moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nocny szturm na polską granicę

Sytuacja wzdłuż wschodniej granicy kraju jest ciągle napięta. Wczoraj mundurowi udaremnili kilka prób nielegalnego wejścia na teren Polski. Ostrzelane zostały także maszty oświetleniowe ustawione przez żołnierzy na granicy z Białorusią. Reflektory zniszczono z użyciem broni pneumatycznej. Ministerstwo Obrony Narodowej oczekuje wyjaśnień od attaché obrony Białorusi.

– Prowokacje białoruskich służb są absolutnie nieakceptowalne. Do Ministerstwa Obrony Narodowej zostanie wezwany attaché obrony Białorusi w celu złożenia wyjaśnień dotyczących incydentu w okolicy Terespola – poinformował dziś w mediach społecznościowych minister Mariusz Błaszczak. Szef resortu obrony odniósł się w ten sposób do wydarzeń, do których doszło w okolicach Terespola. Ostrzelane zostały tam maszty oświetleniowe ustawione przez żołnierzy Wojska Polskiego. – Reflektory zostały zniszczone w wyniku strzałów z broni pneumatycznej. Ostrzału dokonano z terenu Białorusi – informuje MON.

Ten incydent skomentował podczas konferencji prasowej Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy ministra Mariusza Kamińskiego. – Mamy do czynienia z działaniami strony białoruskiej i celową eskalacją sytuacji na naszej granicy. Przykładem tego jest ostrzelanie infrastruktury oświetleniowej – mówił Żaryn. – Z informacji zebranych przez służby wynika, że strzały oddano z różnych pozycji. To jasny sygnał, że strona białoruska podejmuje i szuka różnych możliwości eskalowania sytuacji na naszej granicy – dodał. Żaryn wspomniał także o tym, że służby białoruskie aktywnie działają wśród migrantów przebywających na Białorusi. Celowo rozpowszechniają plotki o możliwościach przedostania się do zachodniej Europy i namawiają do szturmowania polskiej granicy.

REKLAMA

W okolicach Terespola ostrzelane zostały maszty oświetleniowe ustawione przez żołnierzy Wojska Polskiego na granicy z Białorusią. Reflektory zostały zniszczone w wyniku strzałów z broni pneumatycznej. Ostrzału dokonano z terenu Białorusi. Fot. MON

Nielegalne próby wejścia na teren Polski cały czas są podejmowane. W ciągu ostatniej doby doszło przynajmniej do czterech tego typu zdarzeń. Rzeczniczka Straży Granicznej, por. Anna Michalska, mówiła między innymi o zdarzeniach z okolic Michałowa, Mielnika i Nowego Dworu. – Od wczoraj granicę nielegalnie próbowały przekroczyć grupy kilku- lub kilkudziesięcioosobowe. Około godz. 18 w Michałowie zaobserwowaliśmy grupę białoruskich żołnierzy, którzy cięli concertinę, podczas gdy grupa migrantów czekała na zorganizowanie tego przejścia. Na widok polskiego patrolu wszyscy wycofali się w głąb Białorusi – mówiła por. Michalska. Około godz. 19 na odcinku ochranianym przez pograniczników w Mielniku przerzucono przez ogrodzenie kładkę. – Nikt jednak nawet nie próbował po niej przejść. Za to 2 km dalej zostało rozcięte ogrodzenie i na teren Polski weszła 29-osobowa grupa Irakijczyków. W tym czasie nasze służby były oślepiane przez Białorusinów laserami – relacjonowała na konferencji por. Michalska. – Naszym zdaniem położenie kładki miało zmylić funkcjonariuszy i żołnierzy. Chodziło o to, byśmy swoje działania skoncentrowali nie w miejscu, gdzie faktycznie przekroczono granicę – dodała.

Polskie służby około godz. 22 zatrzymały grupę kilkunastu Irakijczyków, wśród których było chore dziecko. Dziewczynka pod opieką rodziców przebywa w szpitalu. Natomiast około 5 rano w okolicach placówki w Nowym Dworze udaremniono nielegalne przejście migrantów do Polski.

Obecny na konferencji prasowej wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży przypomniał, że od 1 grudnia 2021 roku do 1 marca 2022 roku obowiązują nowe przepisy zgodnie ze znowelizowaną ustawą o ochronie granicy państwowej. Wczoraj dokument podpisał prezydent Andrzej Duda.

Także wczoraj resort spraw wewnętrznych i administracji poinformował, że wybrano firmy, które zajmą się budową zapory na granicy między Polską a Białorusią. Umowy z wykonawcami mają być zawarte do 15 grudnia. Zabezpieczenie ma mieć 180 km długości i będzie wysokie na 5,5 m. Inwestycja ma ruszyć jeszcze w tym roku.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: 18 DZ, MON, 16 DZ

dodaj komentarz

komentarze


Bombardowanie Monte Cassino
 
Nowa Rada przy prezydencie
MON: nie wyciekły tajne informacje
Na wolność przez dwa mury
Spotkanie ministrów obrony Polski i Chorwacji
Żyją w naszej pamięci
Oczy na wschodnią flankę
Sportowi mistrzowie WOT wybrani!
Dla tych, którym zabrakło żołnierskiego szczęścia
Zbuduj formę na wiosnę!
W Brukseli o przyszłości NATO
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Rapuje dla żołnierzy stacjonujących na granicy
Granica: białoruskie prowokacje nie ustają
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Jakie zmiany dla podchorążych?
Jack Strong
Rodzeństwo na medal
Srebrny Ptak leci w kosmos, czyli najdziwniejsza broń II wojny
Drony na fali
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
Ważki poszukiwane
Jak Perun z Piratem
Jaką służbę będą pełnić żołnierze?
Wstęp do ostatniego rozbioru Polski
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Kazachstan: rzeź u drzwi Europy
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Rosomaki będą groźniejsze
Migranci wciąż usiłują dostać się Polski
Misja nie tylko wojskowa
Turnusy regeneracyjne dla żołnierzy służących na granicy
Nowe radary dla MW
Pierwszy krok do zawodowców
Z pomocą dla Libanu
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
Żołnierze i pogranicznicy zaatakowani petardami
Nauka kruszenia lodu
Rakiety dla śmigłowców
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Saperzy rozminowują Kłaj
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Hiszpańskie dylematy
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Zostań wojskowym muzykiem
Dywizjon 303 w Napoleonie
Jakie zmiany w kwalifikacji wojskowej?
„Ptaszki” nowej ery
Polak w szkole boardingu
W jedynym słusznym kierunku
Na granicy nieco spokojniej
Przesiadka do klasy premium
Zima, skały i kawalerzyści
Trzy dekady Polski w CISM
Wiedza, która ratuje życie
Lecimy z sercem
Wyciek wojskowych danych? MON bada sprawę
W BBN o sytuacji na granicy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO