moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Aktywność migrantów powoli spada

Miarą suwerenności państwa jest szczelność granicy i zdolność do obrony naszego terytorium, i to nasi żołnierze i funkcjonariusze robią znakomicie – powiedział dziś premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z mundurowymi, którzy strzegą granicy z Białorusią. Polskie służby i wojsko wspierają także żołnierze z Estonii, a niebawem dołączą do nich także Brytyjczycy.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował w mediach społecznościowych, że wojska estońskie pomagają już na granicy polsko-białoruskiej. Zadaniem Estończyków jest budowa i naprawa tymczasowego ogrodzenia oraz udrożnienie połączeń drogowych. Do działania na granicy Polski z Białorusią przygotowują się także żołnierze z Wielkiej Brytanii. – Brytyjczycy 8 grudnia rozpoczną służbę i będą wspierać Siły Zbrojne RP m.in. w budowie i naprawie tymczasowego ogrodzenia – napisał na Twitterze szef MON-u.

Dziś z żołnierzami i funkcjonariuszami Straży Granicznej spotkał się premier Mateusz Morawiecki. Podczas konferencji w Centrum Prasowym w Popławce powiedział, że polsko-białoruska granica oddziela dwa światy i „dyktaturę od demokracji”. – To granica, która oddziela normalne państwo, które troszczy się o swoich obywateli od reżimu, który dzisiaj używa obywateli innych państw jako żywych tarcz. Rozmawiałem dzisiaj o tym z żołnierzami i funkcjonariuszami – podkreślił szef rządu. Morawiecki dodał też, że polska granica jest coraz bardziej szczelna, a niedługo rozpocznie się budowa zapory, która ma być skutecznym narzędziem do ochrony przed napływem nielegalnych imigrantów. – Podjęliśmy szereg działań dyplomatycznych i część migrantów już wraca na Bliski Wschód. Jest szansa na to, że reżim się cofnie. Ale co jest w głowie Łukaszenki i jego sponsora z Kremla, tego oczywiście nie wiemy. Musimy liczyć się z najgorszymi scenariuszami – mówił Mateusz Morawiecki. – Miarą suwerenności państwa jest szczelność granicy i zdolność do obrony naszego terytorium, i to nasi żołnierze robią znakomicie. Polska jest z was dumna drodzy żołnierze i funkcjonariusze. Dziękujemy, że w ten trudny czas bronicie naszej granicy i służycie Rzeczypospolitej – podkreślał szef rządu. Poinformował też, że żaden z żołnierzy stacjonujących na terenie przygranicznym nie śpi już w namiotach. Zakwaterowani zostali w pobliskich hotelach i pensjonatach oraz w kontenerach mieszkalnych, które w ostatnim czasie dowoziły na Podlasie i Lubelszczyznę jednostki logistyczne.

REKLAMA

O sytuacji na granicy podczas konferencji prasowej informowała dziś także por. Anna Michalska, rzeczniczka prasowa Straży Granicznej. Oficer wyjaśniła, że w weekend ponad 80 razy próbowano nielegalnie przekroczyć polską granicę z Białorusią. – W sobotę odnotowano takich prób 48, a w niedzielę 35. Wyraźnie obserwujemy, że z dnia na dzień tych prób jest coraz mniej – przyznała por. Michalska. Zapewniła jednak, że patrole cały czas obserwują kilkunasto- lub kilkudziesięcioosobowe grupy cudzoziemców, które przy wsparciu białoruskich służb próbują nielegalnie przedrzeć się na teren Polski. – Obserwujemy jak służby białoruskie tną concertinę, podprowadzają pod ogrodzenie cudzoziemców, jak oślepiają polskie służby latarkami i laserami – dodała. Wspomniała także o wydarzeniach z niedzielnego wieczoru, gdy na odcinku ochranianym przez placówkę w Narewce patrole zaobserwowały białoruskich mundurowych, którzy poruszając się samochodem wzdłuż granicy, co kilkadziesiąt metrów wyrzucali petardy hukowe. – W tym samym rejonie pod granicę podeszła kilkunastoosobowa grupa, która przygotowywała się do przejścia granicy w miejscu, gdzie uprzednio była rozcięta concertina. Jednej osobie, obywatelowi Iraku, udało się przejść na stronę polską. Został zatrzymany, pouczony o konieczności opuszczenia terytorium Polski i doprowadzony do linii granicy – przyznała por. SG Michalska.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Straż Graniczną, w tym roku polsko-białoruską granicę nielegalnie przekroczono ponad 38 tysięcy razy.

Na Podlasiu i Lubelszczyźnie żołnierze działają razem z mundurowymi ze Straży Granicznej. Pogranicza polsko-białoruskiego strzeże kilkanaście tysięcy żołnierzy. To wojskowi z jednostek operacyjnych z trzech dywizji zmechanizowanych: 16, 12 i 18 oraz 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Na wschodzie Polski służą także jednostki aeromobilne, wojska inżynieryjne i terytorialsi, głównie z 1 i 2 Brygady OT.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: st. szer. Adrian Jórski, Kancelaria Premiera, 16 DZ

dodaj komentarz

komentarze


Bez AK, ale nadal w walce
 
Jedyne takie laboratorium w Polsce
Nowa Rada przy prezydencie
Misja nie tylko wojskowa
Oczy na wschodnią flankę
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
Sojusznicy solidarni wobec Ukrainy
Laboratoria specjalnego przeznaczenia
PKW Rumunia po raz dziesiąty
W Brukseli o przyszłości NATO
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Nowe garaże dla Leopardów
Spędź ferie z WOT
Przesiadka do klasy premium
Biden o kryzysie we wschodniej Europie
Spotkanie Rady NATO–Rosja
WOT na granicy
Przygotowania do produkcji wież ZSSW-30
Survival w Kosowie
W BBN o sytuacji na granicy
Zielony, żółty czy czerwony?
Konkurs pamięci o Katyniu
Zima, skały i kawalerzyści
Saperzy rozminowują Kłaj
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Polska szóstym członkiem Eurokorpusu
Nominacje dla ośmiu oficerów
Sportowi mistrzowie WOT wybrani!
Rekordowy ćwierćmaraton w Słupsku
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
Nauka kruszenia lodu
Rodzeństwo na medal
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
USA ostrzej o sytuacji wokół Ukrainy
Socjalne wsparcie dla żołnierzy służących na granicy
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Jak Perun z Piratem
Czternaścioro żołnierzy w składzie na igrzyska w Pekinie
Polska członkiem Eurokorpusu
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Jakie zmiany dla podchorążych?
Pierwszy krok do zawodowców
Walka, która poruszyła Europę
Na wolność przez dwa mury
Służba na granicy to dla żołnierzy nowe wyzwanie
Legionowski szpital niemal gotowy
Niespokojna noc przy wschodniej granicy
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Mija 14 lat od katastrofy C-295M
Wiedza, która ratuje życie
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
Kazachstan: rzeź u drzwi Europy
Wandea – heroizm i ludobójstwo
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Na granicy (na razie) spokojniej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO