Rozwój przełomowych technologii oraz ich zastosowanie w armii to podstawowe zagadnienia dwudniowej konferencji naukowej, która rozpoczęła się 24 stycznia w Wojskowej Akademii Technicznej.
Otwierając seminarium generał Rajmund T. Andrzejczak podkreślił, że wiodącą rolę w wojnie przyszłości odgrywać będzie technologia. Dlatego dla naszych sił zbrojnych tak ważna jest nie tylko wiedza o kierunkach badań, ale przede wszystkim możliwość wykorzystania i zastosowania przełomowych technologii na potrzeby wojska. - Dla armii najważniejszą rzeczą jest strategia, droga, którą idziemy, cele, które chcemy osiągnąć. Pytanie, które powinniśmy zadawać sobie codziennie brzmi: jak połączyć strategię z nowymi technologiami – mówił szef Sztabu Generalnego WP.
Główny organizator konferencji, Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych, koordynuje kampanię analiz środowiska bezpieczeństwa pod nazwą Nowe Urządzenie Polskie – NUP 2X35. Jednym z obszarów prac w ramach tego projektu są nowoczesne technologie.
Na rozwój technologiczny sił zbrojnych wskazał m.in. szczyt NATO w Warszawie w 2016 r. W związku z tym NATO Scientific Technology Organization (NATO STO) realizuje projekt opracowywania oraz wdrażania do sił zbrojnych technologii przełomowych i wyłaniających się (Emerging & Disruptive Technologies - EDTs). Projekt EDTs obejmuje technologie kosmiczne, Big Data, sztuczną inteligencję, systemy autonomiczne, technologie hipersoniczne i nowe technologie rakietowe, technologie kwantowe, biotechnologie i technologie augumentujące zdolności organizmu człowieka, nowoczesne materiały.
Jednym z działań ukierunkowujących Siły Zbrojne RP w stronę armii przyszłości, wykorzystującej efektywnie najnowsze technologie jest m.in. idea projektu Future Task Force (FTF), nawiązująca nie tylko do projektu EDTs, lecz również do NUP 2X35.
Celem seminarium jest zapoznanie oficerów oraz cywilnych ekspertów i naukowców z kierunkami rozwoju technologii przełomowych i wyłaniających się (EDTs), polityką innowacyjności NATO, UE i resortu obrony narodowej oraz kierunkami badań w zakresie technologii obronnych w Polsce.
Debata toczy się też wokół problematyki wykorzystywania najnowszych osiągnięć technologicznych w siłach zbrojnych i dostosowania ich do współczesnego oraz przyszłego pola walki.
Prelegentami są oficerowie Departamentu Innowacji MON, Sztabu Generalnego WP, NATO Science Technology Organization Collaboration Support Office, Wojskowej Akademii Technicznej oraz Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych.
Źródło: SGWP
autor zdjęć: Źródło: SGWP

komentarze