moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Niespokojna granica

Pierwsza grupa żołnierzy z Estonii jest już w Polsce. Będą wspierać Polaków m.in. w budowie tymczasowego ogrodzenia. Na granicy z Białorusią nie ustają ataki na polskich żołnierzy, pograniczników i policjantów. Co noc w ich stronę są rzucane kamienie i ciężkie konary. Mundurowi są też oślepiani przez białoruskich funkcjonariuszy laserami.

Straż Graniczna podała, że wczoraj granicę próbowało nielegalnie przekroczyć 58 osób. Wobec 16 osób wydano postanowienia o opuszczeniu terytorium RP. Mimo zdecydowanie mniejszego ruchu na granicy, żołnierze i pogranicznicy wciąż prowadzą patrole na quadach, pieszo czy konno. Teren przygraniczny jest też obserwowany przez bezzałogowce Wojsk Obrony Terytorialnej. – Nasze grupy rozpoznania obrazowego zapewniają ciągły monitoring sytuacji w strefie nadgranicznej i w bezpośredniej bliskości granicy po stronie białoruskiej – mówi płk Marek Pietrzak, oficer prasowy WOT-u. Według danych zdobytych przez terytorialsów, migranci są umieszczani w budynkach należących do Straży Granicznej Białorusi, które znajdują się niedaleko przejść granicznych.

 

REKLAMA

Estonia wysłała żołnierzy do Polski

Por. Anna Michalska, rzeczniczka Straży Granicznej twierdzi, że na granicy wciąż są przeprowadzane ataki i prowokacje. – Zaczyna się od rzucania kamieniami w kierunku polskich służb, potem funkcjonariusze i żołnierze są oślepiani latarkami, światłem stroboskopowym i laserami. W końcu przez concertinę są przerzucane kładki, po których migranci mają się przedostać na polską stronę – mówi Michalska.

Tymczasem z Estonii przyjechali żołnierze wojsk inżynieryjnych, którzy będą stawiać tymczasowe ogrodzenie na granicy polsko-białoruskiej. Decyzję o wysłaniu około stu wojskowych 19 listopada ogłosili ministrowie obrony obydwu państw: Kalle Laanet i Mariusz Błaszczak. Zapowiedzieli wówczas, że do Polski przybędzie jednostka estońskich sił zbrojnych, w której skład wejdą zarówno żołnierze służby czynnej, jak i rezerwiści oraz jednostka Żandarmerii Wojskowej. Oprócz tego Estończycy przyślą też drony.

Wsparcie z kraju i od sojuszników

Służbę żołnierzy i funkcjonariuszy wspierają Polacy w całym kraju. Żołnierze otrzymują listy i kartki ze słowami wsparcia oraz laurki z rysunkami od najmłodszych. „Doceniamy, szczególnie przed Świętami Bożego Narodzenia, różne inicjatywy społeczne i wyrazy wsparcia płynące od obywateli”, napisało na swojej stronie MON. „Dla wszystkich chętnych chcących przekazać żołnierzom wyrazy solidarności, stworzyliśmy specjalny adres mailowy muremzamundurem@mon.gov.pl, pod którym firmy, fundacje, samorządy lokalne, organizacje pozarządowe itp. będą mogły się zgłosić i ustalić formy wsparcia”, czytamy w komunikacie.

Piotr Ćwik, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP, komentował dziś w Polskim Radiu 24 rozmowę Pawła Solocha, szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego z Antonym Blinkenem, sekretarzem stanu USA. Potwierdził on, że jest rozważane wsparcie żołnierzy wojsk NATO na polsko-białoruskiej granicy. – Wydaje się, iż ofensywa dyplomatyczna pana prezydenta Andrzeja Dudy doprowadziła do tego, że w wymiarze międzynarodowym udało się zbudować jednolitą ocenę i poparcie dla naszych działań na granicy polsko-białoruskiej – uznał przedstawiciel kancelarii prezydenta. Zaprzeczył, że kryzys na granicy ma charakter humanitarny. – Jest to konflikt polityczny realizowany przez reżim Alaksandra Łukaszenki na Białorusi – ocenił.

 

KE

autor zdjęć: MON, DWOT

dodaj komentarz

komentarze

~kubek
1638472020
należałoby by wszystkich tych sołdatów białoruski i nie tylko ich rozpoznać za pomocą systemu biometrycznego i nie wpuszczać do UE jako wrogów Polski
03-FE-FF-38

Na granicy nieco spokojniej
 
Trzy dekady Polski w CISM
Kazachstan: rzeź u drzwi Europy
Zostań wojskowym muzykiem
Bombardowanie Monte Cassino
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Granica: białoruskie prowokacje nie ustają
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Migranci wciąż usiłują dostać się Polski
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Oczy na wschodnią flankę
Jakie zmiany w kwalifikacji wojskowej?
Turnusy regeneracyjne dla żołnierzy służących na granicy
Nowa Rada przy prezydencie
MON: nie wyciekły tajne informacje
Polak w szkole boardingu
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Rodzeństwo na medal
Sportowi mistrzowie WOT wybrani!
Jaką służbę będą pełnić żołnierze?
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Jack Strong
Wstęp do ostatniego rozbioru Polski
Żołnierze i pogranicznicy zaatakowani petardami
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Ważki poszukiwane
Jakie zmiany dla podchorążych?
Nauka kruszenia lodu
Wyciek wojskowych danych? MON bada sprawę
W BBN o sytuacji na granicy
„Ptaszki” nowej ery
Wiedza, która ratuje życie
Saperzy rozminowują Kłaj
Z pomocą dla Libanu
Spotkanie ministrów obrony Polski i Chorwacji
Zima, skały i kawalerzyści
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Przesiadka do klasy premium
Hiszpańskie dylematy
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Nowe radary dla MW
Dla tych, którym zabrakło żołnierskiego szczęścia
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
Na wolność przez dwa mury
W jedynym słusznym kierunku
Rakiety dla śmigłowców
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Rosomaki będą groźniejsze
Zbuduj formę na wiosnę!
Pierwszy krok do zawodowców
Jak Perun z Piratem
Drony na fali
Misja nie tylko wojskowa
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
Srebrny Ptak leci w kosmos, czyli najdziwniejsza broń II wojny
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
W Brukseli o przyszłości NATO
Rapuje dla żołnierzy stacjonujących na granicy
Lecimy z sercem
Dywizjon 303 w Napoleonie
Żyją w naszej pamięci

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO