoniem, miastem na południu kraju. Według relacji agencji AFP, Ihor Kołychajew, mer miasta, negocjował z przedstawicielami rosyjskich sił, aby nie strzelano do cywilów.

Walki trwały też wokół Kijowa. – Wojska rosyjskie próbują podejść do miasta z różnych kierunków. Ze względu na brak postępu, w większości rejonów siły okupanta sięgnęły po taktykę nocnych ostrzałów artyleryjskich dzielnic mieszkalnych w dużych miastach – podano nad ranem w komunikacie Sztabu Generalnego Ukrainy.

Wieczorem w Kijowie doszło do wybuchu w pobliżu głównego dworca kolejowego. Jak poinformował w komunikatorze Telegram Anton Heraszczenko, doradca w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Ukrainy, wybuch spowodowany był uderzeniem rosyjskiego pocisku, zestrzelonego przez ukraińską obronę przeciwlotniczą. Odłamki uszkodziły magistralę cieplną. Trwa ostrzał artyleryjski innych ukraińskich miast m.in. Charkowa, Mariupola, Izium. Wieczorem w BBC Ihor Terechow, mer Charkowa mówił, że w mieście toczą się ciężkie walki, są duże straty wśród ludności cywilnej.

Polska liderem pomocy

Wczoraj wieczorem, prezydent Andrzej Duda zwrócił się po raz kolejny do Polaków. – Od tygodnia cała Ukraina bohatersko stawia czoła najeźdźcom, płacąc przy tym najwyższą cenę. Stolica, jak i cała Ukraina, stała się dla wolnego świata symbolem obrony naszych wspólnych wartości: wolności, suwerenności i demokracji – mówił w telewizyjnym orędziu Duda. Podkreślił, że na Ukrainie atakowane są domy, szkoły i szpitale, a liczne działania strony rosyjskiej ma znamiona ludobójstwa. – Wierzę, że nie pozostaną one bezkarne i ich sprawcy odpowiedzą za nie przed międzynarodowymi trybunałami – stwierdził prezydent.

Andrzej Duda podkreślał, że Polska jest liderem pomocy dla Ukrainy. Wyliczał, że jesteśmy adwokatem Ukrainy w jej staraniach o członkostwo w Unii Europejskiej, zabiegaliśmy na arenie międzynarodowej o jak najostrzejsze sankcje wobec agresorów, w ramach NATO udzielamy pomocy broniącej się Ukrainie, Polska przyjęła też już ponad pół miliona uchodźców uciekających przed tragedią wojny. – Jako naród kolejny raz pokazujemy, co to znaczy solidarność – stwierdził Duda.

Jednocześnie prezydent przestrzegał, że nasz kraj stał się celem zorganizowanej rosyjskiej propagandy i dezinformacji. Apelował, aby nie powielać niesprawdzonych informacji. – Dziś liczy się Polska i jej bezpieczeństwo, liczy się pomoc dla walczącej o niepodległość Ukrainy – zaznaczył Andrzej Duda. Ponadto po wieczornym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego prezydent zapewnił, że Polska nie zamierza brać udziału w wojnie. – Nic nie wskazuje na to, że Polska zostanie zaatakowana. Jesteśmy częścią NATO i gdyby którekolwiek państwo sojuszu zostało zaatakowane, oznacza to de facto wojnę światową – uspokajał Duda.

Uciekają od wojny

Międzynarodowy Trybunał Karny, jak poinformował prokurator Karim Khan, na wniosek 39 państw członkowskich wszczął śledztwo w sprawie ewentualnych rosyjskich zbrodni wojennych popełnionych na Ukrainie. – Nasze prace związane z gromadzeniem dowodów, właśnie się rozpoczęły – stwierdził w swoim oświadczeniu Khan.

Ogłoszone zostały także kolejne sankcje wobec Rosji i wspierającej ją Białorusi. Wieczorem podczas briefingu w Waszyngtonie Antony Blinken, sekretarz stanu USA podał, że ograniczony będzie eksport wysokich technologii dla Białorusi oraz nałożono sankcje blokujące na 22 firmy zbrojeniowe i rosyjskie rafinerie. Blinken zapowiedział, że konsekwencje dla obu krajów będą wzrastać. – Łamanie praw człowieka w Ukrainie nasila się, sprawców musimy pociągnąć do odpowiedzialności – mówił sekretarz stanu USA.

– Od początku inwazji Rosji na Ukrainę z zaatakowanego kraju, uciekło milion osób, to najszybszy exodus uchodźców w tym stuleciu – podało w nocy ze środy na czwartek biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR). Agenda ONZ prognozowała wcześniej, że Ukrainę może opuścić do czterech milionów uchodźców. Teraz UNHCR ostrzega, że liczba ta może wzrosnąć.

Ponad pół miliona spośród tych uchodźców jest już w Polsce, informuje polska Straż Graniczna. Według danych Ministerstwa Spraw Zagranicznych z tego blisko 408 tys. to obywatele Ukrainy, a około 5,3 tys. to Polacy. Wśród uciekających przed wojną są też obywatele m.in. Uzbekistanu, Białorusi, Nigerii, Algierii, Maroka czy Rosji.

AD

autor zdjęć: kpr. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Układ nerwowy Mieczników
 
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
By Polska była bezpieczna
Na straży nieba
Ameryka daje wsparcie
Wioślarze i triatlonistka na podium
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Pytania o europejską tarczę
Śladami ojca
Bohater odtrącony
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Nowe zadania szefa SKW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy w pętli
Broń Hitlera w rękach AK
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Polska wiktoria na Monte Cassino
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Serwis K9 w Polsce
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Więcej hełmów dla żołnierzy
Wojna w świętym mieście, epilog
Zawsze gotowi do pomocy
„Grand Quadriga ‘24”
Flota Bayraktarów w komplecie
Po śladach polskich bohaterów
„Pierwsza Drużyna” na start
Wszystkie misje AWACS-a
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Krwawa noc pośród puszczy
Polki pobiegły po srebro!
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Cień atomowej zagłady
Mobilne dowodzenie
They Will Check The Training Results in Combat
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
NATO on Northern Track
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Pływacy i maratończycy na medal
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO